Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-04-07| Teledetekcja

Minister rolnictwa o satelitarnym monitorowaniu suszy

Na prośbę Krajowej Rady Izb Rolniczych minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wypowiedział się w sprawie satelitarnego systemu monitoringu suszy.


Minister rolnictwa o satelitarnym monitorowaniu suszy <br />
Porównanie mapy opadu interpolowanej (metoda stosowana w SMSR do 2019 r.) z mapą radarową
Porównanie mapy opadu interpolowanej (metoda stosowana w SMSR do 2019 r.) z mapą radarową

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich monitoring suszy rolniczej (SMSR) prowadzony jest przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jednocześnie w MRiRW prowadzone są analizy, których celem jest wdrożenie nowych technologii w rolnictwie.
„Niewątpliwie teledetekcja jest narzędziem umożliwiającym wnikliwą obserwację stanu i procesów zachodzących w rolniczej przestrzeni produkcyjnej. (…) Jednak w najbliższych latach technologie zdalnej obserwacji ziemi nie wyeliminują w pełni innych metod. (…) Niemniej jednak metody teledetekcyjne są obecnie implementowane w SMSR prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa i od bieżącego roku będą stanowić jeden z elementów modelowania map klimatycznego bilansu wodnego” – czytamy w piśmie.

Dalej minister Ardanowski informuje, że w celu efektywnego wdrożenia teledetekcji w SMSR Instytut nawiązał współpracę z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. PCSS posiada zaawansowaną infrastrukturę obliczeniową i bazodanową pozwalającą na efektywne gromadzenie satelitarnych danych obrazowych oraz ich przetwarzanie.
„Rok 2020 przyniesie zmiany w analizowaniu przez IUNG-PIB danych meteorologicznych. Dotychczasowe mapy opadów, które były interpolowane na podstawie danych pochodzących z sieci stacji meteorologicznych, będą uzupełniane mapami opadów bazującymi na danych z radarów naziemnych sieci POLRAD. Mapy opadów będą kartowane opracowanym autorsko w IUNG algorytmem” – wyjaśnia minister.
Modyfikacja ta pozwoli przede wszystkim na znaczące uszczegółowienie zasięgu opadu, w tym epizodycznych i burzowych. Najmniejszą efektywną jednostką określającą wartość opadu będzie piksel o rozmiarze 250×250 metrów.

Ponadto w bieżącym roku, na podstawie porozumienia z PCSS, opracowany został przez Instytut system monitoringu całej przestrzeni rolniczej w kraju z zastosowaniem następujących zobrazowań satelitarnych:
• Sentinel-1: wysokorozdzielcze zdjęcia radarowe,
• Sentinel-2: wysoko rozdzielcze zdjęcia w zakresie widzialnym i podczerwieni,
• Landsat-8: zdjęcia w zakresie widzialnym, podczerwieni i termalne.
Docelowo, jak informuje minister, pion teledetekcyjny ma wspierać, weryfikować i analizować zasięg oraz stan upraw w skali poszczególnych działek rolnych. W 2021 r. zostanie włączony pilotażowo do SMSR, a pełną funkcjonalność analityczną ma uzyskać w 2022 r.

Pełna treść pisma

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama