wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-14| GIS

Mobilne aplikacje lokalizacyjne pomogą w walce z koronawirusem

Różne zespoły programistów pracują nad mobilnymi aplikacjami, które pomogą stwierdzić, czy mieliśmy styczność z osobami zarażonymi koronawirusem. By zapewnić jednocześnie wysoką skuteczność i ochronę prywatności, ich twórcy postanowili sięgnąć po nietypowe technologie lokalizacyjne.


Mobilne aplikacje lokalizacyjne pomogą w walce z koronawirusem <br />
fot. Pepp-PT
fot. Pepp-PT

Nad tego typu aplikacjami pracują zarówno poszczególne państwa (w tym nasze Ministerstwo Cyfryzacji), jak i firmy (w tym Google czy Apple). Idea tych inicjatyw ma być podobna. Chodzi o to, by w przypadku stwierdzenia przypadku zakażenia koronawirusem można było szybko i skutecznie ostrzec możliwie jak najwięcej osób mających w ostatnich dniach styczność z zainfekowanym.

Realizacja tego pomysłu wiąże się jednak z kilkoma wyzwaniami. Przede wszystkim, by aplikacja miała sens, musi mieć bardzo szerokie grono użytkowników. Oznacza to, że powinna bazować na technologiach, które już dziś są dostępne w większości urządzeń mobilnych. Z drugiej strony musi zyskać powszechną akceptację użytkowników – ci powinni mieć zatem pewność, że ich dane są anonimowe. Nie mniej istotnym wyzwaniem jest utrzymanie zużycia baterii na niewielkim poziomie – odpada tu zatem wykorzystanie odbiornika GPS.

Jak to działa?

Problem ma rozwiązać znana technologia komunikacji bezprzewodowej Bluetooth. Po instalacji aplikacji należy włączyć na stałe transmisję Bluetooth, program będzie wówczas rejestrować tymczasowe anonimowe identyfikatory użytkowników, którzy zaleźli się w naszym pobliżu i przechowywać je przez ograniczony czas. Gdy u danego użytkownika stwierdzona zostanie obecność koronawirusa, stosowne ostrzeżenia o możliwości zakażenia otrzymają wszyscy użytkownicy programu, którzy znaleźli się w pobliżu zainfekowanego. Co jednak kluczowe, nie dowiedzą się oni, kto konkretnie może być źródłem zakażenia.

Europejska inicjatywa dla wszystkich chętnych

Już w tym tygodniu wyniki swoich prac nad tą technologią ma udostępnić Pepp-PT – europejska inicjatywa około 130 różnych ekspertów z instytutów naukowych, urzędów czy firm telekomunikacyjnych. Przygotowana przez nich platforma ma być opublikowana na wolnej licencji i umożliwić deweloperom oraz poszczególnym rządom przygotowanie własnych aplikacji dostępnych dla różnych systemów operacyjnych i typów urządzeń. Co ciekawe, dzięki specjalnie przygotowanym modelom analizy sygnałów Bluetooth algorytmy Pepp-PT będą wyliczać przybliżoną odległości między smarftonami czy tabletami. Dzięki temu ostrzeżenia otrzymają tylko ci, którzy zbliżyli się do zakażonego na odległość mniejszą niż 2 metry.

Jak zapewniają uczestnicy inicjatywy, jeśli opracowana przez nich technologia zyska powszechną akceptację, pozwoli to zacząć znosić obostrzenia w poruszaniu się – i to nie tylko na poziomie krajowym, ale i ogólnoeuropejskim.

Prace trwają także w Polsce

Dodajmy, że nad własną tego typu aplikacją pracuje także zespół polskich informatyków pod kuratelą Ministerstwa Cyfryzacji – ma się ona nazywać ProteGO. Na razie na portalu GitHub udostępniono do wglądu jej kod źródłowy. – Wdrożenie tej aplikacji będzie miało sens tylko wtedy, gdy zyska społeczną akceptację. Dlatego zależy nam, aby prace nad nią były transparentne – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Polska jest jednym z pierwszych krajów, które chcą wdrożyć takie rozwiązanie. Podobne działa już w Singapurze. Prace nad swoimi aplikacjami zapowiedziały też Wielka Brytania i Norwegia – dodaje szef MC. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, aplikacja ProteGO ma zostać udostępniona użytkownikom po Świętach.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ProteGO czyli przemaluj istniejącą aplikację i zainkasuj za to prawie 3 miliony PLN: https://informatykzakladowy.pl/aplikacja-kwarantan na-domowa-czyli-jak-szybko-wydac-aplikacje-gdy-jes t-sie-rzadem/
odpowiedz zgłoś
Nowy Wspanialy Swiat .
 1 
odpowiedz zgłoś
orwell no cóż Wielki Brat patrzy epidemia w służbie korporacji i różnych innych autokratów. Orwell w czystej postaci.
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS