wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-28| GNSS

Indyjski system nawigacji trafi do pierwszych smartfonów

Chińska firma Xiaomi zapowiedziała, że wkrótce wypuści na rynek pierwsze smartfony, które będą odbierały sygnały indyjskiego systemu nawigacji satelitarnej NavIC.


Indyjski system nawigacji trafi do pierwszych smartfonów <br />
Realme X50 Pro 5G
Realme X50 Pro 5G

Prezes Xiaomi India Manu Kumar podkreślił, że urządzenia tej marki będą pierwszymi smarfonami na świecie, które będą obsługiwały NavIC. Pierwszym modelem, który zaoferuje tę funkcję, będzie Realme X50 Pro 5G. Będzie on wyposażony w czip odbiorczy Qualcomm Snapdragon 865, który oprócz NavIC ma śledzić systemy GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou oraz japoński QZSS. Na marginesie dodajmy, że znacznie ciekawszą rzeczą w tym module jest śledzenie dwóch częstotliwości, tj. L1/E1 i L5/E5, co pozwala na dokładniejsze wyznaczanie pozycji dzięki skuteczniejszej eliminacji wpływu opóźnienia jonosferycznego.

Czy NavIC jest przydatny w Polsce?

Indyjski system NavIC (NAVigation with Indian Constellation) był wcześniej rozwijany pod nazwą IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System). Jego konstelacja składa się z 7 satelitów, które na obszarze Indii oraz krajów sąsiednich pozwalają wyznaczać pozycję tylko z wykorzystaniem tych sygnałów z dokładnością około 20 metrów. Dla polskich użytkowników NavIC jest raczej tylko ciekawostką. Na terenie naszego kraju widocznych jest jednocześnie tylko od 1 do 3 tych aparatów powyżej 10 stopni nad horyzontem.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to czekamy na NavPC.zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS