Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-09| GIS, Mapy

Facebook i Google publikują dane o mobilności swoich użytkowników

Jak zgodnie przekonują korporacje Facebook i Google, ważnym orężem w skutecznej walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa są szczegółowe informacje o mobilności obywateli. Dlatego każda z firm zadecydowała o publikacji tego typu danych dotyczących swoich użytkowników.


Facebook i Google publikują dane o mobilności swoich użytkowników <br />
Co-location maps (po lewej) i wizualizacja Social connectedness index dla regionu Lodi
Co-location maps (po lewej) i wizualizacja Social connectedness index dla regionu Lodi
Facebook i Google publikują dane o mobilności swoich użytkowników

W ramach programu „Data for Good” Facebook udostępnia naukowcom trzy typy danych. Pierwszy to tzw. co-location maps – mapy, które pomogą wyznaczyć prawdopodobieństwo kontaktu ludzi z różnych regionów. Drugi produkt to „Movement range trends” – wykresy dla poszczególnych miast i regionów pokazujące zmianę mobilności wśród lokalnej ludności. Jak wyjaśnia Facebook, pomogą one zweryfikować, czy wprowadzane ograniczenia w poruszaniu się przynoszą spodziewane efekty. Trzecie opracowanie to „Social connectedness index” – wskaźnik pokazujący, w jakim stopniu użytkownicy z poszczególnych krajów czy regionów są ze sobą połączeni na tym portalu społecznościowym.

Raporty o mobilności w czasie pandemii oferuje również Google. „Na co dzień w Mapach Google używamy zagregowanych i anonimowych danych, które pokazują natężenie ruchu w określonych miejscach, co pomaga w identyfikowaniu zakorkowanych tras lub kiedy dany sklep lub punkt usługowy są najbardziej zatłoczone. Od służb sanitarnych na całym świecie otrzymujemy wiele sugestii, że właśnie takie zagregowane i anonimowe dane mogłyby być pomocne w podejmowaniu kluczowych decyzji w walce z COVID-19” – wyjaśnia korporacja.

Odpowiedzią Google’a na to zapotrzebowanie jest COVID-19 Community Mobility Reports, czyli raporty dotyczące mobilności poszczególnych społeczności w czasie pandemii. Wykorzystują one zagregowane, anonimowe dane do określania zmian tendencji w ruchu w czasie, w określonych miejscach, podzielonych na ogólne kategorie, takie jak centra handlowe i tereny rekreacyjne, sklepy spożywcze i apteki, parki, punkty przesiadkowe, miejsca pracy i tereny mieszkalne. Trendy są przedstawiane w ujęciu kilku tygodni, a najnowsze informacje zawarte w raportach będą pochodziły sprzed 48-72 godzin.

Raporty te dostępne są zarówno dla całej Polski, jak i poszczególnych województw.

Oczywiście zarówno Facebook, jak i Google zapewniają, że ich dane są zanonimizowane i nieustannie podejmują działania, by publikacją tych informacji nie narazić niczyjej prywatności.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS