Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-12| Geodezja, Prawo

Senatorowie będą głosować nad poprawkami do prawa geodezyjnego

Zgodnie ze swoimi zapowiedziami senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin złożył poprawki do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Senatorowie będą głosować nad poprawkami do prawa geodezyjnego

Podczas czwartkowych obrad Senatu (12 marca) parlamentarzysta nie przedstawił zakresu proponowanych przez siebie zmian. Stwierdził jedynie, że w obecnej formie nowelizacja nie spełnia postawionego przed nią celu, czyli usprawnienia procesu inwestycyjno-budowlanego. Jednak po przegłosowaniu jego poprawek będzie rekomendował przyjęcie ustawy. Propozycjami senatora Artura Dunina (geodety z wykształcenia) zajmie się teraz Komisja Infrastruktury, a Senat będzie nad nimi głosować pod koniec bieżącego posiedzenia, a więc najprawdopodobniej w piątek.

W krótkiej dyskusji na posiedzeniu plenarnym główny geodeta kraju Waldemar Izdebski przypomniał, że Sejm przyjął tę ustawę tylko przy 10 głosach przeciw. Stwierdził też, że nie podziela krytycznych opinii senatora Dunina na temat tego aktu. Podkreślił jednocześnie, że nowelizacja wnosi wiele dobrego i jest oczekiwana przez środowisko geodezyjne, natomiast głosy krytyczne pochodzą jedynie od organizacji reprezentujących nieliczne grono geodetów.

Senator Wiktor Durlak (PiS) pytał z kolei, czy za ustawą pójdą dodatkowe środki finansowe dla powiatów, które umożliwią im chociażby szybszą weryfikacje prac geodezyjnych. GGK odparł, że w jego ocenie kluczową rolę w odciążaniu powiatowej służby geodezyjnej powinna pełnić przede wszystkim informatyzacja.

Senator Maciej Łuczak (PiS, geodeta z wykształcenia) pytał z kolei, czy w odniesieniu do proponowanych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (tj. 7-20 dni) nie wprowadzić tzw. milczącej zgody, która z powodzeniem funkcjonuje chociażby w Prawie budowlanym. Zdaniem Waldemara Izdebskiego nie jest to jednak dobry pomysł. Podkreślił, że PZGiK nie jest przechowalnią dokumentów, stąd muszą one do siebie pasować. – Troska o jakość zasobu nie pozwala na bezkrytyczne przyjmowanie operatów – podkreślił. Dodał jednocześnie, że przytoczone przez senatora przypadki wielomiesięcznej weryfikacji są odosobnione, a w takich sytuacjach geodeta nie powinien tak długo czekać, ale interweniować u WINGiK-a.

Senator Jerzy Czerwiński (PiS) pytał z kolei, czy przewidziane w nowelizacji 3-miesięczne vacatio legis nie jest za krótkie w kontekście uwolnienia danych przestrzennych z centralnego zasobu. – W praktyce jesteśmy gotowi je udostępnić choćby jutro – odparł krótko GGK.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS