|2020-02-26|
Teledetekcja, Software
Testy cyfrowej koordynacji lotów dronów zakończone sukcesem
Trwające blisko 2 miesiące testy produkcyjne systemu PansaUTM Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zakończyły się powodzeniem.
PansaUTM to koncepcja cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej, na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnera technologicznego Hawk-E zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar.
Ostatnim dniem testów PansaUTM był 20 lutego. W okresie trwania prób operatorzy BSP złożyli ponad 150 planów misji, które zostały rozpatrzone przez pracowników Działu Zarządzania Operacjami BSP PAŻP. Każda zatwierdzona misja pozwalała na wykonanie check-inu poprzez aplikację DroneRadar w przestrzeni odpowiedzialności służby kontroli lotniska (TWR) w Poznaniu.
Wykonano również setki check-inów bez wymogu planowania misji w przestrzeni odpowiedzialności służby informacji powietrznej (FIS) Gdańsk. Dzięki temu przetestowano m.in. niewerbalną komunikację między operatorem BSP a kontrolerem TWR lub informatorem FIS.
Przeprowadzone testy dowiodły, że zaproponowane rozwiązania przyczynią się do uproszczenia i usprawnienia koordynacji lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej oraz zapewnią wzrost poziomu bezpieczeństwa lotów bezzałogowych i załogowych statków powietrznych – podkreśla PAŻP.
Co dalej?
W najbliższym czasie system PansaUTM będzie sukcesywnie wdrażany w kolejnych strefach kontrolowanych lotnisk i sektorach FIS, zastępując manualną koordynacje lotów BSP rozwiązaniami cyfrowymi.
Agencja zwraca się jednocześnie z prośbą, by do czasu opublikowania informacji o wdrożeniu systemu PansaUTM do pracy operacyjnej zgłaszanie lotów BSP odbywało się drogą tradycyjną, tj. przez wysłanie maila z formularzem ściągniętym ze strony PAŻP.
JK
|