wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-11-21| Geodezja, Mapy, Prawo

Problem z działką – zarzuty prokuratury wobec urzędników


Zarzut przekroczenia uprawnień i działania z chęci zysku postawiła wczoraj (20 listopada) krakowska prokuratura urzędnikom, którzy w 1997 r. zwrócili wywłaszczoną uprzednio działkę nieuprawnionej osobie – poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska.

Według prokuratury, w grudniu 1997 roku ówcześni urzędnicy Wydziału Geodezji Urzędu Rejonowego w Krakowie zwrócili wywłaszczony uprzednio grunt nieuprawnionej osobie. Działkę zwrócono podstawionej właścicielce w niespełna trzy tygodnie. W dwa miesiące po jej przejęciu kobieta w wieku ok. 80 lat sprzedała działkę wartą 1,8 mln zł innemu nabywcy za kwotę dziesięć razy mniejszą, tj. za 180 tys. zł.

Piotrowi S., który przygotowywał decyzję o wydaniu działki, i Halinie Sz. – jego przełożonej, prokuratura zarzuciła niedopełnienie obowiązków i działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Oprócz niedopełnienia obowiązków przez urzędników przy ustalaniu tożsamości rzekomej właścicielki działki, wątpliwości prokuratury budzi też szybkie tempo urzędniczego działania i późniejsza sprzedaż działki za 10-krotnie zaniżoną cenę.
Według prokuratury, w decyzji wywłaszczeniowej figurowały nazwiska pięciu osób, tymczasem urzędnicy zadecydowali o zwrocie działki tylko jednej osobie. Jak się okazało, osoba ta nosiła takie samo imię i nazwisko jak jedna z uprawnionych do odbioru działki, nie miała natomiast żadnego związku ze sprawą.
O sprawie zawiadomił prokuraturę w 2006 r. pełnomocnik poprzednich właścicieli działki, którzy chcieli ją przejąć i przy tej okazji dowiedzieli się, że już 9 lat wcześniej działka została zwrócona innej osobie.
Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Halina Sz. jest obecnie dyrektorem Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nagonka????????? Jestem poruszona ta wiadomoscią nie wierze aby srednio wykształcona geodetka zrobiła taka głupote.Kazdy kto cokolwiek wie jak u naszym kraju rejestruje sie prawo własnosci, ze to bardzo krotkie nogi.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS