wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-23| Mapy

Przegląd lokalnej prasy: o koronawirusie i aktualnych adresach

W nieskończoność można mnożyć przykłady pokazujące, jak ważne są aktualne dane adresowe. O jednym z nich pisze nowosądecka prasa przy okazji pandemii koronawirusa.


Przegląd lokalnej prasy: o koronawirusie i aktualnych adresach <br />
SIP gminy Chemiec
SIP gminy Chemiec

Portal Sadeczanin.info opisuje przykład z gminy Chełmiec koło Nowego Sącza. Trafili do niej policjanci, którzy mieli sprawdzić, czy jeden z obywateli przestrzega nakazu kwarantanny. Niestety, nie byli w stanie odnaleźć wskazanego adresu. Pomocy stróżom prawa udzielił dopiero miejscowy sołtys, który na łamach serwisu żali się na kiepską aktualność gminnego systemu informacji przestrzennej, który w zakresie danych adresowych nie był aktualizowany nawet od kilku lat.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Uważasz że skoro ty nie rozumiesz nie rozumieją wszyscy ? Trochę wiary w inteligencje innych. :)

pozdrawiam wychodzi na to, że jesteś jedyną osobą rozumiejącą twój sarkazm. Może pora wyciągnąć wnioski, że to nie tak, że wszyscy ludzie to #$%!!e, a ty jesteś mrau mrau.

Widzę że tylko nieliczni zrozumieli że postulat żeby GGK odciął Geo-System od głównego źródła pieniędzy to był sarkazm. Tak sarkazm zdarza mi się często przy absurdalnych zachowaniach w obliczu kryzysu np. bardzo dziękuję GGK za apel w którym stwierdził jak doskonale radzą sobie ministerstwa. Dla przypomnienia mamy koronawirusa u wiceministrów wskutek braku zachowania zasad, które sami propagują, a część pracowników ministerstw przebywa na kwarantannie i przechodzi testy. Grunt to trzeźwy osąd sytuacji.

do pozdrawiam jednego dnia postulujesz jedną rządową aplikację, drugiego na tą jedną rządową aplikację pomstujesz. Widocznie punkt siedzenia zależy od punktu widzenia.

O przepraszam dzbany nie mogły sięzdecydować i czasem w przestrzeni dały N/A/ bo aplikacja im na to pozwala. Teryt w ulicach szerokiej ulicy w postaci 41990553310 też pewnie aplikacja pozwala wpisać. WaznyOd w ulicach pusty bo co mi tam schemat. Tak, działa w jakości GUGiK.

Działa ? lokalnyId o wartości -1 to według ciebie działa ? Przestrzeń nazw o treści NA to według ciebie działa ? S#$%!!zielone wiązania między obiektami to według ciebie działa ? No to informuję że nie działa prawidłowo bo w plikach tej gminy jest #$%!!. Coś jeszcze ?

do pozdrawiam geoinforamtyk i też udaje dzbana? GGK odpowiada za DZIAŁANIE aplikacji. MA. DZIAŁAĆ. I działa. Zasila PRG, np 13/03/2020. Chyba, że to działalność kulturalno-oświatowa z twojej strony to dziękuję nie mam pytań.

Za aplikację GUGiK EMUiA i jej funkcjonalność odpowiada: a) baba jaga b) Masza i Niedźwiedź c) GUGiK. ;)

no i co z tego, że tak czytanie ze zrozumieniem. bardzo proszę na spokojnie, trzy razy przeczytać i zrozumieć, że problem wynika z braku przenoszenia adresów z aplikacji GUGIK EMUIA do gminnego portalu mapowego. Wycieczki personalne tego nie zmienią.

Mapa TARGEO pokazuje wszystkie adresy. Wprowadzając numer mieszkania w bloku jest nawet informacja (dla niektórych miast) które to piętro. Brakuje tylko informacji czy winda działa.

Gugiku i panie Dyrektorze, sołtys uważa że przez wiele lat rejestr EMUiA w tej gminie nie jest aktualizowany. Rodzą się więc dwa pytania - jak utrzymywany jest przez GUGiK efekt projektu w wyniku którego wyprodukowano aplikacje EMUIA GUGiKu skoro tego faktu nie odnotowano oraz czy i kiedy GGK zamierza przeprowadzić okresową weryfikację PRG zapisaną w rozporządzeniu o PRG skoro jest problem. Oczywiście wobec takich problemów z jakością i aktualnością danych należałoby się zastanowić czy prowadzenia adresów nie przekazać na poziom krajowy ze zgłoszeniem internetowym przez obywatela nowego punktu adresowego i weryfikacją ulic w stosunku do danych GUS na poziomie np wojewody któy otrzymuje uchwały o nowych ulicach przez co państwo zaoszczędziłoby kilkadziesiąt milionów rocznie na obsłudze systemów które na ten moment gminy utrzymują. Ciekawe co na taki pomysł GGK ?

Jak rozumiem problem polega na tym że GGK chce decydować, dysponować, dystrybuować ale nie zamierza odpowiadać za efekty. No ja też bym tak chciał brać kasę i decydować o wydawaniu kasy a potem móc odpowiadać - "kolega", gdy nic nie działa.

panie Jerzy dziękuję za personalne wystąpienie, zgadzam się w 95% z tym co Pan napisał.

no tak co się zgadza: ano to, że aplikację udostępnia GUGIK, PRG utrzymuje GUGIK. Co się nie zgadza? A no to, że dane wprowadza człowiek w gminie i to on odpowiada za istnienie adresu i to ten adres dopiero wpłynie do PRG. Pytanie który to adres, czy w dokumentach ktoś podał prawidłowo, czy taki adres jest nadany i dopiero można szukać w PRG, a nie walić inwektywami na oślep. Artykuł mówi wyraźnie, że system zrobiony przez MGGP ma nieaktualne od kilku lat adresy. Proponuję wybrać się do psychiatry lub okulisty jeśli podłoże jest fizjologiczne, poleczyć z przekrwienia ocznego na tle gugikowym i jeszcze raz przeczytać, bo tutaj nie ma o co mieć pretensji do GUGIK. Reasumując GGK na to nic, bo to nie jego obszar decyzyjny. Ojej.

Aktualny adres Szkoda, że w takich sytuacjach władze, służby i prasa, przypominają sobie o ważności aktualnych danych adresowych! Co zrobił sołtys, żeby w jego sołectwie był porządek z numeracją porządkową, choć jest to zadanie wójta? Może jest w porządku, tylko policja korzystała z niewłaściwych danych? Czy na pewno winne są nieaktualne mapy? Czy wszystkie mapy? Może brak był wiedzy o właściwym korzystaniu z nich? Tu nie jest potrzebny żaden komentarz GGK lecz wójta gm. Chełmiec, a komentarz poniższy, że ostatnia aktualizacja bazy danych PRG nastąpiła 13.02.2020 r. nie jest żadnym dowodem, że dane są aktualne! Czy dane są aktualne i wiarygodne, powinny to wiedzieć osoby odpowiadające za ten rejestr i prowadzące w systemie teleinformatycznym EMUiA w gminach, a że z tą wiedzą, u tych osób jest bardzo różnie (wiem to z autopsji) pokazuje być może i ta sytuacja. Oby takich sytuacji (błędnych adresów, ich braku, powtarzających się adresów) było jak najmniej w szczególności w sytuacjach kryzysowych.

dzbanem jest dla mnie osoba która zapewnia że coś jest aktualne jak nie jest, wszystko w rękach GGK więc w czym problem ? Aplikacja GUGiKu, PRG GUGiKu, UMM zasila GUGiK co na to GGK ?

olgierd czy robienie z siebie dzbana publicznie to jakiś nasz nowy sport narodowy? Porta mapowy zrobiło MGGP dawno temu i to jest martwa technologia, a gmina prowadzi numerację w aplikacji GUGIK EMUIA. Nie wiadomo o jaki adres chodzi, ale jeżeli był on wprowadzony do aplikacji GUGIK EMUIA przez 13 lutym to będzie też w geoportalu, prg, w służbach ratunkowych. To tylko pokazuje na dłoni ułomność rozwiązań z rozdzielnym portalem i aplikacją do adresów lub planów. W aplikacjach zintegrowanych nie ma tego problemu...

Nie może być przecież aktualizacja PRG z systemu Emuia GUGiKu nastąpiła 13 lutego 2020 roku. Przecież podobno PRG jest aktualne. Jakiś komentarz GGK ?

18 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS