wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-07| GIS, Mapy

Koronawirus: dane z Polski i ze świata na mapach i wykresach

Jak uporządkować falę danych dotyczących zachorowań na COVID-19 i uczynić z nich narzędzie pomocne w zrozumieniu dynamiki pandemii? Jedno z rozwiązań podsuwa Adam Mazurkiewicz, absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, twórca mapy koronawirusa.


Koronawirus: dane z Polski i ze świata na mapach i wykresach

– Do działania zmotywował mnie brak sensownej, polskojęzycznej alternatywy dla projektów takich jak choćby Worldometers.info. Chciałem uruchomić coś podobnego, ale poza czystymi danymi umieścić też mapy i wykresy dla danych z Polski i świata – mówi autor strony mapakoronawirusa.pl.

Aby zrealizować ten cel, absolwent PW stworzył mechanizm automatycznego pobierania danych, dzięki któremu informacje umieszczane na stronie są opóźnione o maksymalnie kilka minut w stosunku do źródła, z którego pochodzą. W przypadku statystyk światowych wykorzystana została strona Worldometers.info oraz interfejs API udostępniony w serwisie GitHub. Dane z Polski pochodzą ze statystyk ministerialnych oraz Wikipedii. Źródła te nie są całkowicie zsynchronizowane z oficjalnymi komunikatami Ministerstwa Zdrowia, dlatego na stronie zamieszczono również wpisy z twitterowego konta resortu – dzięki temu użytkownicy mają zapewniony dostęp nie tylko do bieżących danych, ale również pozostałych ważnych wiadomości.

Strona napisana jest w całości w języku Javascript. Do wizualizacji danych użyta została popularna biblioteka D3.js.
W planach jest udoskonalenie serwisu i dodanie funkcjonalności takich jak porównywanie danych z różnych obszarów świata na jednym wykresie czy możliwość kolorowania mapy przy uwzględnieniu różnorodnych parametrów.

Źródło: PW

Zestawienie najciekawszych krajowych i zagranicznych internetowych map poświęconych pandemii koronawirusa


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS