wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-09| Prawo

Ustawa ws. koronawirusa wprowadza specjalny tryb inwestycji budowlanych

Od wczoraj (8 marca) obowiązuje ustawa, która wprowadza szczególne rozwiązania prawne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa COVID-19. Akt ten przewiduje m.in. specjalny tryb realizacji inwestycji budowlanych.


Ustawa ws. koronawirusa wprowadza specjalny tryb inwestycji budowlanych

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 374) była procedowana w ekspresowym tempie. 2 marca na specjalnym posiedzeniu uchwalił ją Sejm, 6 marca bez poprawek przyjął Senat, dzień później podpisał ją prezydent i jeszcze tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 374).

Zgodnie z art. 12 tego aktu do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, nie stosuje się przepisów ustaw:

 • Prawo budowlane,
 • o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
 • ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Ustawa przewiduje ponadto możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania wirusowi z pominięciem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
samowolka Czyli pełna samowolka budowlana? Zróbmy swoje polowe szpitale, kupmy co nam się podoba (np. dużo wódki, żeby się odkazić) i stawiajmy co się zechce i gdzie zechce? No super. Już lecę po cegły żeby postawić solidne mury na wszystkich drogach wjazdowych i wyjazdowych z miasta. Otoczymy się betonowym kordonem, żeby nikt zarażony nam się nie wdarł!
odpowiedz zgłoś
Co się chce, jak się chce? A za katastrofy budowlane odpowiada wirus.
 1 
odpowiedz zgłoś
dobra zmiana Młodzi wykonawcy prac geodezyjnych sami wybrali dobrą zmianę, uwierzyli w słowa bez pokrycia. A TU NIESPODZIANKA bardzo przykro Panowie GEODECI.
 1 
odpowiedz zgłoś
naprawdę nasze bazy są "nasze" i nikogo innego nie obchodzą, naprawdę arcyważni jesteśmy tylko w swoim własnym mniemaniu. Trzeba jakoś odmitologizować tą usługową branżę, bo jako "ważniaki" prędzej od szacunku doczekamy się całkowitej śmieszności. Jakie znaczenie w budowaniu ma PGiK? Przepisy o konieczności mapy do celów projektowych , wytyczenia i inwentaryzacji są w prawie budowlanym, nie w PGiK. Rozporządzenie o czynnościach geodezyjnych w budownictwie jest przepisem wykonawczym do prawa budowlanego, nie PGiK. Jak się przyzwyczają budowlańcy do budowania bez nas, jak się przekonają, jakie to przyśpieszenie procesu daje PGiK, to nas znikną ze swoich przepisów na stałe. W PGiK jest chyba już tylko wymóg zgłoszenia zmian do EGB, ale kogo to obchodzi? Na pewno starosta z urzędu w walce z wirusem się tym nie przejmie. Już prędzej teraz sam sobie wybuduje rezydencję na działce rolnej nad jeziorem, żeby się przed zarażeniem lepiej uchronić.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
O Czyli bez decyzji o pozwoleniu na budowę i o pozwoleniu na użytkowanie (czytaj bez mapy do c/p i inwentaryzacji)
odpowiedz zgłoś
A czy zniesiono też w tej spec ustawie weryfikację? Czy pomiary geodezyjne będzie można rozpocząć bez zgłoszenia i bez licencji? Jakoś nic tam nie ma o prawie geodezyjnym. To klapa. Nie zwalczymy wirusa. Przez geodezję.
 5 
odpowiedz zgłoś
Ale nic nie ma na temat ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne. A to znaczy, że nadal obowiązuje nakaz zgłaszania inwentaryzacji powykonawczej a mapa powykonawcza będzie musiała być klauzulowana, czyli praca weryfikowana. O obowiązku uzupełniania baz w każdym innym przypadku nie wspomnę. Chyba że nikt tej ustawy nie traktuje poważnie, co jest bardziej prawdopodobne.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
- żałosne
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Baz mapy do celów projektowych i bez inwentaryzacji? Co na to PTG? P. Prezes nie protestuje? Dziwne.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Czyli co? samowolka ?
 2 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS