wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-14| Sprzęt

Trimble wjeżdża na budowę z rzeczywistością rozszerzoną

Amerykańska firma Trimble zaprezentowała nową wersję platformy Earthworks do sterowania maszynami. Wśród wielu ważnych nowości uwagę zwraca funkcja rzeczywistości rozszerzonej (AR).


Trimble wjeżdża na budowę z rzeczywistością rozszerzoną

Jeszcze do niedawna aplikacje AR kojarzone były raczej z rozrywką niż rozwiązywaniem specjalistycznych problemów. Trimble jest jednak jedną z czołowych firm, która stara się to zmienić. Jednym z jej pierwszych produktów wykorzystujących tę technologię było SiteWorks – specjalny odbiornik GNSS, który po dołączeniu do smartfona lub tabletu pozwala wyświetlać w rzeczywistości rozszerzonej np. modele BIM.

Najnowszą premierą Trimble’a w zakresie AR jest platforma Earthworks 2.0. Wzbogacono ją o funkcję, która pozwala korzystać z zalet rzeczywistości rozszerzonej operatorom koparek. Dzięki niej model 3D nakładany jest na obraz z kamery przymocowanej do pojazdu. Pozwala to operatorowi w bardziej intuicyjny sposób zrozumieć prace ziemne, jakie ma do wykonania. Jednocześnie funkcja działa tak, że model nie przesłania łyżki, co pomaga zapewnić bezpieczeństwo pracownikom znajdującym się w okolicy koparki.

Inne nowości w Earthworks 2.0 to m.in. możliwość sterowania spycharkami w płaszczyźnie poziomej, a także opcja montażu odbiornika GNSS na równiarce bez użycia masztu, co ma ułatwić realizację bardziej skomplikowanych prac i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia instrumentu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS