wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-23| Geodezja, Instytucje

Operat elektroniczny również w powiatach olsztyńskim i aleksandrowskim

Do grona powiatów, które umożliwiają wykonawcom prac geodezyjnym składanie operatów w formie dokumentów elektronicznych, w ubiegłym tygodniu dołączył powiaty olsztyński i aleksandrowski.


Operat elektroniczny również w powiatach olsztyńskim i aleksandrowskim

Warunkiem dostępu do funkcji jest posiadanie przez wykonawcę konta w lokalnym serwisie mapowym (oba powiaty wykorzystują rozwiązania firmy Geobid) oraz podpisu elektronicznego. Wraz z tym dokumentem należy również przekazać zbiory nowych, zmodyfikowanych lub zweryfikowanych danych.

Szczegóły dotyczące wykorzystania funkcji dostępne są na stronach starostw w Olsztynie i Aleksandrowie Kujawskim.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
może szybka korekta planowanej nowelizacji: usunąć ze standardów określenie "kwalifikowany", bo wystarczy podpis elekroniczny z ePUAP. To dokumenty do zgłoszonych prac, przesyłane droga elektroniczną w ustalony z urzędem sposób. Od paru już lat komunikuję się z ZUS i US przez ePUAP a także z aplikacji do księgowości łączę się e-deklaracjami. Nie ma takiej funkcjonalności aplikacja, którą musiałem kupić do generowania plików w formacie "uzgodnionym" z podgik. Epuap pozwala także podpisywać pliki txt, dwg, csv, tiff i wiele innych, za wyjątkiem tych różnych wynalazków, z którymi mamy do czynienia w geodezji. A co do tego, czy sztuka jest jedna, czy dzieli się na sztuki, to po powrocie do ryczałtu już to nie będzie miało znaczenia, bo przecież w tym chodzi tylko o kasę. Ale pobieranie operatu ZRID dla 30km żeby zobaczyć jeden szkic jest bezcelowe. Sytwys-ów nigdy nie potrzebowałem pobierać, po co sobie nimi zawracać głowę, wykonawca przypisany jest do każdej kreski w bazie. A i tak nikt za nic nie odpowiada.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
jakiego jeża? skoro GUGiK w swoich zaleceniach pisze jednoznacznie "Operat techniczny jest szczególnym rodzajem materiału zasobu, gdyż nie jest jednym dokumentem, lecz zbiorem dokumentów." - powiaty mają w swojej właściwości same interpretować prawo - ale jeśli powstaje coś na kształt "interpreter prawa"="wytyczne gugik" - to jak byś nie podchodził do jeża czy też szympansa to ... sprawa jasna
 1 
odpowiedz zgłoś
7486 zależy od której strony podchodzisz do tego jeża, albo są dokumenty albo dokument. Zależy czy czytasz skład czy udostępnianie. Apel do GUGIK o jak najszybsze usunięcie zapisów wymagających multi dokumentów. Jeśli ktoś skanował to dobrze i pieniądze nie poszły na marne, do udostępniania zgodnie z prawem można przy dzisiejszej technice nawet w locie połączyć i dawać jeden PDF. I będzie i wilk syty i owca cała. Bo nasuwa się proste pytanie O ILE TANIEJ I SZYBCIEJ szło by to skanowanie, gdyby skanowano do jednego dokumenty operat? Aż boję się szacować...
 1 
odpowiedz zgłoś
Operat - wg. GUGiK podaję link dla ułatwienia "http://www.gugik.gov.pl/urzad/katalog-wytycznych/ 3.-operat-techniczny" cyt-"Operat techniczny jest szczególnym rodzajem materiału zasobu, gdyż nie jest jednym dokumentem, lecz zbiorem dokumentów. W skład operatu technicznego wchodzą następujące dokumenty (§ 71 ust. 2 RSTT): ..." cyt- "Dokumenty wchodzące w skład danego operatu powinny być wyszczególnione w spisie dokumentów operatu technicznego (§ 71 ust. 3 RSTT), który zawiera: ....... Każdy dokument przekazywany do pzgik musi być podpisany przez wykonawcę prac. W przypadku dokumentów w postaci nieelektronicznej dokument musi być podpisany własnoręcznym podpisem, a w przypadku dokumentów elektronicznych kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
 1 
odpowiedz zgłoś
- Co innego par.71 ust. 9 "standardów": "Operat techniczny, w  którego skład wchodzą wyłącznie dokumenty elektroniczne, może być przekazywany do PZGiK za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej", a co innego konieczność podpisywania poszczególnych dokumentów wchodzących w skład tego operatu. To regulują również "standardy", czyli kto i jaki dokument ma podpisać.
odpowiedz zgłoś
cyfryzacja cześć ludzi rozumie przesyłanie operatu jako wysłanie e-mailem lub FTP - wtedy oczywiście, że ma być podpisany podpisem kwalifikowanym. Swoją drogą ciekawe czy liczy się Profilem Zaufanym :)) Istnienie platform uwierzytelniających to już dla niektórych zbyt wysokie loty.
odpowiedz zgłoś
cyfryzacja jakie przepisy wymagają podpisu cyfrowego gdy posiadamy konto na portalu powiatowym które poprzedziło podpisanie umowy, nadanie haseł. nie wszystkie ośrodki wymagają podpisu cyfrowego
odpowiedz zgłoś
a zadaj pytanie w trybie dostępu do informacji publicznej to ci odpowiedzą
odpowiedz zgłoś
czy geoforum może posiada informację lub może zapytać powiat olsztyński i aleksandrowski jaki jest procentowy udział prac prawnych - podział, wznowienie, rozgraniczenie - we wszystkich pracach rocznie? Tak samo jaki jest udział prac typu inwentaryzacja sieci, czy MDCP?
 2 
odpowiedz zgłoś
ciekawy geo "jeśli są wyszczególnione"
odpowiedz zgłoś
agresja proszę nie przypisywać mi cech z którymi mam niewiele wspólnego, uprzejmie zwróciłem się z prośbą o podanie właściwej interpretacji co do zbiorów danych przekazywanych wraz z operatem do kontroli, jak zauważył ~geo podobnie jest też w moim powiecie - inspektorzy życzą sobie aby informacja o plikach wymiany danych była odnotowana w spisie treści operatu - stąd też pytanie czy są one również dokumentem podlegającym udostępnianiu? gdzie tu agresja ? proponuję przestać patrzeć w lustro.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
czyli są dokumentem składowym i w takim razie można je sobie zamówić jak szkic czy też mapę wywiadu :D
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
ciekawy czy masz podstawy do takiej agresji? Forma wypowiedzi przywodzi na myśl dresika z niskim czołem pochylonego do przodu gotowego do zadania ciosu.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
zbiory danych Jeżeli są wyszczególnione w spisie zawartości operatu to znaczy że wchodzą
odpowiedz zgłoś
zbiory danych - to wchodzą w skład operatu czy nie? - są częścią składową operatu? proste pytanie tak czy nie?
 1 
odpowiedz zgłoś
ciekawy zbiory nowych, zmodyfikowanych lub zweryfikowanych danych podlega przyjęciu do bazy i staje się częścią bazy danych geometrycznych. Nie podlega udostępnieniu. Udostępnieniu podlega fragment bazy danych do twojego zgłoszenia.
 1 
odpowiedz zgłoś
e-operat a ja mam takie pytanie czy "zbiory nowych, zmodyfikowanych lub zweryfikowanych danych" wchodzą w skład operatu ? i jeśli tak to czy można zakupić takie zbiory które złożył z operatem inny wykonawca?
 1 
odpowiedz zgłoś
17 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS