wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-24| Geodezja, Ludzie

Odszedł prof. Bogdan Ney

W wieku 85 lat wczoraj (23 marca) zmarł prof. Bogdan Ney – wybitny naukowiec, wieloletni dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii oraz członek wielu gremiów geodezyjnych.


Odszedł prof. Bogdan Ney

Zakres działalności naukowej profesora Bogdan Neya był bardzo obszerny i obejmował zagadnienia związane z badaniami w zakresie teorii błędów pomiarów geodezyjnych, geodezją inżynieryjno-przemysłową, teledetekcją satelitarną, lotniczą i naziemną, ale także gospodarką przestrzenną i systemami informacji przestrzennej. Interesowały go również problemy innowacyjności w badaniach naukowych i rozwoju gospodarczym.

Bogdan Jerzy Ney urodził się 3 lutego 1935 r. w Pińsku. W 1957 roku ukończył studia na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1963 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy pt. „Analiza niektórych kryteriów przesunięć punktów geodezyjnych”. W 1969 r. objął funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Górniczej i Przemysłowej AGH, a w 1970 r. także kierownika Zakładu Geodezji Przemysłowej i Badań Odkształceń. W 1974 r. został przeniesiony służbowo do Warszawy na stanowisko dyrektora resortowego Instytutu Geodezji i Kartografii (szefował mu do roku 1991), później był także przewodniczącym Rady Naukowej IGiK. Habilitację uzyskał w macierzystej uczelni w 1977 r. na podstawie rozprawy pt. „Metoda wyznaczania deformacji poziomych sieci geodezyjnych”. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk technicznych uzyskał w 1979 roku na wniosek Rady Naukowej IGiK.

Bogdan Ney odbył również dwa miesięczne staże zagraniczne: w Politechnice w Bratysławie w Czechosłowacji (1964 r.) i w Moskiewskim Instytucie Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii w ZSRR (1970 r.).

Na całokształt dorobku naukowego prof. Bogdana Neya składa się ponad 300 pozycji opublikowanych oraz wiele wystąpień na krajowych oraz międzynarodowych konferencjach i seminariach. Dorobek ten obejmuje m.in. 24 monografie, 6 podręczników oraz wiele innych opracowań. Wśród publikacji znajduje się ponad 50 pozycji obcojęzycznych. Recenzował ponad 100 artykułów do różnych wydawnictw, a także projekty badawcze. Kierunki badań naukowych prowadzonych przez prof. Bogdana Neya i zwieńczonych konkretnymi rezultatami poznawczymi i aplikacyjnymi to:

 • empiryczne badania w zakresie teorii błędów pomiarów geodezyjnych, przystosowanie niektórych technik statystycznych do warunków i potrzeb geodezji oraz rozwój metod obliczeń geodezyjnych;
 • metody i techniki pomiarów inwentaryzacyjnych, realizacyjnych i kontrolnych w geodezji inżynieryjno-przemysłowej;
 • zasady i techniki zastosowań teledetekcji naziemnej, lotniczej, satelitarnej w różnych dziedzinach nauki i praktyki gospodarczej;
 • problemy ogólne, organizacyjne i ekonomiczne geodezji i kartografii oraz dyscyplin pokrewnych;
 • systemy informacji przestrzennej (geoinformacji, SIP);
 • polityka naukowa i naukowo-techniczna.
Profesor był ponadto rzeczoznawcą majątkowym (posiadał stosowne uprawnienia państwowe), a także doradcą przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych w Krakowie, Katowicach i Warszawie (1970-2000).

Ponadto prof. Bogdan Ney posiadał ogromny dorobek w działalności organizacyjnej i społecznej. Działał on w licznych komitetach, radach, towarzystwach i stowarzyszeniach. Od 1986 r. był członkiem korespondentem, a od 2002 członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Był również członkiem prezydium PAN i przewodniczył Wydziałowi Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN (2003-2006 i 2007-2010). W latach 1991-2002 przewodniczył Komitetowi Geodezji PAN, działał w Komitecie Badań Kosmicznych przy Prezydium PAN (1980-2002). Był też członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju oraz Komitetu Badań nad Zagrożeniami przy Prezydium PAN. Kierował Centrum Upowszechniania Nauki PAN (1993-2002). Był członkiem-założycielem (1992) i prezesem (2001-2008) Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Prof. Ney był także członkiem-założycielem Towarzystwa Naukowego Nieruchomości, członkiem Komitetu Polityki Technicznej i Gospodarczej FSN-NOT; członkiem (od 1980 roku), przewodniczącego (2000-03) i zastępcą przewodniczącego (od 2007 roku) Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej. Był także członkiem (1980-1998) Państwowej Rady Ochrony Środowiska; członkiem (od 1985 roku) i przewodniczącym (2000-05 oraz 2010-2017) Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej; członkiem Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Mazowsza (od 2000 roku), a od 2007 r. również członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Niezmiernie szeroki zakres aktywności Profesora obejmował również działalność w zagranicznych i międzynarodowych organizacjach naukowych: Rada Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (1987-91); Rada Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (1979-2003); Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (Komitet Naukowy Badań Ziemi, 1991-2003); program 10 krajów INTERKOSMOS (1980-90). Był też ekspertem Organizacji Rolnictwa i Wyżywienia FAO (1980) oraz UNESCO w Mongolii (1990).

Prof. Bogdan Ney został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi (1971), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988), a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005).

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
... Wielka strata dla świata naukowego, ale przede wszystkim niewyobrażalna dla dla syna i żony. Pani Anno, Panie Pawle przekazuję Państwu wyrazy współczucia.

Wielki smutek Zmarł Wspaniały Człowiek, Naukowiec, Organizator i Społecznik. Współpracowałem z Profesorem od chwili, kiedy został dyrektorem IGIKu, a ja pracowałem GUGiKu. Wielka to strata dla naszej dziedziny. Pogrążonej w żałobie Rodzinie składam wyrazy współczucia. Proponuję, aby po ustąpienia tego wirusa, żebyśmy się spotkali przy Jego grobie i oddali Mu Hold

Wspaniały i dobry człowiek Panie profesorze dziękuje za wszystko, możliwość współpracy z Panem, okazaną życzliwość.

Pamiętajmy. Patrzę na dorobek naukowy z ogromnym podziwem. Tylko autor zapomniał o jednej, bardzo ważnej rzeczy - Pan Profesor był przede wszystkim dobrym człowiekiem. Jako jego student mam nadzieję, że koniec jego życia był tak wspaniały, jak sam Pan Profesor. My studenci starej daty AGH PAMIĘTAMY!!!

Niestety No i przez tą cholerną zarazę niestety nie będzie można Profesora pożegnać tAK jak by człowiek chciał i powinien. Szkoda ogromną.

Wybitny człowiek!! Pamiętam Profesora, jak studiiwałem na AGH. Najlepszy naucxyciel, jakiego w życiu było dane mi spotkać. Ogromna strata dla świata naukowego, ale przede wszystkim dla swoich studentów.

Pan Profesor był nietuzinkową postacią, był klasą dla siebie. Wielka strata. Podziwiałem Go już w czasach studenckich, kiedy był moim nauczycielem oraz później w działalności zawodowej, gdzie wielokrotnie miałem zaszczyt się z Nim zetknąć. Cześć Jego Pamięci!

wow Dorobek niesamowity. Podziwiam.

Cześć Jego Pamięci !

9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS