Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-04-15| Geodezja, Kataster

Sztuczna inteligencja z UWM wesprze rzeczoznawców majątkowych

Dzięki grantowi z Narodowego Centrum Nauki naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pracują nad algorytmami sztucznej inteligencji do wyceny nieruchomości. Czy wesprą one rzeczoznawców majątkowych, a może raczej zabiorą im pracę?


Sztuczna inteligencja z UWM wesprze rzeczoznawców majątkowych

Odpowiedzi na te i inne pytania na łamach eGazety UWM udziela dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, prof. UWM, z Katedry Analiz Przestrzennych i Rynku Nieruchomości. Jest ona kierowniczką wspomnianego grantu NCN o wartości pół miliona złotych.

Jak wyjaśnia naukowiec, rzeczoznawcy absolutnie nie powinni bać się tworzonego na UWM rozwiązania. Wręcz przeciwnie. Sztuczna inteligencja powinna znacząco wesprzeć ich pracę. „Mamy dzisiaj masowy dostęp do olbrzymich zasobów danych, które są trudne do przetworzenia. Zatem rzeczoznawcy potrzebują metod, które pozwolą im przyspieszyć i usprawnić proces wyceny. Nie jest to proste zadanie, gdyż nasze rozwiązanie musi być także zgodne z kwestiami formalno-prawnymi” – wyjaśnia profesor.

Co ciekawe, algorytmy tworzone na UWM mają także uwzględniać… emocje, bo przecież i one mają wpływ na to, ile ktoś może wyłożyć na daną nieruchomość. Dlatego w ramach grantu naukowcy planują przeprowadzić testy na ochotnikach, którym pokazywane będą wizualizujące wybranych cech nieruchomości, w tym czasie algorytmy computer vision będą analizować ich mimikę. „Myślimy, że pomoże nam to zdiagnozować emocje poszczególnych osób i tym samym wskazanie czynników, które mają wpływ na ocenę atrakcyjności nieruchomości. To z kolei pomoże później w wycenie nieruchomości” – wyjaśnia prof. Renigier-Biłozor.

Realizacja projektu potrwa 3 lata.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama