wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-28| GNSS, Sprzęt

Nowoczesne technologie nawigacyjne zaparkują nam samochód

Jeśli zostawimy samochód na lotnisku w Lyonie, nasze auto odwiezie na wolne miejsce autonomiczny robot Stan. Jakie technologie nawigacyjne stoją za tym wynalazkiem?


Nowoczesne technologie nawigacyjne zaparkują nam samochód
Nowoczesne technologie nawigacyjne zaparkują nam samochód
Nowoczesne technologie nawigacyjne zaparkują nam samochód <br />
fot. Stanley Robotics
fot. Stanley Robotics

Pierwsze próby automatyzacji parkowania pochodzą jeszcze z 1905 r., gdy w Garage Rue de Ponthieu w Paryżu oddano do użytku parking, na którym samochody transportowane były na docelowe miejsce przy użyciu specjalnych wind. W następnych dekadach wprowadzano kolejne innowacje w tym zakresie – wciąż jednak wymagały one mniejszego lub większego udziału człowieka. Inżynierowie z firmy Stanley Robotics postawili sobie za cel, by przy użyciu autonomicznych robotów całkowicie zautomatyzować parkowanie pojazdów. – Takie urządzenie musi poruszać się szybko, aby obsłużyć duży ruch, a jednocześnie precyzyjnie parkować samochody tak gęsto, jak to tylko możliwe – mówi Anthony Troublé, robot team manager w firmie Stanley Robotics.

Wyzwaniu sprostano m.in. dzięki wykorzystaniu precyzyjnych odbiorników GNSS firmy Trimble. Na robocie Stan zainstalowano wieloczęstotliwościowy odbiornik Trimble BX992. By precyzyjnie wyznaczał nie tylko pozycję, ale także orientację, podłączono go do dwóch anten Trimble AV59 rozmieszczonych po przeciwnych stronach robota. W strefie zdawania pojazdów zainstalowano z kolei odbiornik bazowy, który transmituje korekty RTK przy użyciu sieci wi-fi, zapewniając centymetrową dokładność wyznaczania pozycji.

Oczywiście robot Stan nie może polegać wyłącznie na jednej technologii lokalizacyjnej. Dlatego korzysta on także z odometru, dwóch skanerów laserowych, czterech kamer oraz algorytmów SLAM (Simultaneous localization and mapping). Szczególnie istotnym elementem jest tu LiDAR, który pełni kluczową rolę przy wjeżdżaniu robota do garażowych wnętrz i omijaniu przeszkód. Połączenie wielu technologii nawigacyjnych pozwala także zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. W przypadku, gdy będą one dawać rozbieżne wyniki, robot zostanie automatycznie zatrzymany, a na miejsce wzywany jest operator.

Pierwszy parking obsługiwany przez roboty Stan został uruchomiony w 2018 roku na lotnisku Lyon-Saint-Exupéry. Wydarzenie to poprzedziły roczne testy systemu. Obecnie funkcjonuje on na parkingu mieszczącym 500 samochodów, ale jeszcze w tym roku liczba ta wzrośnie czterokrotnie. Docelowo pojemność ma wynieść aż 6 tys. pojazdów. Z kolei w ubiegłym roku ruszyły prace nad wdrożeniem tego typu rozwiązania również na lotnisku London Gatwick.

Oprac. JK na podstawie materiałów prasowych Trimble


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS