|2020-04-24|
Firma
Mimo epidemii branża budowlana notuje wzrost
Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa w marcu br. była o 3,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w marcu wzrosła o 1,6 proc. Dane te są znacznie lepsze zarówno od oczekiwań MR jak i prognoz rynkowych.
Warto przypomnieć, że marzec jest pierwszym miesiącem, w którym można obserwować wpływ epidemii koronawirusa na rynek. Stan zagrożenia epidemicznego (i związane z tym liczne obostrzenia) ogłoszono bowiem w naszym kraju 14 marca, a 20 marca wprowadzono stan epidemii. Już wiadomo, że pandemia negatywnie wpłynęła chociażby na handel detaliczny. Jego wartość w marcu spadła względem ubiegłego roku aż o 9%.
Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe dane GUS dla branży budowlanej, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r., wzrost produkcji o 10,8 proc. zanotowały przedsiębiorstwa z obszaru specjalistycznych robót budowlanych oraz budowy budynków (+2,9 proc.). W obu przypadkach czynnikiem determinującym tak wyraźną poprawę były najprawdopodobniej sprzyjające warunki atmosferyczne. Spadek produkcji odnotowano w przypadku podmiotów specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-0,4 proc.).
W ujęciu narastającym w okresie styczeń-marzec 2020 r. oddano do użytkowania 49,5 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem. Szacuje się, że jednocześnie na koniec marca w budowie pozostawało 828,5 tys. mieszkań, tj. o 3,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.
„Marzec był kolejnym relatywnie dobrym miesiącem w sektorze budowlanym. Dzisiejsze dane GUS wskazują na bardzo ograniczony wpływ sytuacji epidemicznej w kraju na poziom aktywności w branży w ubiegłym miesiącu, co może wynikać z dwóch elementów. Po pierwsze, niepełnego miesiąca z obowiązującymi ograniczeniami administracyjnymi. Po drugie z możliwą większą odpornością branży budowlanej na zaburzenia wywołane wirusem Covid-19 w gospodarce z racji jej specyfiki bazującej na nieco większym rozproszeniu pracowników czy brakiem kontaktu z klientem zewnętrznym” – komentuje dane GUS Ministerstwo Rozwoju. Mając to na uwadze, w ocenie MR, produkcja budowlano-montażowej w kwietniu wzrośnie o ok. 2 proc.
JK
|