Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-12| Mapy

Jak serwisy mapowe m.st. Warszawy oceniają kartografowie?

Odpowiedź można znaleźć w najnowszym wydaniu suplementu w języku polskim do czasopisma „Polish Cartographical Review” (tom 4, nr 1-2) wydawanego przez Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego (do 2015 r. „Polski Przegląd Kartograficzny”).


Jak serwisy mapowe m.st. Warszawy oceniają kartografowie?
Temat podjęli Jakub Jabłonowski i dr Izabela Gołębiowska z Zakładu Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego. Swój artykuł rozpoczęli od analizy zgodności zakresu tematycznego serwisów mapowych m.st. Warszawy z wytycznymi zawartymi w dyrektywie INSPIRE. Natomiast poszczególne serwisy mapowe (łącznie 14) ocenili według trzech kryteriów: kartograficznego, funkcjonalności oraz dostępności. Warto zajrzeć do tej publikacji, żeby dowiedzieć się, jak wypadła ta ocena.

Z kolei Maciej Zych i Katarzyna Medolińska z Departamentu Badań Przestrzennych i Środowiska Głównego Urzędu Statystycznego przypominają, że w 2018 r. minęło 100 lat od powołania GUS, a jubileusz stał się okazją m.in. do opublikowania serii atlasów statystycznych, na którą składa się 16 atlasów województw oraz „Atlas statystyczny Polski”. Autorzy przybliżają założenia redakcyjne tych wydawnictw i omawiają sposoby prezentacji wybranych zagadnień na mapach. Zauważają także m.in., że atlas Polski jest pierwszym atlasem statystycznym kraju wydanym przez statystykę publiczną od niemal 50 lat, a atlasy województw są pierwszymi atlasami wydanymi dla ich obszarów. Łącznie liczą one 1888 stron i zawierają 2934 mapy.
W tym samym wydaniu PCR „Atlas statystyczny Polski” opracowany przez GUS recenzuje dr hab. Jacek Pasławski.

Trójka autorów kolejnej publikacji – dr hab. Wiesław Ostrowski (Instytut Historii PAN), dr Dariusz Dukaczewski i dr Anna Markowska (IGiK) – przeprowdziła analizę porównawczą prezentacji zabudowy na mapach topograficznych wybranych krajów europejskich. Ich zdaniem mapy polskie wyróżniają się szczególnie bogatą i konsekwentną charakterystyką fizjonomiczną we wszystkich analizowanych skalach oraz ogólną charakterystyką funkcjonalną budynków i zabudowy.
W innym artykule opublikowanym w tym wydaniu PCR dr Anna Markowska przedstawia obszerną próbę klasyfikacji i ujednolicenia anamorfoz kartograficznych.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS