wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-30| Geodezja, Instytucje

Departament Spraw Ziemskich zamiast Departamentu Gospodarki Ziemią

To jedna ze zmian, jaką przyniosła w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi obowiązująca od 17 marca nowa struktura organizacyjna. Utworzone zostały nowe departamenty, których zadania – zdaniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego – są ściślej powiązane z wyzwaniami, przed jakimi stoi polskie rolnictwo.


Departament Spraw Ziemskich zamiast Departamentu Gospodarki Ziemią <br />
fot. Wikipedia/Paweł Kierzkowski
fot. Wikipedia/Paweł Kierzkowski
– Struktura organizacyjna ministerstwa nie była zmieniana od 15 lat. Stała się archaiczna w stosunku do nowych wyzwań. Zachodzące wokół nas zmiany: klimatu, w funkcjonowaniu mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej, nowa perspektywa finansowa na 7 lat, wymagają dostosowania w zakresie kompetencji poszczególnych komórek organizacyjnych ministerstwa – przekonywał szef resortu rolnictwa.

Nowo utworzony został więc m.in. Departament Klimatu i Środowiska, który realizuje zadania dotyczące zagadnień ochrony środowiska na obszarach wiejskich, hodowli roślin i nasiennictwa, nawożenia i oceny jego wpływu na środowisko, ochrony zasobów genowych, gospodarowania zasobami wodnymi, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, biogospodarki, wpływu zmian klimatu na sektor rolnictwa, rejestracji środków ochrony roślin, a także cyfryzacji.


Wśród nowych departamentów jest także Departament Spraw Ziemskich, który – jak wcześniej Departament Gospodarki Ziemią – nadzoruje gospodarkę ziemią w Polsce, a także wykonuje zadania w zakresie wspierania przemian struktury agrarnej i rewindykacji nieruchomości rolnych. Do kompetencji Departamentu należą również kwestie dotyczące ochrony gruntów rolnych, w tym przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, planowania przestrzennego, geodezji rolnej, klasyfikacji gruntów, technicznych środków produkcji dla rolnictwa, kształtowania infrastruktury technicznej wsi.
Nowym departamentem kieruje Lidia Kostańska, wcześniej zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Ziemią. W ramach departamentu, jak dotąd, funkcjonuje Wydział Geodezji i Klasyfikcji Gruntów.

W nowej strukturze ministerstwa jest obecnie 15 departamentów: Bezpieczeństwa Hodowli i Produkcji Zwierzęcej; Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego; Budżetu i Finansów; Jakości Żywności i Bezpieczeństwa Produkcji Roślinnej; Klimatu i Środowiska; Komunikacji i Promocji; Oświaty i Polityki Społecznej Wsi; Płatności Obszarowych; Polityki Międzynarodowej; Prawny; Przetwórstwa i Rynków Rolnych; Spraw Ziemskich; Strategii, Transferu Wiedzy i Innowacji; Wsparcia Rolników; Wspólnej Polityki Rolnej.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
UFO departament spraw ziemski i pozaziemskich - pełna nazwa. takie "men in black" w polskim wydaniu :D
 1 
 1 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS