|2020-03-18|
GIS, Software
Esri udostępnia oprogramowanie w związku z pandemią koronawirusa
Szef Esri Inc. Jack Dangermond zdecydował o bezpłatnym udostępnieniu oprogramowania ArcGIS Online na sześć miesięcy wszystkim organizacjom, które chcą je wykorzystać do tworzenia analiz i aplikacji mogących pomóc w ograniczaniu skutków światowej pandemii koronawirusa.
Jak czytamy w komunikacie Esri Polska, na specjalnie utworzonej stronie COVID-19 GIS Hub firma udostępnia gotowe do użycia dane demograficzne, o rozprzestrzenianiu się wirusa i inne pochodzące z wiarygodnych źródeł, od społeczności użytkowników oprogramowania Esri, a także od partnerów biznesowych firmy. W witrynie dostępne są także gotowe aplikacje, które mają pomóc w szybkim zrozumieniu sytuacji, a także podjęciu właściwych decyzji.
Firma zachęca do stworzenia własnej strony internetowej (aby zwizualizować i przeanalizować kryzys w kontekście populacji i zasobów danej organizacji lub społeczności) za pomocą darmowego szablonu ArcGIS Hub. Szablon zawiera materiały, przykłady i konfiguracje, które – jak przekonuje firma – stanowią „rusztowanie”, na którym można zbudować taką stronę. By aktywować COVID-19 ArcGIS Online oraz Hub Donation, wystarczy wejść na stronę https://www.esri.com/disaster i kliknąć w przycisk Request Donation (Poproś o wsparcie).
Esri Inc. podaje także pięć kroków działania, które mają pomóc w zrozumieniu potencjalnego wpływu COVID-19 na organizację lub społeczność, tj.:
1. Mapowanie przypadków. Mapy potwierdzonych przypadków wyzdrowienia oraz śmierci, by określić, gdzie występują zarażenia COVID-19. 2. Mapowanie rozprzestrzeniania. Mapy śledzące rozwój w czasie mogą pokazać, jak wirus rozprzestrzenia się i gdzie należy uruchomić działania interwencyjne. 3. Mapowanie zagrożonych grup. COVID-19 na różne grupy demograficzne wpływa w różny sposób. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Mapowanie z uwzględnieniem czynników np. demograficznych pomaga w monitorowaniu najbardziej zagrożonych grup. 4. Mapowanie zdolności reagowania. Mapowanie obiektów, pracowników lub mieszkańców, zasoby medyczne, sprzęt, dobra i usługi, by zrozumieć i odpowiadać na bieżące i potencjalne konsekwencje COVID-19. 5. Komunikacja za pomocą map. Używanie interaktywnych map i aplikacji (np. StoryMaps), aby szybko przedstawiać bieżącą sytuację.
AW
|