wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-20| GNSS

USA przygotowują się na problemy w działaniu GPS

Coraz większe uzależnienie amerykańskiej gospodarki od nawigacji satelitarnej wystawia ją na wiele potencjalnych zagrożeń. By im przeciwdziałać, 12 lutego prezydent USA Donald Trump wydał stosowne rozporządzenie.


USA przygotowują się na problemy w działaniu GPS

Jak zaznaczono w tym akcie, prawidłowe funkcjonowanie satelitarnego systemu pozycjonowania ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa kraju oraz jego kondycji ekonomicznej. Od poprawnych wskazań tego systemu uzależnione są takie dziedziny, jak: transport, rolnictwo, energetyka, telekomunikacja, zarządzanie kryzysowe czy prognozowanie pogody. Z uwagi na upowszechnienie się usług pozycjonowania, nawigacji i wyznaczania czasu (PNT) ich ewentualne zakłócanie czy manipulowanie przy ich działaniu może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze Stanów Zjednoczonych. Aby wzmocnić odporność narodową, rząd federalny musi wspierać odpowiedzialne korzystanie z PNT przez właścicieli i operatorów infrastruktury krytycznej – napisano w rozporządzeniu ws. wzmocnienia bezpieczeństwa kraju poprzez odpowiedzialne korzystanie z usług PNT.

Akt ten zobowiązuje Departament Handlu, by we współpracy z federalnymi agencjami oraz sektorem prywatnym przygotował w ciągu najbliższego roku dla poszczególnych elementów krytycznej infrastruktury tzw. profile PNT. Każdy taki profil ma określać sposoby odpowiedzialnego korzystania z usług PNT, w tym sposoby radzenia sobie z ewentualnymi zakłóceniami w działaniu tych serwisów lub manipulowaniem przy ich działaniu. Do obowiązków sekretarza bezpieczeństwa narodowego będzie z kolei należało przeprowadzenie testów, które mają wskazać słabe punkty infrastruktury krytycznej w tym zakresie.

Co istotne, w rozporządzeniu mowa jest również o tym, że w ciągu roku od jego wejścia w życie ma zostać wdrożony narodowy plan, który zapewni alternatywny system PNT wobec nawigacji satelitarnej

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@geodeo Lament że Starosta nie dbał o osnowę poziomą i nie zagęszczał jej w związku z postępującą urbanizacja terenów miejskich i wiejskich.

Też czasem się zastanawiam Co by się stało w naszej pracy gdyby nagle nie dało się korzystać z GPSów

2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS