wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-13| Geodezja, GIS

Planujesz wykop lub nasyp? Skorzystaj z pomocy Geoportalu

Geoportal.gov.pl wzbogacono o nowe narzędzie do wykonywania analiz związanych z planowaniem wykopów lub nasypów.


Planujesz wykop lub nasyp? Skorzystaj z pomocy Geoportalu <br />
Geoportal.gov.pl
Geoportal.gov.pl
Wynikiem analiz jest wyliczenie objętości mas ziemnych planowanych robót oraz ich wizualizacja. Dostęp do nowej funkcjonalności jest możliwy poprzez menu „Numeryczny Model Terenu”.

Jak wyjaśnia GUGiK, pracę z narzędziem rozpoczynamy od wykreślenia interesującego nas obszaru analizy, czyli obrysu (1), kończymy go dwuklikiem. Następnie wewnątrz obrysu należy wkreślić „środek” (3), przy czym zasugerowany przez narzędzie poziom poligonu środka może zostać zmieniony (5). W dalszej kolejności należy wcisnąć przycisk „Licz objętości” (8).

Edytowany może być każdy z wierzchołków poligonów obrysu oraz środka. Aby to zrobić, wystarczy wcisnąć przycisk „Edytuj obrys” (2). Po zakończeniu edycji należy wcisnąć przycisk „Zakończ”, a narzędzie automatycznie przeliczy współrzędne oraz wysokości konkretnych wierzchołków. Analogicznie sprawa wygląda dla przycisku „Edytuj środek” (4).

Po wykonaniu obliczeń edytowalna jest również liczba poziomic (6). Poziomice mają dwie możliwości wyświetlania – symbolizację zmienia się, zaznaczając „Gradient” (7). Do widoku można włączyć również etykiety obrysu oraz środka (pokazują one wysokość n.p.m. wierzchołków poligonów). Możliwe jest także przełączanie się między widokiem terenu docelowego oraz różnicowego (9).

Istnieje także możliwość zapisu wyników analiz (10) do pliku tekstowego lub SHP.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS