Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-02| Geodezja, Teledetekcja

Dron ze skanerem poza zasięgiem wzroku - pierwszy taki lot w kraju

17 marca firma MSP oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej zrealizowały pierwszy w kraju lot ze skanerem laserowym na bezzałogowej platformie latającej poza zasięgiem wzroku (BVLOS).


Dron ze skanerem poza zasięgiem wzroku - pierwszy taki lot w kraju

Platforma Neo3 firmy MSP uzyskała stosowny wpis w rejestrze cywilnych statków powietrznych, a na samą misję uzyskano zgodę prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W ramach projektu SAFEDAM – „Zaawansowane technologie wspomagające przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z powodziami” monitorowano 6-kilometrowy odcinek wałów przeciwpowodziowych. Nalot objął jednak blisko 15 kilometrów terenu wzdłuż rzeki od Józefowa nad Wisłą do Annopola, a całość trajektorii lotu osiągnęła blisko 35 kilometrów. Gęstość pozyskanej chmury punktów z pułapu 120 metrów wynosiła ok. 6 punktów na metr kwadratowy, a dokładność wynikowa numerycznych modeli terenu sięgnęła aż 4 cm, co zweryfikowano naziemnymi pomiarami GNSS. Platforma dostarczyła również zobrazowań w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Pozyskanie danych dla takiego obszaru zajęło około 40 minut.

Eksperyment – jak poinformował dr inż. Krzysztof Bakuła – poza kolejną analizą dokładności modeli terenu dla dłuższego niż zazwyczaj lotu wykonanego kilkukrotnie – badał, jak wpłynie na dokładność trajektorii większa odległość od wirtualnej stacji referencyjnej, a także weryfikował gęstość rozmieszczania osnowy geodezyjnej w przypadku obiektów liniowych, dla których znacznie trudniej orientować dane niż dla nalotów blokowych (powierzchniowych). Całość produktów przetworzenia danych fotogrametrycznych i teledetekcyjnych zasili informatyczny system monitoringu wałów przeciwpowodziowych z danymi pozyskiwanymi w ramach projektu, który na rok 2019-2020 uzyskał przedłużenie i dodatkowe finansowanie jednostki finansującej.

W ramach projektu rozwijane są zdalne możliwości monitoringu wałów przeciwpowodziowych i zagrożenia powodziowego z udziałem technik fotogrametrycznych i teledetekcyjnych z pułapu lotniczego (w tym UAV) oraz satelitarnego, a także tworzony jest system informatyczny do zarządzania wałami przeciwpowodziowymi oraz nadzorowania i koordynowania i dokumentowania akcji Państwowej Straży Pożarnej w ramach zarządzania kryzysowego.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na jego stronie.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez konsorcjum Politechniki Warszawskiej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, Astri Polska Sp. z o.o., MSP oraz Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, a finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS