Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-04-24| Firma

Mimo epidemii branża budowlana notuje wzrost

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa w marcu br. była o 3,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w marcu wzrosła o 1,6 proc. Dane te są znacznie lepsze zarówno od oczekiwań MR jak i prognoz rynkowych.


Mimo epidemii branża budowlana notuje wzrost

Warto przypomnieć, że marzec jest pierwszym miesiącem, w którym można obserwować wpływ epidemii koronawirusa na rynek. Stan zagrożenia epidemicznego (i związane z tym liczne obostrzenia) ogłoszono bowiem w naszym kraju 14 marca, a 20 marca wprowadzono stan epidemii. Już wiadomo, że pandemia negatywnie wpłynęła chociażby na handel detaliczny. Jego wartość w marcu spadła względem ubiegłego roku aż o 9%.

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe dane GUS dla branży budowlanej, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r., wzrost produkcji o 10,8 proc. zanotowały przedsiębiorstwa z obszaru specjalistycznych robót budowlanych oraz budowy budynków (+2,9 proc.). W obu przypadkach czynnikiem determinującym tak wyraźną poprawę były najprawdopodobniej sprzyjające warunki atmosferyczne. Spadek produkcji odnotowano w przypadku podmiotów specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-0,4 proc.).

W ujęciu narastającym w okresie styczeń-marzec 2020 r. oddano do użytkowania 49,5 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem. Szacuje się, że jednocześnie na koniec marca w budowie pozostawało 828,5 tys. mieszkań, tj. o 3,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

„Marzec był kolejnym relatywnie dobrym miesiącem w sektorze budowlanym. Dzisiejsze dane GUS wskazują na bardzo ograniczony wpływ sytuacji epidemicznej w kraju na poziom aktywności w branży w ubiegłym miesiącu, co może wynikać z dwóch elementów. Po pierwsze, niepełnego miesiąca z obowiązującymi ograniczeniami administracyjnymi. Po drugie z możliwą większą odpornością branży budowlanej na zaburzenia wywołane wirusem Covid-19 w gospodarce z racji jej specyfiki bazującej na nieco większym rozproszeniu pracowników czy brakiem kontaktu z klientem zewnętrznym” – komentuje dane GUS Ministerstwo Rozwoju. Mając to na uwadze, w ocenie MR, produkcja budowlano-montażowej w kwietniu wzrośnie o ok. 2 proc.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama