wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-11| GIS

Małopolska walczy ze smogiem - system ekoInterwencja uruchomiony

Walka o czyste powietrze to jeden z priorytetów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Właśnie wdrażany jest kolejny element programu ekoMałopolska – serwis ekoInterwencja służący m.in. zgłaszaniu niewłaściwego spalania paliw w piecach.


Małopolska walczy ze smogiem - system ekoInterwencja uruchomiony
Małopolska walczy ze smogiem - system ekoInterwencja uruchomiony

Smog to jeden z najbardziej rozpoznawalnych społecznie problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Z raportu NIK wynika, że Polska jest wciąż jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Wśród prawie 3 tys. miast z całego świata ujętych w bazie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich pod względem stężenia pyłów PM10 było 45 polskich miast (według danych z lat 2012-2015). W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 rocznie przedwcześnie umiera ok. 46 tys. osób, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Kołobrzegu.

Dlatego tak ważne są wszystkie inicjatywy mające na celu systemową walkę o czyste powietrze. Pozytywnym przykładem takich działań jest uruchamiane właśnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego narzędzie ekoInterwencja działające w ramach projektu ekomalopolska.pl. Zbudowany przez wrocławską spółkę GISPartner system jest zintegrowanym rozwiązaniem służącym zgłaszaniu przez mieszkańców naruszeń z zakresu ochrony środowiska. Szczególny nacisk położono na zgłaszanie niewłaściwego spalania paliw. Efektem ma być nie tylko możliwość szybkiej interwencji służb w przypadku zlokalizowania „kopciucha”, ale i szerokie budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców regionu.

Kierownik projektu z ramienia GISPartner podkreśla technologiczne zaawansowanie systemu. Jest on nie tylko przygotowany na duże obciążenia, ale w inteligentny sposób zarządza całym procesem zgłoszenia. Te możliwe są zarówno przez dowolną przeglądarkę internetową, jak i w dedykowanych aplikacjach dostępnych w systemie Android oraz iOS. Użytkownicy po prostym, opartym na geolokalizacji zgłoszeniu mogą być informowani o jego statusie powiadomieniami push (działającymi i w aplikacjach, i w przeglądarkach desktopowych).

Serwis wykorzystuje infrastrukturę Geoportalu MIIP m.in. w zakresie korzystania z usług mapowych (Mapa przeglądowa, Ortofotomapa, Mapa topograficzna) i jest dostępny również w postaci darmowej aplikacji na urządzenia przenośne z systemem Android i iOS, a zgłoszenia są anonimowe.

Źródło: GISPartner


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS