Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-27| Geodezja, GIS

O numeracji adresowej na Radzie IIP

Stan numeracji adresowej był głównym tematem wczorajszego (26 lutego) posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


O numeracji adresowej na Radzie IIP

Zanim jednak przystąpiono do omawiania tego zagadnienia, przewodniczący Rady IIP Waldemar Izdebski przypomniał ostatnie zmiany w rządowym Geoportalu, a także zwrócił uwagę na działania Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w zakresie popularyzacji tego serwisu. GGK wymienił tutaj publikację filmowej instrukcji obsługi Geoportalu, przeszkolenie ponad 100 pracowników różnych ministerstw, a także ogłoszenie naboru na trenerów praktycznego wykorzystania serwisu.
Z innych działań GUGiK Waldemar Izdebski wskazał na plebiscyt na najlepszy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Zdradził, że do tej pory oddano blisko 1,8 tys. głosów. Plebiscyt trwa do 2 marca.

Przechodząc do tematu numeracji adresowej, GGK przypomniał, że funkcjonuje ona od 1932 r. Jej celem było wówczas uporządkowanie przestrzeni i ułatwienie dojazdu. Obecnie doszło jeszcze jedno ważne zadanie – łączenie rejestrów urzędowych z przestrzenią.
Zagadnienie numeracji adresowej reguluje Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz rozporządzenie w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Za EMUiA odpowiadają gminy, które raz dziennie zasilają różnicowo państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG) prowadzony przez GGK. Baza ta ma więc charakter wtórny. Jak zauważył GGK, PRG mógłby być zasilany w inny sposób – bazujący na usługach sieciowych udostępnionych przez GUGiK. Pozwoliłoby to zachować lepszą aktualność.

Mówiąc o problemach w numeracji adresowej, Waldemar Izdebski wskazał m.in. na nadawanie dużym budynkom (np. kilkusetmetrowym blokom) jednego punktu adresowego. Utrudnia to później znalezienie właściwego lokalu. GGK zwrócił uwagę, że prawo nie zabrania nadawania osobnych punktów adresowych np. poszczególnym klatkom w bloku.
Inny sygnalizowany problem dotyczy osiedli, których drogi wewnętrzne nie mają przypisanych nazw. Skutkuje to tym, że w adresach niektórych budynków figurują ulice, od których budynki te są oddalone o dziesiątki, a nawet setki metrów.

W toku dyskusji zastanawiano się nie tylko nad uporządkowaniem obecnego systemu adresowego, ale także nad koniecznością wypracowania nowego rozwiązania, które przystawałoby do obecnych wyzwań i technologii. Członkowie Rady powołali więc zespół, którego zadaniem będzie wypracowanie propozycji zmian w systemie adresowym. W jego skład wejdą przedstawiciele GUGiK, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Ponadto podczas spotkania szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej kmdr Dariusz Kolator wręczył Waldemarowi Izdebskiemu „Medal okolicznościowy z okazji 100 Lat Polskiej Służby Hydrograficznej”.

Następne posiedzenie Rady IIP odbędzie się 8 kwietnia, a głównym tematem będą otwarte dane przestrzenne.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS