wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-24| Teledetekcja, Prawo

Nowe przepisy fotogrametryczne wchodzą w życie

Od dziś (24 kwietnia) obowiązują przepisy nowego rozporządzenia w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Regulacje te zastąpiły akt o tej samej nazwie obowiązujący od 2011 roku.


Nowe przepisy fotogrametryczne wchodzą w życie

Branża o przepisach

– Nowe rozporządzenie nadrabia zaległości poprzedniego, które z biegiem lat nie nadążało za rozwojem technologicznym sensorów czy oprogramowania fotogrametrycznego – komentują przedstawiciele MGGP Aero, firmy będącej liderem rynku fotogrametrii w Polsce i mającej blisko dwudziestoletnie doświadczenie w realizacji projektów fotogrametrycznych w Europie. – Zwróćmy uwagę, że w ostatniej dekadzie średnio co dwa lata wychodziła kolejna generacja kamer wielkoformatowych, a coraz większą część rynku zdobywały również opracowania z kamer średnioformatowych. Dlatego nowe zapisy są bardziej uniwersalne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania danych gromadzonych w zasobie centralnym. Jak wynika z rozporządzenia, intencją nie było ingerowanie w sam proces pozyskiwania i opracowywania danych, ale określenie standardów i parametrów jakościowych. Wspomniany rozwój technologiczny pozytywnie wpłynął na przyspieszenie czy uproszczenie prac fotogrametrycznych, obniżając koszty opracowania przy utrzymaniu wysokiej jakość danych. Nowe przepisy standaryzują bazy danych oraz precyzują zasady weryfikacji na etapie przyjmowania do PZGiK. Mamy nadzieję, że nowe rozporządzenie usprawni proces zasilania baz i skróci czas oczekiwania użytkowników na aktualne dane. W konsekwencji będzie pozytywnie wpływać na proces powszechnego uwalniania danych (open data) i wartość dodaną dla całej gospodarki – podsumują przedstawiciele MGGP Aero.

Autorzy o przepisach

Jak z kolei wyjaśniają autorzy nowych przepisów, mają one być odpowiedzią na dynamiczny rozwój technologii teledetekcyjnych i fotogrametrycznych. Dotychczasowe zapisy, ze względu na swoją nadmierną szczegółowość, często utrudniały lub nawet uniemożliwiały wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych przy opracowaniu danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK. Zbytnio ingerowały ponadto w proces produkcyjny po stronie wykonawczej. Tymczasem rozwój technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, zarówno w obszarze pozyskiwania danych przestrzennych, jak i ich późniejszego przetwarzania, pozwala w znacznym stopniu na uproszczenie tych prac, a co za tym idzie, na ich przyspieszenie i obniżenie kosztów, jednak bez obniżenia jakości danych.

Regulacje zawarte w nowym rozporządzeniu mają zapewnić znacznie większą uniwersalność technologiczną w zakresie pozyskania oraz opracowania danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK, lecz – jak zapewniają autorzy – w żaden sposób nie ingerują w proces ich przygotowania przez wykonawców. Przepisy standaryzują jedynie dane, które będą gromadzone w opisanych rejestrach poprzez określenie ich parametrów jakościowych oraz kryteriów weryfikacji na etapie przyjmowania do PZGiK. Takie działanie ma na celu usprawnienie procesu aktualizacji danych oraz skrócenie czasu, w jakim dane te będą dostępne dla użytkowników – wyjaśnia resort rozwoju.

Propozycje nowych regulacji zostały przygotowane we współpracy z zespołem ekspertów powołanym przez głównego geodetę kraju. W jego skład weszli zarówno przedstawiciele GUGiK, jak i firm geodezyjnych oraz instytucji naukowych.

Rozporządzenie obejmuje m. in. zmiany w zakresie:

 • organizacji baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT;
 • określenia nowych standardów aktualizacji tych danych;
 • wprowadzenia uniwersalności technologicznej w procesie aktualizacji ww. danych;
 • wprowadzenia jednoznacznych kryteriów weryfikacji ww. danych gromadzonych w PZGiK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
... wolny rynek jest w Polsce od Bałtyku po Tatry, a tylko tam, gdzie wydającemu pieniądze na robotę zależy, żeby dane weszły do pzgik jest regulacja w postaci standardu dla tych danych i tyle. Czytamy, rozumiemy, krytykujemy...
 3 
odpowiedz zgłoś
wolny rynek wolny rynek sam się ureguluje bez surowych regulacji które tylko powodują mnóstwo patologii. A o wielkim myślicielu Piotrze Szumlewiczu nie słyszałem.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Zacytuje wam słowa polityka i wielkiego myśliciela. Może to wam rozjaśni sprawę. "Żeby istniał wolny rynek, to muszą być bardzo surowe regulacje" Piotr Szumlewicz
 1 
odpowiedz zgłoś
A czytaliście to rozporządzenie w całości? Łącznie z załącznikami? Tak na prawdę nie zmienia się prawie nic, poza tym, że mamy wprowadzone ładne nazwy FOTO1, FOTO2...Jeśli chodzi o technologie pozyskiwania to jest ono jeszcze bardziej restrykcyjne niż poprzednie.Firmy wykorzystujące drony, wiatrakowce i inne statki powietrzne mogą się de facto pożegnać z zamówieniami na dobrych parę lat bo spełnienie wymagań technicznych bez zastosowania wielkoformatowych kamer fotogrametrycznych jest delikatnie rzecz ujmując bardzo trudne.Nie wspomnę o NMT, który można pozyskiwać tylko przy pomocy skaningu.Miało być uwolnienie rynku, a jest jeszcze większe ograniczenie.Co ma powiedzieć. ekhm.. "branża"? Okrągłe słówka o uniwerslaności, ble, ble, ble... Prawdy nie powiedzą przecież. "Branża" o przepisach, poza mediami, mówi tak: Zabezpieczyliśmy się na dobre parę lat.Wiedza i technologia dostępne powszechnie mocno zagrażały pozycji naszej firmy.Dzięki nowym przepisom możemy spać spokojnie.
 2 
odpowiedz zgłoś
Autorzu Czy autorami wg. redakcji są wyłącznie pracownicy MGGP, bo chyba było ich więcej. Cała komisja. Z tekstu tego nie wynika ten fakt, stąd kilka błędnych komentarzy wynikających z tego nieporozumienia.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
branża to nie branża powinna wypowiadać się o standardach tylko administracja. dla wykonawców im większy bałagan tym lepiej bo więcej kasy można wyciągną od głupiego urzędnika. Rozporządzenia mają regulować sprawy zasobu a branża ma się dostosować - nikt im nie broni robić cudów na kiju i sprzedawać tego komercji, oraz wszystkim innym. Zaczęła się era dyktatury komercji a państwo i obywatel będzie chodzić na pasku. To niczego nie potani tylko podroży.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
czytelnik standard jest - jeden słuszny - przez jedną firmę wprowadzony. Wywalenie standardów oznacza brak możliwości wymagania jednakowego produktu we wszystkich jednostkach administracji publicznej. Czyli rozwalenie zasobu i rozproszenie, rozczłonkowanie - chaos i dezintegracja - wtedy taka firma będzie jak ryba w wodzie - jak złapie za gardło takie starostwo to mu wciśnie wszystkie "integracje" i nie wyjdzie do śmierci. Czy to nie o to chodzi? Najważniejsze rejestry przecież przed nami.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
SZOK No zaraz a gdzie jest standard wymiany danych, katalog obiektów - to wszystkie rozporządzenia chcecie tak rozwalić ? To jakiś koszmar ! Wprowadzimy może zarządzenie GGK dotyczącego standardów wymiany danych ? To co było unikatowe bo standaryzowało niszczycie i chcecie zastąpić jakimiś krajowymi integracjami ...... To jest dno nie Rozporządzenie. Broń Boże takich ruchów w innych obszarach !
 4 
odpowiedz zgłoś
do ~kekkedy Ok - czyli firmy posiadające drony, wiatrakowce, lekkie samoloty na tych samych zasadach co pozostałe trzy firmy lub dostawcy zobrazowań satelitarnych - to dobrze.
 2 
odpowiedz zgłoś
@fotogrametra Są adekwatne do wymagań prowadzenia PZGiK w części baz danych fotogrametrycznych (modele terenu, ortofoto etc.). Pewne wymagania co do jakości są konieczne żeby dane gromadzone w PZGiK miały wartość dla Państwa.
 1 
odpowiedz zgłoś
do fotogrametry: z Twoich wpisów wynika, że poza nickiem nie masz za wiele wspólnego z fotogrametrią.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Pytanie OK, jak rozumiem bezpośrednio nie narzucają - pytanie czy przez wymagania jakościowe nie wykluczają ? Czy wymagania są racjonalne, adekwatne do potrzeb itd. ? Pytanie do praktyków - ~kekkedy również to Ciebie bo rozumiem, że jesteś w temacie.
 1 
odpowiedz zgłoś
@fotogrametra Nowe przepisy nie narzucają żadnych wymagań co do sprzętu. Jeżeli jesteś w stanie spełnić wymagania jakościowe co do rezultatów prac to możesz lecieć zarówno dronem (wiatrakowcem, lekkim samolotem, łosiem, jenotem) jak i samolotem :)
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Pytanie A co na temat rozporządzenia mówi branża w szerszym rozumieniu tego słowa - ci, którzy zajmują się, wykorzystują drony, ci którzy wykorzystują lekkie samoloty, wiatrakowce - czy oni też są zadowoleni czy tylko "potentat" i jego dwóch kolegów ? Pytam bo nie wiem i mam gorącą prośbę o komentarze. Myślę, żeby napisać w tej sprawie szeroki artykuł i zbieram informacje.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS