wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-23| Geodezja, Prawo, Instytucje

Ruszył pierwszy etap odmrażania urzędów

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od środy (22 kwietnia) część urzędów powinna wznowić realizację określonych „zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom”. Czy dotyczy to również spraw geodezyjnych?


Ruszył pierwszy etap odmrażania urzędów

Przypomnijmy, że już wcześniejsza wersja tego rozporządzenia (tj. z 10 kwietnia) nakazywała urzędom realizację owych „zadań niezbędnych”. Jak jednak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, różne urzędy w odmienny sposób interpretowały ten ogólnikowy zapis. Dlatego w nowej wersji tego aktu (z 19 kwietnia, DzU poz. 697) doprecyzowano listę tych zadań. Zgodnie z tym rozporządzeniem są to „w szczególności” sprawy z zakresu:

 1. rejestracji stanu cywilnego;
 2. ewidencji ludności i dowodów osobistych;
 3. pomocy społecznej;
 4. świadczenia usług komunalnych;
 5. działania urzędów pracy, w tym wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2;
 6. wydawania praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych;
 7. administracji architektoniczno-budowlanej;
 8. ochrony środowiska;
 9. korzystania z wód, w zakresie zgody wodnoprawnej.

Jeśli chodzi o punkt 7, który może najbardziej interesować branżę geodezyjną, to zgodnie z rozporządzeniem obejmuje on m.in.:

 • decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
 • decyzje o pozwoleniu na budowę, sprzeciwu do zgłoszenia robót budowlanych lub decyzji o pozwoleniu na użytkowanie,
 • decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej,
 • decyzje o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej.
Wciąż obowiązuje ponadto zapis, który pozwala urzędom realizować inne zadania „w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
?? Nie rozumiem tego odmrażania urzędów. Przecież wszystko działa i pracuje się
odpowiedz zgłoś
Ja normalnie korzystam z PODGiKu i nawet dobrze trzymają się terminów, 7 dni na znalezienie brakującego przecinka we wsadzie i braku numeru strony wykazu współrzędnych 7 dni na napisanie na to protokołu. Wszystko w jak najlepszym porządku.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ryby Właśnie, cicho. Ja, Jezus i jeszcze 11 kumpli żyjemy tylko ze sprzedaży ryb w piąteczki, albo bez ich wiedzy będę musiał co dorobić na boku.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nie krzycz, ryby płoszysz.
 2 
odpowiedz zgłoś
ZAMRAŻARKA JAKIE ODMARAŻANIE? PRZECIEŻ SAMI ZAMROZILIŚCIE URZĘDY JUŻ OD LAT. ZROBILIŚCIE POWIATOWE TWIERDZE. TRAKTUJECIE NORMALNYCH GEODETÓW JAK KONKURECJĘ NA RYNKU. ZNISZCZYLISCIE ZAWÓD. GRATULACJE PSEUDOURZĘDNICY W GEODEZJI.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
geodeto Polski z dużej litery pseudo-patrioto. Zachowaj odrobinę kultury nie jesteś u siebie w chlewie czyli domu.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Urzędnicy to też ludzie. Mają rodziny, też się boją jak wszyscy. Więcej tolerancji i zrozumienia. Bądźmy dla siebie dobrzy. Człowieku zobacz człowieka w człowieku.
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
Polscy Urzednicy #$%!!o prawda !!!!! nic nie ruszyło a samorządy mają wszystko w #$%!!...po zmykali wszystko i naliczają kary bo w piszą w pismach że koronawirus ich nie obchodzi a po zamykali się w tych swoich dziuplach urzędniczych !!!!!! urzędnik to niestety kłamca i tyle !!!! POLSCY bohaterzy prze małe b !!! Pierwsi by uciekli z tej polski
 14 
 8 
odpowiedz zgłoś
Do petenta Jakoś nie zauważyłem żeby nie pracowali. Wrzuciłem operat do urny. Po dwóch dniach miałem podgląd na WebEwidzie że wpłynął, po tygodniu dostałem DOO 10 za przesyłkę i po dwóch dniach listonosz przyniósł oklauzulowane mapy. Krasnoludki czy Wojska Obrony Terytorialnej ?
 9 
 15 
odpowiedz zgłoś
Szkoda urzędnicy wrócą do pracy i będą mieli mniej czasu na "fuchy"
 13 
 6 
odpowiedz zgłoś
to nieroby wezmą się w koncu do "roboty"? laba się skończyła? ale dopłatka do wydatków na swieta pewnie była... teraz się wolne kończy. smuteczek.
 15 
 7 
odpowiedz zgłoś
Po co mieli odmrażać geodezję? Przecież WSZYSTKO ŚWIETNIE działa, a za trzy miesiące to ośrodki to dopiero ruszy z kopyta.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS