Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-30| GIS, Edukacja

Szczegółowo o koronawirusie na mapie studentów UWM

Dzięki serwisowi „Wirus na mapie” wykonanemu przez członków koła naukowego GeoSiN z Olsztyna możemy prześledzić zasięg epidemii COVID-19 dokładniej niż na innych mapach dostępnych w sieci.


Szczegółowo o koronawirusie na mapie studentów UWM
Szczegółowo o koronawirusie na mapie studentów UWM

– Pomysł wyszedł od dr. inż. Dariusza Tanajewskiego, który kiedyś też był członkiem naszego koła, do tej pory utrzymuje z nim kontakt i pomaga nam. To on, kiedy rozeszła się wieść, że zajęcia będą zawieszone i pojedziemy do domów, zaproponował, abyśmy się tym zajęli – wyjaśnia w rozmowie eGazetą Uniwersytetu Warmińko-Mazurskiego Aleksandra Gleba, przewodnicząca koła GeoSiN i studentka 3. roku geodezji i kartografii.

Serwis „Wirus na mapie” wyróżnia przede wszystkim szczegółowość danych. Dotychczas wszystkie mapy prezentujące zasięg epidemii w Polsce prezentowały informacje o zakażeniach z dokładnością tylko do województw, tymczasem w tym portalu przyporządkowano je do konkretnych miejscowości. Ciekawą częścią opracowania jest ponadto mapa pokazująca źródła poszczególnych krajowych ognisk choroby.

Wykonanie takich opracowań było możliwie dzięki temu, że częścią projektu koła GeoSiN było nie tylko utworzenie samego serwisu, ale także bazy danych dotyczących kolejnych zdarzeń powiązanych z epidemią. Jak wyjaśniają studenci, każde takie zdarzenie (potwierdzenie infekcji, śmierć czy wyzdrowienie) posiada swoją sygnaturę czasową oraz jest geotagowane z największą możliwą dokładnością. Oprócz tego, o ile jest to możliwe, gromadzone są dane o osobach, których zdarzenie dotyczy. Dane te są aktualizowane przez 5 osób w dobowych odstępach (zwykle na drugi dzień po ostatnim komunikacie) i jest do nich swobodny dostęp za pośrednictwem serwisu GitHub.

„Do tej pory aktualizacje obejmowały cały kraj, ale nie wykluczamy, że w przyszłości szczegółowe aktualizacje będą obejmowały tylko kilka województw, co podyktowane jest tym, że z uwagi na duży wzrost ilości zdarzeń coraz trudniej utrzymać nam bazę na poziomie zakładanej aktualności” – wyjaśniają twórcy serwisu.

Zobacz zestawienie najciekawszych map świata i Polski poświęconych epidemii koronawirusa

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS