|2020-03-03|
Geodezja, Edukacja
WAT: ruszyła rekrutacja na studia wojskowe
1 marca rozpoczął się pierwszy etap rekrutacji na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Uczelnia pełni wiodącą rolę w kształceniu wysokiej klasy specjalistów dla Sił Zbrojnych RP. Na kandydatów czeka w tym roku łącznie 800 miejsc, w tym 20 na kierunku geodezja i kartografia.
fot. WAT
|
|
|
|
|
|
Kierunek geodezja i kartografia prowadzony jest na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji, a kształcenie podchorążych, czyli kandydatów na żołnierzy zawodowych, odbywa się w toku jednolitych studiów magisterskich i ma charakter zarówno wojskowy, jak i politechniczny.
Absolwenci tego kierunku w Wojskowej Akademii Technicznej uzyskują tytuł magistra inżyniera i są promowani na pierwszy stopień oficerski. Nowo promowani oficerowie mają zagwarantowaną pracę w Siłach Zbrojnych RP, a awans oficerski jest wpisany w charakter dalszej służby wojskowej.
Jednak wcześniej studentów WAT czeka wytężona nauka. Podchorążowie oprócz doskonale wyposażonej bazy naukowo-dydaktycznej mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz otrzymują uposażenie finansowe, które od pierwszego roku wynosi 1200 zł miesięcznie i wzrasta w kolejnych latach studiów w zależności od posiadanego stopnia wojskowego.
Tok studiów wzbogacony jest o praktyki i szkolenia specjalistyczne prowadzone w jednostkach wojskowych, w centrach szkoleń i instytucjach naukowo-badawczych na terenie całego kraju. Wyróżniający się studenci mają możliwość studiowania na zagranicznych uczelniach.
Rekrutacja na studia wojskowe w WAT odbywa się w pięciu etapach. W pierwszym etapie kandydat musi sprawdzić, czy spełnia określone wymagania. Oprócz zdania matury, ukończonych 18 lat (te wymagania muszą być spełnione do 15 lipca br.) i polskiego obywatelstwa, powinien posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej oraz nie być karanym sądownie. Zamieszczona na stronie: www.wat.edu.pl tabela informuje kandydata o maksymalnej wartości punktów, jakie może zdobyć za określone przedmioty w trakcie procesu rekrutacji.
Następnie kandydat wybiera interesujący go kierunek studiów, sprawdza obowiązujące na nim limity oraz rejestruje się w Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) do 30 kwietnia br. Przy czym osoby, które nie mają wyniku z języka angielskiego na świadectwie dojrzałości, powinny jego brak zaznaczyć w IRK. Osoby takie będą musiały zdać dodatkowy test z języka angielskiego i uzyskać z niego minimum 3 punkty rankingowe na 20 możliwych do uzyskania.
Podczas II etapu rekrutacji odbywają się badania lekarskie, na które kandydat zostaje skierowany przez własną Wojskową Komendę Uzupełnień (WKU), po otrzymaniu informacji o złożonym w WAT wniosku. III etap polega na odbyciu w ciągu jednego dnia testów sprawnościowych oraz rozmowy kwalifikacyjnej. IV etap rekrutacji to ogłoszenie jej wyników na tablicy na terenie uczelni oraz drogą mailową i w statusie IRK. Do 10 lipca 2020 r. kandydat musi uzupełnić swój profil w IRK wynikami egzaminów maturalnych.
V etap rekrutacji wiąże się z rozpoczęciem studiów w WAT – kandydat zostaje żołnierzem czynnej służby wojskowej. W drugiej połowie sierpnia 2020 r. odbywa on podstawowe szkolenie wojskowe, tzw. unitarkę, zakończoną egzaminem i uroczystą przysięga wojskową.
Uczelnia zaprasza na dzień otwarty w sobotę 28 marca br. O szczegółach rekrutacji można przeczytać na stronie www.wat.edu.pl/rekrutacja-na-studia-wojskowe-2020.
Natomiast jeśli chodzi o studia cywilne, od roku akademickiego 2020/2021 Wojskowa Akademia Techniczna rozpocznie kształcenie na dwóch nowych kierunkach: geodezja i kataster oraz inżynieria geoprzestrzenna. Zastąpią one dotychczas znajdującą się w ofercie WAT geodezję i kartografię. Szczegóły
Źródło: WAT, AW
|