Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-04-02| GIS, Teledetekcja, Software

Nowa generacja pakietu Pix4D

W popularnym pakiecie oprogramowania fotogrametrycznego Pix4D zaszło sporo zmian. Niektóre z nich z pewnością zaciekawią branżę geodezyjną.


Nowa generacja pakietu Pix4D <br />
Pix4Dsurvey
Pix4Dsurvey
Nowa generacja pakietu Pix4D <br />
Pix4Dscan
Pix4Dscan

Pakiet Pix4D jest szeroko wykorzystywany przede wszystkim do przetwarzania zdjęć z bezzałogowych statków powietrznych (BSP) do postaci ortofotomapy, chmury punktów czy modeli 3D. Najnowsza odsłona tego produktu pokazuje, że producent dąży nie tylko do udoskonalania tych podstawowych funkcjonalności, ale także do wzbogacania oprogramowania o specjalistyczne narzędzia.

Najważniejszą nowością są aplikacje Pix4Dsurvey i Pix4Dmatic. Jak wyjaśnia producent, Pix4Dsurvey ma być pomostem łączącym cyfrową fotogrametrię i projektowanie wspomagane komputerowo (CAD). Aplikacja pozwala przetwarzać dane punktowe do formatów CAD, a także wektoryzować obiekty z wykorzystaniem środowiska rayCloud. Pix4Dsurvey jest już dostępny w sprzedaży oraz w bezpłatnej wersji testowej.

Z kolei Pix4Dmatic wg zapewnień producenta ma umożliwić dokładne kartowanie przy użyciu bezzałogowych systemów latających w znacznie większej skali. Aplikację opracowano z myślą o dronach najnowszej generacji. Została ona zoptymalizowana do przetwarzania tysięcy zdjęć przy zachowaniu geodezyjnej dokładności danych, co pozwala nawet o połowę skrócić czas dostarczenia końcowego produktu. Na razie Pix4Dmatic jest dostępny do testów w wersji beta.

Kolejna nowość to flagowy produkt tego pakietu, czyli Pix4Dmapper, dostępny w wersji 4.5. Przy jej opracowaniu producent położył nacisk przede wszystkim na szybsze przetwarzanie danych. Według jego zapewnień w nowej wersji zarówno kalibracja zdjęć, jak i generowanie chmury punktów powinno zajmować nawet o 20% mniej czasu. W praktyce cały proces obróbki zdjęć powinien się skrócić o około 12% - wykazały testy producenta. Czy tak jest faktycznie? Każdy może to sprawdzić, pobierając bezpłatną testową wersję programu.

Pakiet rozszerzył się ponadto o dwie nowe aplikacje, które razem tworzą kompleksowy produkt do zdalnej inspekcji obiektów z wykorzystaniem zdjęć z dronów. Pierwsza z nich to Pix4Dscan. Jest to oprogramowanie do planowania nalotów UAV, których celem jest zdalna inspekcja złożonych konstrukcji. Pix4Dinspect jest z kolei działającą w chmurze platformą analityczną, która pozwala zarządzać zgromadzonymi danymi.

I wreszcie ostatnia nowość to odmieniona wersja platformy szkoleniowej Pix4D Training, która ma być jeszcze łatwiejsza w obsłudze.

Zestawienie aplikacji do przetwarzania zdjęć z UAV oraz porównanie modeli dronów do celów geodezyjnych (stan na czerwiec 2019) prezentujemy w bezpłatnym niezbędniku „Drony dla geodety”

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama