|2020-04-24|
Teledetekcja, Prawo
Nowe przepisy fotogrametryczne wchodzą w życie
Od dziś (24 kwietnia) obowiązują przepisy nowego rozporządzenia w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Regulacje te zastąpiły akt o tej samej nazwie obowiązujący od 2011 roku.
Branża o przepisach
– Nowe rozporządzenie nadrabia zaległości poprzedniego, które z biegiem lat nie nadążało za rozwojem technologicznym sensorów czy oprogramowania fotogrametrycznego – komentują przedstawiciele MGGP Aero, firmy będącej liderem rynku fotogrametrii w Polsce i mającej blisko dwudziestoletnie doświadczenie w realizacji projektów fotogrametrycznych w Europie. – Zwróćmy uwagę, że w ostatniej dekadzie średnio co dwa lata wychodziła kolejna generacja kamer wielkoformatowych, a coraz większą część rynku zdobywały również opracowania z kamer średnioformatowych. Dlatego nowe zapisy są bardziej uniwersalne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania danych gromadzonych w zasobie centralnym. Jak wynika z rozporządzenia, intencją nie było ingerowanie w sam proces pozyskiwania i opracowywania danych, ale określenie standardów i parametrów jakościowych. Wspomniany rozwój technologiczny pozytywnie wpłynął na przyspieszenie czy uproszczenie prac fotogrametrycznych, obniżając koszty opracowania przy utrzymaniu wysokiej jakość danych. Nowe przepisy standaryzują bazy danych oraz precyzują zasady weryfikacji na etapie przyjmowania do PZGiK. Mamy nadzieję, że nowe rozporządzenie usprawni proces zasilania baz i skróci czas oczekiwania użytkowników na aktualne dane. W konsekwencji będzie pozytywnie wpływać na proces powszechnego uwalniania danych (open data) i wartość dodaną dla całej gospodarki – podsumują przedstawiciele MGGP Aero.
Autorzy o przepisach
Jak z kolei wyjaśniają autorzy nowych przepisów, mają one być odpowiedzią na dynamiczny rozwój technologii teledetekcyjnych i fotogrametrycznych. Dotychczasowe zapisy, ze względu na swoją nadmierną szczegółowość, często utrudniały lub nawet uniemożliwiały wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych przy opracowaniu danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK. Zbytnio ingerowały ponadto w proces produkcyjny po stronie wykonawczej. Tymczasem rozwój technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, zarówno w obszarze pozyskiwania danych przestrzennych, jak i ich późniejszego przetwarzania, pozwala w znacznym stopniu na uproszczenie tych prac, a co za tym idzie, na ich przyspieszenie i obniżenie kosztów, jednak bez obniżenia jakości danych.
Regulacje zawarte w nowym rozporządzeniu mają zapewnić znacznie większą uniwersalność technologiczną w zakresie pozyskania oraz opracowania danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK, lecz – jak zapewniają autorzy – w żaden sposób nie ingerują w proces ich przygotowania przez wykonawców. Przepisy standaryzują jedynie dane, które będą gromadzone w opisanych rejestrach poprzez określenie ich parametrów jakościowych oraz kryteriów weryfikacji na etapie przyjmowania do PZGiK. Takie działanie ma na celu usprawnienie procesu aktualizacji danych oraz skrócenie czasu, w jakim dane te będą dostępne dla użytkowników – wyjaśnia resort rozwoju.
Propozycje nowych regulacji zostały przygotowane we współpracy z zespołem ekspertów powołanym przez głównego geodetę kraju. W jego skład weszli zarówno przedstawiciele GUGiK, jak i firm geodezyjnych oraz instytucji naukowych.
Rozporządzenie obejmuje m. in. zmiany w zakresie:
- organizacji baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT;
- określenia nowych standardów aktualizacji tych danych;
- wprowadzenia uniwersalności technologicznej w procesie aktualizacji ww. danych;
- wprowadzenia jednoznacznych kryteriów weryfikacji ww. danych gromadzonych w PZGiK.
JK
|