|2020-04-15|
Geodezja, Kataster
Sztuczna inteligencja z UWM wesprze rzeczoznawców majątkowych
Dzięki grantowi z Narodowego Centrum Nauki naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pracują nad algorytmami sztucznej inteligencji do wyceny nieruchomości. Czy wesprą one rzeczoznawców majątkowych, a może raczej zabiorą im pracę?
Odpowiedzi na te i inne pytania na łamach eGazety UWM udziela dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, prof. UWM, z Katedry Analiz Przestrzennych i Rynku Nieruchomości. Jest ona kierowniczką wspomnianego grantu NCN o wartości pół miliona złotych.
Jak wyjaśnia naukowiec, rzeczoznawcy absolutnie nie powinni bać się tworzonego na UWM rozwiązania. Wręcz przeciwnie. Sztuczna inteligencja powinna znacząco wesprzeć ich pracę. „Mamy dzisiaj masowy dostęp do olbrzymich zasobów danych, które są trudne do przetworzenia. Zatem rzeczoznawcy potrzebują metod, które pozwolą im przyspieszyć i usprawnić proces wyceny. Nie jest to proste zadanie, gdyż nasze rozwiązanie musi być także zgodne z kwestiami formalno-prawnymi” – wyjaśnia profesor.
Co ciekawe, algorytmy tworzone na UWM mają także uwzględniać… emocje, bo przecież i one mają wpływ na to, ile ktoś może wyłożyć na daną nieruchomość. Dlatego w ramach grantu naukowcy planują przeprowadzić testy na ochotnikach, którym pokazywane będą wizualizujące wybranych cech nieruchomości, w tym czasie algorytmy computer vision będą analizować ich mimikę. „Myślimy, że pomoże nam to zdiagnozować emocje poszczególnych osób i tym samym wskazanie czynników, które mają wpływ na ocenę atrakcyjności nieruchomości. To z kolei pomoże później w wycenie nieruchomości” – wyjaśnia prof. Renigier-Biłozor.
Realizacja projektu potrwa 3 lata.
JK
|