Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-19| GNSS, Geodezja

Dokumentacja otworów jaskiń

W lutowym wydaniu GEODETY prezentujemy pomiary geodezyjne przeprowadzone podczas wyprawy speleologicznej „Leoganger Steinberge 2019”.


Dokumentacja otworów jaskiń <br />
Zdjęcie ze zbioru uczestników wyprawy
Zdjęcie ze zbioru uczestników wyprawy
Geodeci z Wydziału Geodezji Górniczej i Inży­nierii Środowiska AGH pomierzyli latem 2019 r. współrzędne 22 otworów jaskiń w masywie Leoganger Steinberge w Austrii. Wszystko to ­w ramach wyprawy Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego.

Współpraca naukowców z WGGiIŚ AGH ze środowiskiem krakowskich speleologów sięga lat 60. XX wieku. Jej inicjatorami byli czynny speleolog i ratownik TOPR dr Janusz Śmiałek (matematyk i pracownik AGH) oraz dr inż. Władysław Borowiec (geodeta i pracownik AGH). W latach 1970-1980 dr Borowiec kierował inwentaryzacją i kartowaniem jednej z największych jaskiń tatrzańskich – Bandziocha Kominiarskiego znajdującego się w masywie Kominiarskiego Wierchu. Były to pionierskie prace, w wyniku których do pomiarów w jaskiniach wkroczyły nowoczesne metody geodezyjne. Nawiązane wówczas kontakty są podtrzymywane przez młodszych pracowników AGH kontynuujących współpracę z różną intensywnością i na różnych polach naukowo-badawczych.

• Dekady badań

Członkowie KKTJ prowadzą eksplorację w masywie Leoganger Steinberge (Salz­burskie Alpy Wapienne) od 1975 r. Dzięki ich odkryciom położona tam jaskinia Lamprechtsofen o deniwelacji 1727 m jest obecnie uznawana za najgłębszą w Europie, a zarazem najgłębszy trawers jaskiniowy świata – tj. system o największej różnicy wysokości między najwyższym a najniższym dostępnym dla człowieka otworem...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS