wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-20| Geodezja, Instytucje

Kolejne dwa ODGiK przyjmują operaty elektroniczne

19 marca starostwa w Wejherowie i Wołominie udostępniły wykonawcom geodezyjnym możliwość przekazywania operatów w postaci elektronicznej.


Kolejne dwa ODGiK przyjmują operaty elektroniczne

Kompletny operat może być przekazywany w postaci pliku PDF, który w trakcie przesyłania do ośrodka dokumentacji jest podpisywany elektronicznie, a następnie podlega weryfikacji przez inspektorów. Negatywny wynik weryfikacji skutkuje zwrotem operatu do wykonawcy, a pozytywny – nadaniem stosownego identyfikatora, przyjęciem do zasobu i automatycznym opublikowaniem w internecie. Dzięki temu operat jest natychmiast dostępny do wykorzystania w innych pracach geodezyjnych.

Są to kolejne powiaty (po mińskim, piaseczyńskim i pruszkowskim), które wdrożyły operat elektroniczny w technologii iGeoMap/ePODGiK firmy Geo-System. Jak podsumowuje spółka, całkowita liczba operatów zgłoszonych elektronicznie wynosi niemal 19 tys. Ubiegły rok był rekordowy pod tym względem, gdyż liczba takich operatów przekroczyła 5,5 tys. Prognozy wskazują, że również w tym roku padnie kolejny rekord, i to nawet bez uwzględnienia nowych wdrożeń – podkreśla Geo-System.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wszyscy Wszyscy macie rację. Jest tak i tak. A najwięcej racji ma pragmatyk

zależy od której strony podchodzisz do tego jeża, albo są dokumenty albo dokument. Zależy czy czytasz skład czy udostępnianie. Apel do GUGIK o jak najszybsze usunięcie zapisów wymagających multi dokumentów. Jeśli ktoś skanował to dobrze i pieniądze nie poszły na marne, do udostępniania zgodnie z prawem można przy dzisiejszej technice nawet w locie połączyć i dawać jeden PDF. I będzie i wilk syty i owca cała. Bo nasuwa się proste pytanie O ILE TANIEJ I SZYBCIEJ szło by to skanowanie, gdyby skanowano do jednego dokumenty operat? Aż boję się szacować...

ciekawy wygląda na to, że masz Pan rację!

operat - wg. GUGiK podaję link dla ułatwienia "http://www.gugik.gov.pl/urzad/katalog-wytycznych/ 3.-operat-techniczny" cyt-"Operat techniczny jest szczególnym rodzajem materiału zasobu, gdyż nie jest jednym dokumentem, lecz zbiorem dokumentów. W skład operatu technicznego wchodzą następujące dokumenty (§ 71 ust. 2 RSTT): ..." cyt- "Dokumenty wchodzące w skład danego operatu powinny być wyszczególnione w spisie dokumentów operatu technicznego (§ 71 ust. 3 RSTT), który zawiera: ....... Każdy dokument przekazywany do pzgik musi być podpisany przez wykonawcę prac. W przypadku dokumentów w postaci nieelektronicznej dokument musi być podpisany własnoręcznym podpisem, a w przypadku dokumentów elektronicznych ? kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

gonimy ogon materiał zasobu jest operatem a dokumenty w nim zawarte już nie, ale dobrze .... niech Wam będzie, racja Wasza. W ostatnich latach prowadzona jest cyfryzacja na potęgę w podgikach w ramach e-usług - może ktoś wie, zna, posiada informacje o przetargu na cyfryzację operatów jest w warunkach technicznych że operat należy zeskanować do jednego pliku? Widziałem kilka takich WT i wszędzie było rozbicie na dokumenty i zakres do tych dokumentów - to może jednak jest Polska A i B ? i każdy interpretiren na swoje modłe, Kali ukraść krowa dobrze, Kalemu ukraść krowa -źle. I tak powstaje Polska powiatowa, lubimy wszystko z USA importować to może niedługo zamiast powiatów pojawią się stany - tam w każdym stanie inne prawo :D

ciekawy Przepisy są pogmatwanie i nielogiczna, a mam wrażenie, że intrpretujesz tak aby nic nikomu nie udostępnić. Czysta życzliwość. Obstawiam, że jesteś urzędnikiem w powiecie.

ciekawy bardzo dobrze, 16.2 kopia materiału zasobu. Świetnie. To teraz sprawdź co jest materiałem zasobu.

łex a i owszem operat jest materiałem ale ten operat składa się z dokumentów ;), jeśli udostępniasz materiał to powinieneś skasować za wszystkie dokumenty w tym operacie inaczej uszczuplasz dochody skarbu państwa a to już chyba dyscyplina ....

dokument - sprzedajemy z poz. 16.2 Kopia materiału zasobu w postaci elektronicznej gdzie jednostką rozliczeniową jest "dokument"

ciekawy to przejdźmy do ustawy - z której pozycji sprzedajesz elektronicznie jeden wg ciebie "dokument" wchodzący w skład operatu, dajmy na to szkic albo protokół graniczny? Patrz art 5, 6 7 rozp ws. zasobu.

Trzeba szukac logiki w tych pogmatwanych przepisach Przeczytaj uważnie paragraf 6 rozporządzenia ws. zasobu. Tam jest napisane, że materiały zasobu, to m.in. operaty, a udostępnia się materiały zasobu, czyli operaty. Prawda, że proste i logiczne?

rozporządzenie jest jeszcze bardzo fajny zapis w § 32. 3. - dot. tego jakich dokumentów nie skanujemy :D

ciekawy rozbieżność zdań wynika z rozbieżności przepisów i ty i ja mam rację, lub jak wolisz, zarówno ty jak i ja tej racji nie mamy. Tutaj apel do GUGIK, aby te przepisy dotyczące operatu w końcu zmienić, aby lawinowo przyrosło w powiatach obsługi operatów elektronicznych, bo jak pokazuje przykład ciekawego, wiele rzeczy blokuje, a pewnie by chciał.

at ~geodeta § 15. 4 Dokumentom wchodzącym w skład operatu technicznego, przechowywanym w postaci dokumentów elektronicznych w bazie systemu PZGiK, o której mowa w § 7 ust. 3 pkt 1 lit. b, nadaje się numery identyfikacyjne składające się z dwóch członów oddzielonych podkreślnikiem, z których pierwszy jest identyfikatorem ewidencyjnym operatu nadanym zgodnie z ust. 1, a drugi kolejną liczbą naturalną wyróżniającą poszczególne dokumenty danego operatu. - to też z rozp. ws organizacji ....

at ~geodeta "rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia zasobu par 5 pkt 4. i 5. i następnie 7 pkt 3. 1) b)." - nie znalazłem nic o składzie operatu, natomiast § 12. 1. 2) mówi o metadanych które tworzymy dla - dokumentów elektronicznych, przechowywanych w bazach systemu PZGiK, wchodzących w skład operatów technicznych przyjętych do zasobu; ---> czyli operat składa się z dokumentów i tak powinien być w zasobie przetrzymywany jako dokumenty a nie jako dokument - szkoda że takiej interpretacji nie podał gugik po zmianie przepisów w swoich słynnych "faq". Idąc twoim tokiem rozumowania to wszystkie przetargi na cyfryzację zasobu to kasa w błoto bo większość skanowała dokumenty a nie operaty i zabuliła za to sporą kasę - bo jest różnica czy skanujemy wszystko do jednego.pdf czy do 124 dok.składowych i zakres i nazewnictwo ..... wszystko krew w piach - tak się topi kase z UE.

do technik, w którym fragmencie jest napisane, że dotyczy to tylko inwentaryzacji, czy aktualizacji mz? Kojarzysz inne opracowania niz te co wymieniasz?

do inż w którym momencie przy inwentaryzacji przyłącza lub aktualizacji mapy zasadniczej masz te dokumenty dołożyć do operatu?

@z innej parafii. Musiałbyś wiedzieć co to troll żebyś wiedział o czym piszesz. Przez dwa ll. Jam Ci bardziej słowiański niż nordycki, chochlik albo mrucek, co ja za groźny nadmiernie owłosiony stwór który zieje ogniem i straszy innych ludzi. Z tego akurat są znani inni. ;)

A c o się dzieje z protokołami i pełnomocnictwami jednorazowymi, które geodeta posiada w oryginale. Czy protokoły i zwrotki mogą być zeskanowane i podpisane podpisem kwalifikowanym i to wystarczy? Czy i tak trzeba przekazać oryginały?

ciekawy pomyliły ci się nicki ze znanym geoforumowym trolem. Chyba się nie podszywasz?

aha rozp. w sp. orgranizacji .. zapomniałem, że w Polsce najczęściej obowiązuje prawo Kalego :D, taki mamy klimat

nie standardy a rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia zasobu się kłania. Polecam przeczytać łącznie par 5 pkt 4. i 5. i następnie 7 pkt 3. 1) b). A jeśli rozporządzenie w sprawie OiTPPZGIK jest sprzeczne ze starszymi standardami, tym gorzej dla standardów.

standardy - zdaje się że tu jest dokładnie wprost powiedziane jakie dokumenty wchodzą w skład operatu :D i nie ma znaczenia ile będzie leżało na półce. w przeciwnym razie to ja proszę o opinię \?

do ciekawy To chyba jest tak, że trzeba spojrzeć ile tak naprawdę "dokumentów" leży na półce w ramach jednego operatu? Wydaje się, że jednak jeden. Mam nadzieję, że nie chcesz mi powiedzieć, że w swoim powiecie kasujesz kogoś n razy? Bo jeśli tak, to poproszę tą opinię prawną dla tej innowacji fiskalnej jakiej używasz, starosta na pewno się ucieszy.

hmmm jeśli zamawia cały - to niema problemu - pod warunkiem że zapłaci za wszystkie dokumenty w tym operacie właściwą opłatę wynikającą z cennika, w przeciwnym przypadku jeśli geodeta zamawia jeden dokument który jest operatem w jednym pliku pdf to imho chyba coś jest nie tak...

RIO A jeśli geodeta zamawia cały operat to dostaje cały, czy to jest jakiś problem?

do geodeta interes oczywisty- zastanawia się czy dostanie dyscyplinę finansową za udostępnianie całego operatu podczas gdy geodeta(wykonawca) zamówi jeden dokument i zapłaci za jeden - to te pozostałe dokumenty wchodzące w skład operatu czyli jednego pliku pdf udostępni bez opłaty czy też przed sprzedaniem tego dokumentu jakoś go wydobędzie z tego jednego pdf'a?

zastanawiam się Czy ktoś z geodetów składających operaty w tej sprawie składał zażalenie, że coś jest nie tak jak qpa sądzi? Jeśli nie to jaki interes ma qpa bez s?

operat elektroniczny Powiat olsztyński w zeszłym tygodniu również wprowadził możliwość przekazywania operatu elektronicznego, ale tam pracują na geoportalu z Geobidu

id_dok no przepisy wyraźnie mówią jakim id należy opatrzeć dokumenty wchodzące w skład operatu, jeżeli id operatu to przykładowo P.1200.2020.666 to dokumenty powinny być rozróżniane przez P.1200.2020.666_1, P.1200.2020.666_2... itd - pytam się czy jeśli ktoś kupuje taki operat zapisany do jednego pliku pdf to czy płaci za 1 dokument czy za np. 10 dokumentów które są składową tego operatu i jak wystawia się licencję na ten dokument - pytam bo od lat skanujemy operaty w zasobie i każdy dokument operatu mam w osobnym pliku pdf ale może tak nie trzeba i łatwiej mi będzie wrzucać wszystko do jednego pliku pdf - tylko podajcie jakiś link do przepisu albo norm jakichś tak żeby wszyscy mogli skorzystać z tak przygotowanego rozwiązania

W niezgodności z prawem nadzorowanym przez byłego prezesa firmy który obecnie jest GGK ?

qpa dziękuję za przedstawienie się, a teraz napisz w czym jest problem?

dokumenty operat składa się przecież z dokumentów - i udostępniane mają być dokumenty i naliczać przy sprzedaży trzeba za dokument np. szkic i licencja do tego - czy jak chcę wykorzystać tylko jeden dokument z takiego operatu to muszę kupić cały operat ? czy kupuje się jeden dokument a dostaje się wszystkie ? nie kumam tego oryginalnego rozwiązania chyba nie do końca zgodnego z prawem ....

@Geodeta_ze_starostwa Super rozwiązanie wysyłasz plik PDF przez epodgik i jak wszystko jest ok, to za chwilę praca jest przyjęta, a podpisany PDF jest dostępny w internecie. Złożyłem już w ten sposób setki operatów i jestem bardzo zadowolony. Szczególnie teraz jak dostęp do PODGiK jest utrudniony. Cieszę się z Wołomina, bo to mi ułatwi wiele spraw.

... Czy ktoś, kto używa tego portalu (lub pracownik ośrodków / dostawcy oprogramowania) jest w stanie mi udzielić informacji czy można za pomocą tego narzędzia przesłać, tak jak przepisy przewidują zbiór dokumentów (osobno np. szkice polowe, sprawozdanie techniczne, wykazy współrzędnych, wykazy zmian danych ewidencyjnych), które razem składają się na operat techniczny, czy tylko wszystko razem jako plik pdf? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Geodeci Uderzcie się w piersi-gdyby ośrodek prosił Was o e-operaty, zgodzili byście się? Z moich doświadczeń wynika, że ufacie tylko papierowi zaniesionemu na lade!! Proszę nie zwalac znów wszystkiego na ośrodki!!

trollu masz rację. Najważniejsze to kierować się rozumem, bo przepisy to się po prostu zmienią. Natomiast co do rozumu, to z pustego i Salomon nie naleje. Pomysł z operatywni godny naśladowania.

XML Co na to Mazowiecki WINGIK ? Przecież to niezgodne z prawem :) ! Klauzula dla dokumentów w postaci nieelektronicznej na dokumencie w postaci elektronicznej !!! To Geo-System wprowadził chyba do załączników z rozp. o w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - trzeci typ klauzuli ;) - toż to prawo powiatowe (he he)... mam chociaż nadzieję, że nie zapomnieli o klauzuli XML pliku logicznie powiązanej z tymi dokumentami w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych dokumentów jest rozpoznawalna :) (par. 21 ust. 4)... ale co do zasady POPIERAM!

morał jest taki że na forum siedzą takie oka i pierniczą jak to jest źle. A co oka zrobiły, żeby było dobrze? Ano pierniczą dalej :o)

K Jaki z tego morał. Na złe czasu tylko E PODGIK .Czy w dobie kryzysu będzie taniej np za darmo.

do wszystkich ośrodków zróbcie to samo !!

Administratorze korekta Z tekstu wynika ze mamy do czynienia z powiatem ?mazowieckim?

42 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS