wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-31| Prawo

SGP ws. tarczy antykryzysowej

Stowarzyszenie Geodetów Polskich opublikowało wczoraj (30 marca) list, który prezes Janusz Walo wystosował 4 dni wcześniej do premiera Mateusza Morawieckiego. Zwrócił się w nim z prośbą o uwzględnienie w pracach nad pakietami pomocowymi dla średnich i małych przedsiębiorców osób wykonujących zawód geodety.


SGP ws. tarczy antykryzysowej

To kolejny głos środowiska geodezyjnego w tej sprawie. 23 marca podobny list skierował do premiera Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego.

„Należy podkreślić, że stan epidemii skutkuje obecnie zasadniczymi ograniczeniami w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie geodezji. Wszelkie inwestycje budowlane i drogowe uległy w dużym stopniu ograniczeniu, a wiele z nich nawet wstrzymaniu. Zakaz zgromadzeń powoduje, że geodeta nie może wykonywać licznych prac związanych z ustalaniem granic, tyczeniem obiektów, inwentaryzacją powykonawczą wszelkich inwestycji budowlanych, podziałów i rozgraniczeń. Dla środowiska geodezyjnego oznacza to niemalże całkowity brak przychodów przy jednoczesnej konieczności realizowania wypłat pracownikom, opłacania składek na ZUS i podatku dochodowego. Ponadto, wiele firm geodezyjnych jest związanych wcześniej zawartymi umowami uzyskanymi w trybie zamówień publicznych, co przy braku możliwości wykonywania prac terenowych będzie skutkowało opóźnieniami realizacji umów, a w konsekwencji może prowadzić do konieczności zapłaty kar umownych i upadku wielu firm geodezyjnych. – czytamy w liście SGP.

Prezes SGP zwrócił się w liście do premiera z prośbą o wprowadzenie rozwiązań zawieszających obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez osoby wykonujące zawód geodety bez dodatkowego warunku tj. spadku przychodów uzyskanych w marcu w stosunku do lutego.

Jak wiemy, sytuacja jest dynamiczna. Zaproponowany przez rząd pakiet ustaw zwany „tarczą antykryzysową” w wersji przyjętej przez Sejm 26 marca zakłada zwolnienie mikrofirm do 9 osób i samozatrudnionych ze składek do ZUS przez trzy miesiące bez dodatkowych warunków. Dzisiejszej nocy Senat przyjął ponad 100 poprawek do przyjętych przez Sejm rozwiązań. O 13.00 Sejm ponownie zajmie się tarczą antykryzysową, rozpatrując poprawki przyjęte w Senacie.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
SGP jako jedyni nie podpisali listu otwartego w sprawie zmiany ustawy, jako jedyni napisali poparcie dla projektu. SGP to urzędnicy i Izdebski. Jak wiadomo Izdebski i urzędnicy mają nas w #$%!!ie. Ja też ich tam mam.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Bardzo mnie ciszy że SGP obudziło się z zimowego snu... ale szanowni państwo... czas kończyć. Nic więcej już nie macie do powiedzenia. Potraficie bronić branżę geodezyjną? kartograficzną? Czy może tylko tak zwaną "Służbę Geodezyjną"? Znacie różnice? ja mam rodzinę na utrzymaniu i w żaden sposób nie utożsamiam się z jakąkolwiek "służbą". Mam leasin, mam czynsz, mam ZUS, do zapłacenia. Jak chcecie sobie służyć to sobie służcie za darmo,
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
Weźcie to SGP zaorajcie i będzie spokój. Organizacja działająca jak hydra. Wszędzie wrzucili swoje macki i "naprawiają" geodezję nieudacznikami, którym sprawili w prezencie uprawnienia geodezyjne. Atfu.. na takich "geodetów" co interpretacje prawa wynoszą z prezentacji w power poincie, a nie z USTAW I ROZPORZĄDZEŃ!!!
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
komunistyczni ambasadorzy z SGP Ooo hamulcowi polskiej geodezji się w końcu odezwali... Niszcząc przez wiele lat branżę teraz oni piszą o "zasadniczych ograniczeniach w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie geodezji" HAHAHHA
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
-A PANI SWOJE "Czas uruchamiania ? czasem ruszy w 2-5 sekund, a czasem potrzebuje pół minuty.Magluje w tym czasie dysk, chyba tylko w poszukiwaniu szczęścia."
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
W imieniu geodezyjnego środowiska zawodowego tak napisali.Niech sobie piszą w swoim imieniu. Tak jak napisali w swoim imieniu poparcie dla projektu ustawy pgik. Znaleźli się przedstawiciele środowiska zawodowego geodetów z bożej łaski.
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Refleks szachisty. SGP to taki Internet Explorer geodezji. SGP domaga się zrezygnowania ze stosowania kryterium spadku przychodów między lutym a marcem, gdzie rząd już się z tego "udogodnienia" dawno wycofał.
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
Ryzykowanie swoim życiem to jedno a pretensje że ludzie nie przychodzą na okazanie to co innego. I tak w tej materii trochę się powymądrzam bo jak nie zostaniesz w domku to potrwa to kilka miesięcy i rzeczywiście będziesz żarł tynk ze ścian.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
. SGP czyli Stowarzyszenie Geodetów (z)Powiatu - a dokładnie firmy wykonawczej o nazwie Starostwo spółka ZOO.
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Re... jak zostaniesz w domu i będziesz sobie zdalnie pracował w którymś z tych wspaniałych urzędów to pensja czy tak, czy tak, będzie Ci spływała na konto. Ja jak nie zrobię kolejnej pracy geodezyjnej to prędzej czy później pójdę na zasiłek, o ile niedługo w ogóle go dostanę w tym kraju. A kraj nie przestaje funkcjonować dlatego, że Ty czy Tobie podobni pozamykaliście się w urzędach... rozumiesz to? Uwierz mi że są sprawy które my, w gumiakach, musimy robić już teraz mimo tego, że ryzykujemy zdrowiem czy nawet życiem. I zawsze tak było i będzie. Oczywiście czym innym jest głupie ryzykowanie takie jak Twoje wyjazdy na narty do Włoch czy Austrii tej zimy, a czym innym praca na życie i na podatki które płacę między innymi po to żebyś mógł się tu wymądrzać.
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
No nie są na czasie obecny kształt ustawy jest zmieniony. Nie ma nic o porównaniu przychodów między lutym i marcem. Zamiast pisać do premiera mogliby napisać do swoich członków urzędników.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
Czego nie rozumiesz w haśle zostań w domu ? Czy jak kilka osób umrze to poczujesz się lepiej ?
 15 
 4 
odpowiedz zgłoś
No pięknie, zamiast pomóc rzucają kłody pod nogi. Od kiedy wzywanie w teren właścicieli nieruchomości to zgromadzenia publiczne? Po pierwsze to zupełnie inna kategoria spraw, po drugie nie ma wcale formalnego obowiązku żeby wszelkie okazania były robione w obecności wszystkich zainteresowanych jednocześnie. Wystarczy jeden geodeta i jeden wezwany na określoną godzinę, zachowanie odpowiedniej odległości, użycie maseczki i rękawiczek. Apelować można było o to żeby na przykład zamiast podpisu składanego na protokole wystarczyło oświadczenie geodety o stanowisku strony wyrażone po okazaniu granicy czy inne tego typu udogodnienia formalne. Teraz każdy będzie się powoływał na to pismo "ekspertów" z SGP i twierdził, że geodeta nie ma prawa pracować w terenie ze względu na przepisy o koronawirusie. No rzeczywiście widać jak reprezentujecie interesy geodetów.
 3 
 16 
odpowiedz zgłoś
SMutek i żal Powinniście być pierwsi, nawet przed projektem przepisów, przed PTG, od razu następnego dnia po ogłoszeniu przez rząd obostrzeń związanych z epidemią. Dzisiaj ? - to śmieszne. I taka to właśnie organizacja :( O jakim samorządzie zawodowym mówimy, kto miałby go tworzyć, kto miałby nim zarządzać, gdzie są liderzy ?
 3 
 16 
odpowiedz zgłoś
@ Środowisko geodezyjne apeluje do premiera o wprowadzenie poprawki do tarczy antykryzysowej.Poprawki nakazującej zmiany nazwy SGP na stowarzyszenie urzędników wspolpowiazanych z firmami informatycznymi.
 8 
 16 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS