wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-24| Geodezja, Ludzie

Odszedł prof. Bogdan Ney

W wieku 85 lat wczoraj (23 marca) zmarł prof. Bogdan Ney – wybitny naukowiec, wieloletni dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii oraz członek wielu gremiów geodezyjnych.


Odszedł prof. Bogdan Ney

Zakres działalności naukowej profesora Bogdan Neya był bardzo obszerny i obejmował zagadnienia związane z badaniami w zakresie teorii błędów pomiarów geodezyjnych, geodezją inżynieryjno-przemysłową, teledetekcją satelitarną, lotniczą i naziemną, ale także gospodarką przestrzenną i systemami informacji przestrzennej. Interesowały go również problemy innowacyjności w badaniach naukowych i rozwoju gospodarczym.

Bogdan Jerzy Ney urodził się 3 lutego 1935 r. w Pińsku. W 1957 roku ukończył studia na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1963 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy pt. „Analiza niektórych kryteriów przesunięć punktów geodezyjnych”. W 1969 r. objął funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Górniczej i Przemysłowej AGH, a w 1970 r. także kierownika Zakładu Geodezji Przemysłowej i Badań Odkształceń. W 1974 r. został przeniesiony służbowo do Warszawy na stanowisko dyrektora resortowego Instytutu Geodezji i Kartografii (szefował mu do roku 1991), później był także przewodniczącym Rady Naukowej IGiK. Habilitację uzyskał w macierzystej uczelni w 1977 r. na podstawie rozprawy pt. „Metoda wyznaczania deformacji poziomych sieci geodezyjnych”. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk technicznych uzyskał w 1979 roku na wniosek Rady Naukowej IGiK.

Bogdan Ney odbył również dwa miesięczne staże zagraniczne: w Politechnice w Bratysławie w Czechosłowacji (1964 r.) i w Moskiewskim Instytucie Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii w ZSRR (1970 r.).

Na całokształt dorobku naukowego prof. Bogdana Neya składa się ponad 300 pozycji opublikowanych oraz wiele wystąpień na krajowych oraz międzynarodowych konferencjach i seminariach. Dorobek ten obejmuje m.in. 24 monografie, 6 podręczników oraz wiele innych opracowań. Wśród publikacji znajduje się ponad 50 pozycji obcojęzycznych. Recenzował ponad 100 artykułów do różnych wydawnictw, a także projekty badawcze. Kierunki badań naukowych prowadzonych przez prof. Bogdana Neya i zwieńczonych konkretnymi rezultatami poznawczymi i aplikacyjnymi to:

 • empiryczne badania w zakresie teorii błędów pomiarów geodezyjnych, przystosowanie niektórych technik statystycznych do warunków i potrzeb geodezji oraz rozwój metod obliczeń geodezyjnych;
 • metody i techniki pomiarów inwentaryzacyjnych, realizacyjnych i kontrolnych w geodezji inżynieryjno-przemysłowej;
 • zasady i techniki zastosowań teledetekcji naziemnej, lotniczej, satelitarnej w różnych dziedzinach nauki i praktyki gospodarczej;
 • problemy ogólne, organizacyjne i ekonomiczne geodezji i kartografii oraz dyscyplin pokrewnych;
 • systemy informacji przestrzennej (geoinformacji, SIP);
 • polityka naukowa i naukowo-techniczna.
Profesor był ponadto rzeczoznawcą majątkowym (posiadał stosowne uprawnienia państwowe), a także doradcą przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych w Krakowie, Katowicach i Warszawie (1970-2000).

Ponadto prof. Bogdan Ney posiadał ogromny dorobek w działalności organizacyjnej i społecznej. Działał on w licznych komitetach, radach, towarzystwach i stowarzyszeniach. Od 1986 r. był członkiem korespondentem, a od 2002 członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Był również członkiem prezydium PAN i przewodniczył Wydziałowi Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN (2003-2006 i 2007-2010). W latach 1991-2002 przewodniczył Komitetowi Geodezji PAN, działał w Komitecie Badań Kosmicznych przy Prezydium PAN (1980-2002). Był też członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju oraz Komitetu Badań nad Zagrożeniami przy Prezydium PAN. Kierował Centrum Upowszechniania Nauki PAN (1993-2002). Był członkiem-założycielem (1992) i prezesem (2001-2008) Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Prof. Ney był także członkiem-założycielem Towarzystwa Naukowego Nieruchomości, członkiem Komitetu Polityki Technicznej i Gospodarczej FSN-NOT; członkiem (od 1980 roku), przewodniczącego (2000-03) i zastępcą przewodniczącego (od 2007 roku) Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej. Był także członkiem (1980-1998) Państwowej Rady Ochrony Środowiska; członkiem (od 1985 roku) i przewodniczącym (2000-05 oraz 2010-2017) Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej; członkiem Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Mazowsza (od 2000 roku), a od 2007 r. również członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Niezmiernie szeroki zakres aktywności Profesora obejmował również działalność w zagranicznych i międzynarodowych organizacjach naukowych: Rada Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (1987-91); Rada Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (1979-2003); Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (Komitet Naukowy Badań Ziemi, 1991-2003); program 10 krajów INTERKOSMOS (1980-90). Był też ekspertem Organizacji Rolnictwa i Wyżywienia FAO (1980) oraz UNESCO w Mongolii (1990).

Prof. Bogdan Ney został odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi (1971), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988), a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2005).

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
... Wielka strata dla świata naukowego, ale przede wszystkim niewyobrażalna dla dla syna i żony. Pani Anno, Panie Pawle przekazuję Państwu wyrazy współczucia.
 1 
odpowiedz zgłoś
Wielki smutek Zmarł Wspaniały Człowiek, Naukowiec, Organizator i Społecznik. Współpracowałem z Profesorem od chwili, kiedy został dyrektorem IGIKu, a ja pracowałem GUGiKu. Wielka to strata dla naszej dziedziny. Pogrążonej w żałobie Rodzinie składam wyrazy współczucia. Proponuję, aby po ustąpienia tego wirusa, żebyśmy się spotkali przy Jego grobie i oddali Mu Hold
 1 
odpowiedz zgłoś
Wspaniały i dobry człowiek Panie profesorze dziękuje za wszystko, możliwość współpracy z Panem, okazaną życzliwość.
odpowiedz zgłoś
Pamiętajmy. Patrzę na dorobek naukowy z ogromnym podziwem. Tylko autor zapomniał o jednej, bardzo ważnej rzeczy - Pan Profesor był przede wszystkim dobrym człowiekiem. Jako jego student mam nadzieję, że koniec jego życia był tak wspaniały, jak sam Pan Profesor. My studenci starej daty AGH PAMIĘTAMY!!!
 1 
odpowiedz zgłoś
Niestety No i przez tą cholerną zarazę niestety nie będzie można Profesora pożegnać tAK jak by człowiek chciał i powinien. Szkoda ogromną.
 6 
odpowiedz zgłoś
Wybitny człowiek!! Pamiętam Profesora, jak studiiwałem na AGH. Najlepszy naucxyciel, jakiego w życiu było dane mi spotkać. Ogromna strata dla świata naukowego, ale przede wszystkim dla swoich studentów.
 5 
odpowiedz zgłoś
Pan Profesor był nietuzinkową postacią, był klasą dla siebie. Wielka strata. Podziwiałem Go już w czasach studenckich, kiedy był moim nauczycielem oraz później w działalności zawodowej, gdzie wielokrotnie miałem zaszczyt się z Nim zetknąć. Cześć Jego Pamięci!
 8 
odpowiedz zgłoś
wow Dorobek niesamowity. Podziwiam.
 3 
odpowiedz zgłoś
Cześć Jego Pamięci !
 5 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS