wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-26| Sprzęt

Resort infrastruktury o możliwości wykorzystania dronów w walce z koronawirusem

Dziś (26 marca) pod auspicjami Ministerstwa Infrastruktury przedstawiciele służb i instytucji państwowych dyskutowali, jak włączyć nowe technologie do wsparcia działań związanych ze zwalczaniem skutków koronawirusa.


Resort infrastruktury o możliwości wykorzystania dronów w walce z koronawirusem <br />
fot. ze zbiorów GEODETY
fot. ze zbiorów GEODETY
W dyskusji udział wzięli przedstawiciele MSWiA, MON, ABW, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Polska jako lider technologii dronowych jest przygotowana do wykorzystania najnowszych technologii do wsparcia pracy służb i instytucji i ich koordynację. Narzędziem umożliwiającym koordynację pracy służb z wykorzystaniem dronów jest system PansaUTM, który w każdej chwili może zostać wykorzystany do realizacji zadań na rzecz zwalczania COVID-19. Już teraz, poprzez aplikację DroneRadar zintegrowaną z PansaUTM operatorzy dronów w całej Polsce mogą zadeklarować gotowość do walki z COVID-19.

– Polska jako jeden z nielicznych krajów na świecie jest przygotowana na powszechne wykorzystanie dronów do wsparcia działań związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19, a także wdrażanie projektów biznesowych opartych na bezzałogowych statkach powietrznych. Obecna sytuacja pokazuje, jak perspektywiczne jest lotnictwo bezzałogowe – powiedziała pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych i Programu CEDD, Małgorzata Darowska.

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi skoordynowane działania, skupione wokół rządowego programu Żwirko i Wigura, którego celem jest rozwój zastosowań bezzałogowych statków powietrznych (dronów) w gospodarce. Dziś, w związku z pandemią koronawirusa, pojawiła się możliwość wykorzystania tych urządzeń w walce z COVID-19.

By zaawansowane operacje dronowe mogły być realizowane, potrzebne są dwie rzeczy. Jedna to infrastruktura, która pozwala zarządzać ruchem i interakcjami statków powietrznych załogowych i bezzałogowych. Druga to regulacje prawne. Polska jest liderem w obu tych obszarach. Dlatego w obecnej sytuacji jesteśmy w stanie umożliwić wszystkim posiadającym do tego potencjał użycie dronów do pomocy w sytuacjach spowodowanych przez COVID-19.

Priorytetem Ministerstwa Infrastruktury było stworzenie warunków prawnych i wdrożenie infrastruktury umożliwiającej zarządzanie ruchem dronów. Dzięki zaplanowanym i skoordynowanym działaniom Ministerstwa Infrastruktury, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polska posiada operacyjną infrastrukturę wspierającą zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych (U-space), pozwalającą na uruchomienie na terenie całego kraju usług z wykorzystaniem dronów, w tym związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19.

Polska koncepcja operacyjna koordynacji lotów dronów PansaUTM (więcej pisaliśmy o nim TU – red.) i infrastruktura do zarządzania ruchem dronów to pierwsze w Europie narzędzie do zbierania i zarządzania danymi potrzebnymi do realizacji usług z wykorzystaniem dronów. Gwarantuje to Polsce zarządzanie usługami i kontrolę danych w obszarach krytycznych funkcjonowania państwa. Tym samym Polska staje się wiodącym krajem na cyfrowej mapie świata.

Technologia cyfrowa PansaUTM może być w bardzo krótkim czasie zintegrowana z państwowymi rejestrami, takimi jak eObywatel, czy 112.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest gotowa do systemowego, skoordynowanego dopuszczenia na terenie całej Polski lotów dronów do wsparcia pracy służb porządku publicznego, służby zdrowia, samorządów oraz firm w pracach związanych ze zwalczaniem epidemii. Drony mogą być też używane przez firmy do wykonywania zadań wstrzymanych z powodu niedostępności personelu i tych, które pozwolą przygotować zakłady pracy do przestawienia się na nowe tory po epidemii, np. dokonując inwentaryzacji.

Osiągnięcia Polski w dziedzinie budowy infrastruktury dla dronów są wynikiem wieloletniej współpracy strony publicznej i prywatnej. Umożliwia to szybkie połączenie sił w celu zwalczania skutków COVID-19:
• Firmy dronowe – wiodący polscy producenci – zgłosiły solidarną gotowość wsparcia działań publicznych związanych w walce z COVID-19.
• Dostawca aplikacji dla operatorów DroneRadar, zintegrowanej z PansaUTM, udostępnił funkcjonalność umożliwiającą szybką identyfikację w PansaUTM operatorów dronów deklarujących gotowość do realizacji zadań na rzecz zwalczania COVID-19.
• Koordynowane są prace umożliwiające jak najlepszą komunikację pomiędzy polskimi producentami oraz służbami prowadzącymi działania związane ze zwalczaniem skutków COVID-19, służące wypracowaniu rozwiązań jak najlepiej odpowiadających na bieżące potrzeby.
• Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, partner Programu CEDD, wspiera samorządy w pozyskaniu informacji potrzebnych do rozwiązywania problemów związanych z lotami dronów na terenie ośrodków miejskich.

Wspólna inicjatywa jest efektem budowy ekosystemu dronowego w ramach Programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów.

W Polsce jest już ponad 16 tysięcy osób posiadających świadectwo kwalifikacji wydane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, upoważniające do realizacji operacji komercyjnych, w zasięgu wzroku operatora lub bardziej skomplikowanych – poza zasięgiem wzroku operatora. Działa też około 100 ośrodków szkoleniowych nadzorowanych przez Prezesa ULC.

Od 31 stycznia 2019 roku w Polsce obowiązują jedne z pierwszych w świecie regulacje, które pozwalają na elastyczne wykonywanie zaawansowanych lotów specjalistycznych, czyli lotów poza zasięgiem wzroku operatora (tzw. BVLOS) oraz automatycznych. 1 lipca 2020 roku zaczną obowiązywać dronowe przepisy unijne, ale ich zastosowanie ogranicza się jedynie do lotnictwa cywilnego, nie obejmując zatem lotów związanych z zarządzaniem kryzysowym, objętych regulacjami krajowymi.

Źródło: MI


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Widzę też możliwość wykorzystania tachimetrow oraz przymiarkę wstęgowych w walce z wirusem.

Opss... nadzorowało, nie nadzoruje i doprowadziło do fantastycznego rozwoju... to naprawdę bardzo istotna różnica biorąc pod uwagę, że każdy chciałby się podpisać pod sukcesami ekipy ze Wspólnej. W kontekście treści merytorycznych to rzeczywiście zmienia wszystko bo o ile za czasów Ministerstwa Infrastruktury geodezja stała na skraju przepaści to obecnie, pod auspicjami nowego GGK i Ministerstwa Rozwoju, geodezja uczyniła śmiały krok naprzód. :- D .... pajace... ;-P . Zapraszam do dalszej owocnej dyskusji na tym forum.

Jakiej litości jak możesz żądać pomocy od Państwa jak nie wiesz nawet jakie instytucje czym się zajmują. Myślę że musisz poznać właściwości urzędu do którego się zwracasz skoro tak wielokrotnie na tym forum postulujesz żeby ci pomóc, następnie musisz zapoznać się z regulaminem oraz procedurami w związku z koronawirusem. W innym przypadku pomoc nie będzie mogła być dostarczona a wszelkie wnioski zostaną odrzucone.

@ litości

Tak trzymać nie pomyliło coś się Ministerstwo Rozwoju chyba nadzoruje geodezje. Jeśli nawet tego nie wiesz to co wiesz ?

Proponuję strzelać do wirusów z dronów. Ludzie nie znają umiaru. Jak ktoś ma drony to chce je stosować do wszystkiego, jak ktoś ma samoloty to do wszystkiego, jak satelity to do wszystkiego. A jak coś jest do wszystkiego to wiecie do czego jest... To potrzeba powinna rodzić zapotrzebowanie na narzędzia a nie narzędzia wymuszać potrzebę..

Jeśli do tego wszystkiego dodać, że fantastyczny rozwój geodezji związany z budową najnowocześniejszych i najlepszych, w skali całego globu, baz danych geoinfomacyjnych odbywa się również pod aupicjami Ministerstwa Infrastruktury to możemy być pewni, że niedługo wiele setek milionów przeznaczonych na walkę z pandemią zostanie skierowane na działanie o równie dużej skuteczności i przydatności jak te w gedezji. Nawiasem mówiąc, zastanwaiałem sie jak grupa trzymająca władzę będzie chciała dobrać się do tej kasy.

jednak to prawda, że ludzie coraz głupsi - drony...

8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS