wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-30| GIS, Edukacja

Szczegółowo o koronawirusie na mapie studentów UWM

Dzięki serwisowi „Wirus na mapie” wykonanemu przez członków koła naukowego GeoSiN z Olsztyna możemy prześledzić zasięg epidemii COVID-19 dokładniej niż na innych mapach dostępnych w sieci.


Szczegółowo o koronawirusie na mapie studentów UWM
Szczegółowo o koronawirusie na mapie studentów UWM

– Pomysł wyszedł od dr. inż. Dariusza Tanajewskiego, który kiedyś też był członkiem naszego koła, do tej pory utrzymuje z nim kontakt i pomaga nam. To on, kiedy rozeszła się wieść, że zajęcia będą zawieszone i pojedziemy do domów, zaproponował, abyśmy się tym zajęli – wyjaśnia w rozmowie eGazetą Uniwersytetu Warmińko-Mazurskiego Aleksandra Gleba, przewodnicząca koła GeoSiN i studentka 3. roku geodezji i kartografii.

Serwis „Wirus na mapie” wyróżnia przede wszystkim szczegółowość danych. Dotychczas wszystkie mapy prezentujące zasięg epidemii w Polsce prezentowały informacje o zakażeniach z dokładnością tylko do województw, tymczasem w tym portalu przyporządkowano je do konkretnych miejscowości. Ciekawą częścią opracowania jest ponadto mapa pokazująca źródła poszczególnych krajowych ognisk choroby.

Wykonanie takich opracowań było możliwie dzięki temu, że częścią projektu koła GeoSiN było nie tylko utworzenie samego serwisu, ale także bazy danych dotyczących kolejnych zdarzeń powiązanych z epidemią. Jak wyjaśniają studenci, każde takie zdarzenie (potwierdzenie infekcji, śmierć czy wyzdrowienie) posiada swoją sygnaturę czasową oraz jest geotagowane z największą możliwą dokładnością. Oprócz tego, o ile jest to możliwe, gromadzone są dane o osobach, których zdarzenie dotyczy. Dane te są aktualizowane przez 5 osób w dobowych odstępach (zwykle na drugi dzień po ostatnim komunikacie) i jest do nich swobodny dostęp za pośrednictwem serwisu GitHub.

„Do tej pory aktualizacje obejmowały cały kraj, ale nie wykluczamy, że w przyszłości szczegółowe aktualizacje będą obejmowały tylko kilka województw, co podyktowane jest tym, że z uwagi na duży wzrost ilości zdarzeń coraz trudniej utrzymać nam bazę na poziomie zakładanej aktualności” – wyjaśniają twórcy serwisu.

Zobacz zestawienie najciekawszych map świata i Polski poświęconych epidemii koronawirusa

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS