Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-04-24| Mapy

Nowe nabytki Archiwum WIG dotyczące Niemiec

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego (mapywig.org) wzbogaciło się o ponad półtora tysiąca arkuszy brytyjskich i amerykańskich oraz francuskich wydań wojennej i powojennej mapy 1:25 000 z terytorium Niemiec.


Nowe nabytki Archiwum WIG dotyczące Niemiec <br />
Fragment arkusza Münster, 1944 r., wydawca: Geographical Section, General Staff (Wielka Brytania)
Fragment arkusza Münster, 1944 r., wydawca: Geographical Section, General Staff (Wielka Brytania)
Jak wyjaśniają admnistratorzy Archiwum, starsze wydania, z lat 1943-1944, to przedruki czasem dość starych wydań niemieckich Messtischblattów (np. z przełomu XIX i XX wieku). Od 1944 r. to arkusze aktualizowane na podstawie zdjęć lotniczych.

Trudno jednoznacznie określić ich twórcę/wydawcę. Początkowo była to brytyjska seria GSGS 4414, czasem jednak przedrukowywana również przez jednostki amerykańskie. Niektóre arkusze lub wydania opracowywała armia amerykańska (Army Map Service, seria AMS M841), mimo posługiwania się czasem nominalnie brytyjskim oznaczeniem GSGS 4414.

Mapy obejmujące powojenną francuską strefę okupacyjną Niemiec przygotowywali w czasie wojny w wersji dwujęzycznej Amerykanie. Po wojnie sygnowała je wojskowa służba kartograficzna francuskich wojsk okupacyjnych w Niemczech (SGFFA, Service Géographique des Forces Françaises en Allemagne).

W późniejszych latach (50. XX wieku) za druk map odpowiadała w niektóych przypadkach Brytyjska Armia Renu (BAOR). Jednak większość arkuszy to robota AMS, „na zlecenie” USAREUR –
United States Army Europe. Z czasem, szczególnie przy pracach nad siatką UTM, do prac włączono również cywilne instytucje zachodnioniemieckie, głównie Land Survey Offfice (LSO), późniejszy oddział Instytutu Geodezji (Institut für Erdmessung).

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama