wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-12| Geodezja, Prawo

Senatorowie będą głosować nad poprawkami do prawa geodezyjnego

Zgodnie ze swoimi zapowiedziami senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin złożył poprawki do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Senatorowie będą głosować nad poprawkami do prawa geodezyjnego

Podczas czwartkowych obrad Senatu (12 marca) parlamentarzysta nie przedstawił zakresu proponowanych przez siebie zmian. Stwierdził jedynie, że w obecnej formie nowelizacja nie spełnia postawionego przed nią celu, czyli usprawnienia procesu inwestycyjno-budowlanego. Jednak po przegłosowaniu jego poprawek będzie rekomendował przyjęcie ustawy. Propozycjami senatora Artura Dunina (geodety z wykształcenia) zajmie się teraz Komisja Infrastruktury, a Senat będzie nad nimi głosować pod koniec bieżącego posiedzenia, a więc najprawdopodobniej w piątek.

W krótkiej dyskusji na posiedzeniu plenarnym główny geodeta kraju Waldemar Izdebski przypomniał, że Sejm przyjął tę ustawę tylko przy 10 głosach przeciw. Stwierdził też, że nie podziela krytycznych opinii senatora Dunina na temat tego aktu. Podkreślił jednocześnie, że nowelizacja wnosi wiele dobrego i jest oczekiwana przez środowisko geodezyjne, natomiast głosy krytyczne pochodzą jedynie od organizacji reprezentujących nieliczne grono geodetów.

Senator Wiktor Durlak (PiS) pytał z kolei, czy za ustawą pójdą dodatkowe środki finansowe dla powiatów, które umożliwią im chociażby szybszą weryfikacje prac geodezyjnych. GGK odparł, że w jego ocenie kluczową rolę w odciążaniu powiatowej służby geodezyjnej powinna pełnić przede wszystkim informatyzacja.

Senator Maciej Łuczak (PiS, geodeta z wykształcenia) pytał z kolei, czy w odniesieniu do proponowanych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (tj. 7-20 dni) nie wprowadzić tzw. milczącej zgody, która z powodzeniem funkcjonuje chociażby w Prawie budowlanym. Zdaniem Waldemara Izdebskiego nie jest to jednak dobry pomysł. Podkreślił, że PZGiK nie jest przechowalnią dokumentów, stąd muszą one do siebie pasować. – Troska o jakość zasobu nie pozwala na bezkrytyczne przyjmowanie operatów – podkreślił. Dodał jednocześnie, że przytoczone przez senatora przypadki wielomiesięcznej weryfikacji są odosobnione, a w takich sytuacjach geodeta nie powinien tak długo czekać, ale interweniować u WINGiK-a.

Senator Jerzy Czerwiński (PiS) pytał z kolei, czy przewidziane w nowelizacji 3-miesięczne vacatio legis nie jest za krótkie w kontekście uwolnienia danych przestrzennych z centralnego zasobu. – W praktyce jesteśmy gotowi je udostępnić choćby jutro – odparł krótko GGK.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tylko polska geodezja Precz z komuną teraz i na wieki. Pora w końcu skończyć z komunizacją geodezji w Polsce. Zostawić uprawnienia 2 resztę znieść. Geodeta robi mapę w całości, bierze w końcu godziwe pieniądze za syt-wys, bierze odpowiedzialność i ma pełne prawo do swojego produktu oraz klient który za to płaci. Żadne wymogi zgłaszania mapy do celów projektowych. Żadna klauzula. Żaden durny operat do syt-wys.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Obecnie chyba ma szansę tylko w trybie zdalnym, nieprawdaż ?
odpowiedz zgłoś
Atol opowiedz nam coś więcej o sobie, w jakim trybie chciałbyś się spotykać z przedstawicielami władzy?
odpowiedz zgłoś
Panie Izdebski, mnie nikt o zdanie nie pytał, Pan spotkał się tylko z przedstawicielami stowarzyszeń, To ich miał Pan na myśli mówiąc "[...]natomiast głosy krytyczne pochodzą jedynie od organizacji reprezentujących nieliczne grono geodetów." ??
odpowiedz zgłoś
@Maciej @Maciej wysoki poziom reprezentujesz. Szkoda, że takie osoby ja ty mają swobodny dostęp do Internetu oraz żyją w społeczeństwie, szkoda również, że jesteś reprezentantem zawodu geodety (jak mniemam). Ciekawe czy w twoim alma mater nauczyli Cię tak samo zawodu jak i wychowania. Wstyd.
 5 
odpowiedz zgłoś
- Żenada w tym senacie, kogo my geodeci wybieramy. Nie mamy żadnego reprezentanta.
 2 
odpowiedz zgłoś
ja tam czekam na odnowienie zawodu mierniczego i nową ustawę o miernictwie i geodezji autorstwa panów OZZG i LSG i tego z szaliczkiem. Oni jedni mogą nas uratować.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
@Kserskes Miałeś czas na przedstawienie swoich postulatów jak były konsultacje społeczne. Teraz zamknij japę.
 11 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ksekses ale to nie mierzymy sieci? Skoro 95% to fikcja?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Jakość zasobu Jaka jakość zasobu? To przecież śmiech na sali na czym trzeba czasami pracować. Zniszczyć te badziewie. Albo GESUT do gestorów- niech się martwią, a resztę wywalić jeśli nie jest zamierzone na IIIkę, bo to tylko powoduje zamieszanie. Granice to samo: innym kolorem bądź linią przerywaną i do widzenia. Do tego trzeba jasno zdefiniować temat ustaleń, wznowień, wyznaczeń itd. bo jest wiele niedomówień, każdy mówi co innego itd. No i uwolnić obowiązek pomiaru w wykopie, bo i tak w 95% to jest fikcja. Nie ma pomiaru w wykopie nie ma konieczności wykazywania- kuniec, lepiej nic nie pokazać niż głupotę
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
. i jeszcze jedno. O czym pisać do WINGiKa, co WINGiK może zrobić staroście?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Kłamczuch !!! a to "przytoczone przez senatora przypadki wielomiesięcznej weryfikacji są odosobnione" to standard
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
geodeta@ To patrz dalej bo mnie ciśnienie ten człowiek podnosi bardziej niż kawa z rana.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
geodeta o to jesteście na ty?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
No Waldek leci po bandzie ... w tej chwili na posiedzeniu komisji infrastruktury senatu wydziera się na Dunina jak na #$%!!iarza. I łże nadal jak najęty. Oglądam dalej...
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
@ Pytanie, kto będzie aktualizował państwowe bazy danych jak prywatne wykonawstwo będzie całkowicie zniszczone? Czy pracownicy PODGiK są w stanie zaspokoić podstawowe zapotrzebowania rynku tj. MDCP, tyczenia, inwentaryzacje i podziały?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
"Troska o jakość zasobu..." haha, a to dobre, uśmiałem się do łez. Jaką jakość zasobu? Każdy oddaje to co urzędnik chce, wykonawcy mierzą jak chcą i potem przerabiają dane na tachimetrie lub niwelację (chocby i studzienki kanalizacyjne gpsami), wykonawcy robię mapy pod projekt z modelu nmt gugik i przerabiają na pomiar bezpośredni. Więc na co komu taki zasób, jak robiąc dobrą mapę numeryczną dla projektanta okazuje się ze musze wszystko jeszcze raz pomierzyć na nowo, bo wysokosci nie siedzą kilkadziesiąt centymetrów? Na co komu taki zasób? Chyba tylko żeby utrzymywać etaty w urzędach. Wszyscy znający temat się z tego śmieją, a najbardziej nieuczciwi wykonawcy, którzy robią popelinę za 50-70% ceny obowiazujacej na rynku. I tacy wygrywają przetargi,oddają tą popelinę do zasobu, tak aby była przyjęta. Im wcześniej podatnicy się opamiętają, że z ich podatków idą pieniądze na coś takiego tym szybciej sami zlikwidują ten system. Trzeba jasno o tym mówić, a nie zakłamywac rzeczywistości Panie Główny Geodeto Kraju.
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
do~h do ~h masz rację - najpierw oczyścić ośrodki z kombinatów rodzinnych gdzie zona/mąż w ośrodku a żona/mąż w terenie. Złożenie w 2 dni , weryfikacja 2 dni, uwierzytelnienie 2 dni !!
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
Ryba W tym temacie dobre jest przysłowie ryba psuje się od głowy xD
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ Mając na uwadze fale negatywnych komentarzy pragnę zaapelować o spokój. Wydaje się że jedyną drogą do oczyszczenia z kryształowych urzędników służby geodezyjnej jest powołanie stowarzyszenia Stop korupcji w PZGiK. Jeśli ktoś udaje że nie ma problemu to niech wskaże choć jeden ośrodek gdzie jego zdaniem nie ma "kryształowego pracownika", który nie prowadzi działalności gospodarczej ? choć jeden prosze
 4 
 11 
odpowiedz zgłoś
Robota Ten Pan widzi tylko swój interes
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Jutro to GGK z senatorami uda się na kwarantannę.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
a w centralnym zasobie jest terabajt danych i jutro to może udostepnic przez internet cudotwórca, ręce opadają
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
Żenujący poziom dyskusji, oni wszyscy nie mają pojęcia o czym mówią, łącznie z tymi "geodetami" w skórach parlamentarzystów. O stronie rządowej czyli GGK ze świtą nie wspominam bo oni tam po prostu załatwiają swoje interesy. I niestety... to dopiero początek złych wiadomości. Już niedługo przekonacie się jaką przyszłość szykuje nam reprezentant lobby informatyczno-urzędniczego, on naprawdę wziął się ostro do roboty, żeby naszymi rękoma uratować coś, czego nie da się uratować, Zintegrowany System Utopijnych Baz Danych o Nieruchomościach. Właściciele nieruchomości, inwestorzy, geodeci i pracownicy starostw, szykujcie się... Waldemar nadchodzi. I nikt, i nic, nie będzie bezpieczne....
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
Dno Kto wybrał tego pana?
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Dno Bezczelność ludzka widać nie ma granic.
 2 
 16 
odpowiedz zgłoś
. Dodał jednocześnie, że przytoczone przez senatora przypadki wielomiesięcznej weryfikacji są odosobnione. A ile jest przypadków zgłoszeń z przewidywanym terminem zakończenia prac za 100 lat na które tak bardzo powoływał się główny informatyk kraju proponując obecnie roczny termin?
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
GG kraju jak taką wypowiedź GGK czytam to uszom własnym nie wierzę. Czy ten osobnik czyta jakieś fora geodezyjne gdzie wypowiadamy się o bzdetach i durnotach prawnych ? Ma na to nalane bo ma stanowisko i niczego takiemuż więcej nie potrzeba. A prawo geodezyjne oraz jego rozporządzenia są do d... . Obecne prawo jest elementem spowalniającym gospodarkę. Dochodzi do tego nadgorliwość urzędasów polegająca m.in. na tym by za wszelką cenę uwalić nam robotę. Mam dość geodezji którą kiedyś lubiłam.
 6 
 19 
odpowiedz zgłoś
. GGK "Podkreślił jednocześnie, że nowelizacja wnosi wiele dobrego i jest oczekiwana przez środowisko geodezyjne, natomiast głosy krytyczne pochodzą jedynie od organizacji reprezentujących nieliczne grono geodetów" Czyli dla ggk wszyscy wykonawcy to nieliczne grono, a liczą się tylko urzędnicy. Cóż za tupet!
 7 
 23 
odpowiedz zgłoś
29 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS