wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-03| Geodezja, GIS, Software

Premiera AutoCAD 2021: historia, wydajność, chmura

Wczesna wiosna to tradycyjnie czas premiery nowej edycji AutoCAD – jednego z najpopularniejszych na świecie pakietów oprogramowania projektowego. Co ciekawego znajdziemy w najnowszej edycji 2021?


Premiera AutoCAD 2021: historia, wydajność, chmura
Premiera AutoCAD 2021: historia, wydajność, chmura

Praktyczną nowością jest narzędzie historii projektu. Umożliwia ono przeglądanie chronologicznej listy zmian w pliku DWG wraz z informacją, kto ich dokonał. Narzędzie pozawala ponadto użytkownikowi wybrać wersję, z którą chce porównać aktualny rysunek – różnice zostaną wówczas podświetlone. Możliwe jest też zaimportowanie fragmentów projektu z poprzedniej wersji do bieżącego rysunku. Użytkownik może także przeglądać zmiany wprowadzone w bieżącym rysunku na podstawie zmienionych odniesień zewnętrznych (Xrefs).

AutoCAD doczekał się ponadto obsługi wielu rdzeni procesora. Dzięki temu wzrosła wydajność wyświetlanej grafiki dla takich funkcji jak: przesuwanie, przybliżanie i oddalanie oraz orbita.

W programie rozszerzono również możliwość korzystania z danych w chmurze. Jeżeli użytkownik przechowuje swoje pliki DWG na Google Drive i posiada subskrypcję AutoCAD, może otwierać i edytować swoje projekty w aplikacji internetowej AutoCAD. Pakiet w wersji 2021 oferuje też możliwość synchronizacji Palety bloków z chmurą Autodesk. Pozwala to korzystać ze swoich bibliotek na dowolnym urządzeniu stacjonarnym, internetowym (przeglądarka WWW) i mobilnym.

Zmiany znajdziemy także w zestawie GIS-owych narzędzi AutoCAD Map 3D. Wydanie 2021 rozbudowano m.in. o ciemny interfejs, obsługę serwisów WMTS oraz możliwość edycji obiektów z ArcGIS Online i ArcGIS Enterprise.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS