Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-09| GIS, Mapy

Za kulisami najsłynniejszej mapy koronawirusa

Mapa prezentująca stan pandemii koronawirusa opracowana przez Uniwersytet Johna Hopkinsa (JHU) notuje już ponad miliard odsłon dziennie. A wszystko zaczęło się od spontanicznego pomysłu na serwis dla wąskiej grupy użytkowników.


Za kulisami najsłynniejszej mapy koronawirusa

O kulisach tego znanego opracowania można przeczytać na stronie Nature Index. Na pomysł opracowania interaktywnej mapy prezentującej aktualny stan zachorowań na COVID-19 wpadł student pierwszego roku JHU Ensheng Dong, a wsparła go w tym promotorka prof. Lauren Gardner, która na JHU kieruje jednostką Center for Systems Science and Engineering (CSSE).

Jak wyjaśnia profesor, CSSE zajmuje się modelowaniem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, zatem wykonanie mapy dla dopiero rozpoczynającej się epidemii potraktowano jako dobrą okazję do wzbogacenia swoich badań naukowych. „To była spontaniczna decyzja. Powiedziałam: zbudujmy tę bazę, rozwijajmy ją i upublicznijmy. Idźmy dalej i zwizualizujmy ją. I tej samej nocy mapa była gotowa” – zwierza się prof. Gardner. Dodaje też, że pierwotnie opracowanie było przygotowane z myślą o naukowcach, a jego twórcy liczyli na kilkaset lub co najwyżej kilka tysięcy użytkowników. Zarówno baza danych, jak i mapa szybko stały się jednak wiralem i dziś notują nawet ponad miliard odsłon dziennie.

Student Ensheng Dong wyjaśnia z kolei, że samo utworzenie mapy było proste – już wcześniej korzystał bowiem z narzędzi firmy Esri. Problemem stawała się jednak aktualizacja danych. Początkowo robił to sam, później z pomocą przyszli inni studenci. Wraz z rozwojem pandemii ostatecznie zdecydowano się jednak wdrożyć automatyczne algorytmy przeszukujące internet. Jak chwali się Dong, niekiedy pozwala to publikować dane o zachorowaniach jeszcze nim ogłoszą je lokalne władze. Ale nawet mimo wdrożenia mechanizmów automatyzacji przy mapie pracuje jednocześnie przynajmniej 5 osób, a cały zespół zajmujący się rozwojem i utrzymywaniem tego opracowania liczy 24 pracowników i studentów JHU oraz przedstawicieli firmy Esri.

W planach na najbliższą przyszłość jest rozbudowa mapy np. o dane dotyczące liczby wykonywanych testów czy wskaźnika umieralności. Przedstawiciele JHU liczą także, że wreszcie znajdą czas, by szczegółowo przeanalizować informacje zgromadzone w tej bazie.

Zobacz zestawienie najciekawszych krajowych i zagranicznych internetowych map poświęconych pandemii koronawirusa

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS