Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-24| Teledetekcja, Prawo

Nowe przepisy fotogrametryczne wchodzą w życie

Od dziś (24 kwietnia) obowiązują przepisy nowego rozporządzenia w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Regulacje te zastąpiły akt o tej samej nazwie obowiązujący od 2011 roku.


Nowe przepisy fotogrametryczne wchodzą w życie

Branża o przepisach

– Nowe rozporządzenie nadrabia zaległości poprzedniego, które z biegiem lat nie nadążało za rozwojem technologicznym sensorów czy oprogramowania fotogrametrycznego – komentują przedstawiciele MGGP Aero, firmy będącej liderem rynku fotogrametrii w Polsce i mającej blisko dwudziestoletnie doświadczenie w realizacji projektów fotogrametrycznych w Europie. – Zwróćmy uwagę, że w ostatniej dekadzie średnio co dwa lata wychodziła kolejna generacja kamer wielkoformatowych, a coraz większą część rynku zdobywały również opracowania z kamer średnioformatowych. Dlatego nowe zapisy są bardziej uniwersalne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania danych gromadzonych w zasobie centralnym. Jak wynika z rozporządzenia, intencją nie było ingerowanie w sam proces pozyskiwania i opracowywania danych, ale określenie standardów i parametrów jakościowych. Wspomniany rozwój technologiczny pozytywnie wpłynął na przyspieszenie czy uproszczenie prac fotogrametrycznych, obniżając koszty opracowania przy utrzymaniu wysokiej jakość danych. Nowe przepisy standaryzują bazy danych oraz precyzują zasady weryfikacji na etapie przyjmowania do PZGiK. Mamy nadzieję, że nowe rozporządzenie usprawni proces zasilania baz i skróci czas oczekiwania użytkowników na aktualne dane. W konsekwencji będzie pozytywnie wpływać na proces powszechnego uwalniania danych (open data) i wartość dodaną dla całej gospodarki – podsumują przedstawiciele MGGP Aero.

Autorzy o przepisach

Jak z kolei wyjaśniają autorzy nowych przepisów, mają one być odpowiedzią na dynamiczny rozwój technologii teledetekcyjnych i fotogrametrycznych. Dotychczasowe zapisy, ze względu na swoją nadmierną szczegółowość, często utrudniały lub nawet uniemożliwiały wykorzystanie najnowszych rozwiązań technologicznych przy opracowaniu danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK. Zbytnio ingerowały ponadto w proces produkcyjny po stronie wykonawczej. Tymczasem rozwój technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, zarówno w obszarze pozyskiwania danych przestrzennych, jak i ich późniejszego przetwarzania, pozwala w znacznym stopniu na uproszczenie tych prac, a co za tym idzie, na ich przyspieszenie i obniżenie kosztów, jednak bez obniżenia jakości danych.

Regulacje zawarte w nowym rozporządzeniu mają zapewnić znacznie większą uniwersalność technologiczną w zakresie pozyskania oraz opracowania danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK, lecz – jak zapewniają autorzy – w żaden sposób nie ingerują w proces ich przygotowania przez wykonawców. Przepisy standaryzują jedynie dane, które będą gromadzone w opisanych rejestrach poprzez określenie ich parametrów jakościowych oraz kryteriów weryfikacji na etapie przyjmowania do PZGiK. Takie działanie ma na celu usprawnienie procesu aktualizacji danych oraz skrócenie czasu, w jakim dane te będą dostępne dla użytkowników – wyjaśnia resort rozwoju.

Propozycje nowych regulacji zostały przygotowane we współpracy z zespołem ekspertów powołanym przez głównego geodetę kraju. W jego skład weszli zarówno przedstawiciele GUGiK, jak i firm geodezyjnych oraz instytucji naukowych.

Rozporządzenie obejmuje m. in. zmiany w zakresie:

  • organizacji baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT;
  • określenia nowych standardów aktualizacji tych danych;
  • wprowadzenia uniwersalności technologicznej w procesie aktualizacji ww. danych;
  • wprowadzenia jednoznacznych kryteriów weryfikacji ww. danych gromadzonych w PZGiK.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS