Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-18| Teledetekcja

Cielenie się lodowca okiem Sentinela-2

W ubiegłym tygodniu miało miejsce oderwanie się olbrzymiej góry lodowej od lodowca Pine Island Glacier (PIG) na Antarktydzie. Szczelinę po raz pierwszy zauważono już w październiku 2019. Pęknięcie miało 30 km długości oraz 60-100 m głębokości i sięgało do powierzchni morza.


Cielenie się lodowca okiem Sentinela-2 <br />
Zdjęcie z 1 lutego 2020 r.
Zdjęcie z 1 lutego 2020 r.
Cielenie się lodowca okiem Sentinela-2 <br />
Zdjęcie z 11 lutego 2020 r.
Zdjęcie z 11 lutego 2020 r.
Takie zjawisko zwane jest cieleniem się lodowca a jego skutkiem jest powstawianie gór lodowych. Oderwany fragment lodowca ma powierzchnię 300 km², co jest wielkością porównywalną do powierzchni Malty. Krótko po oderwaniu góra rozpadła się na mniejsze części, co doskonale widać na zobrazowaniach z satelity Sentinel-2 (obok zobrazowania w podczerwieni z 1 lutego oraz 11 lutego 2020 r.).

Lodowiec Pine Island to jeden z najpotężniejszych jęzorów zamarzniętej wody spływających z zachodniej Antarktydy. W ostatnich latach badacze zauważyli, że dość znacznie „wyszczuplał”, co przypisuje się ociepleniu klimatu, które w zachodniej Antarktydzie jest dość mocne.

Naukowcy zamierzają monitorować nowo narodzoną górę lodową. Topniejąc, będzie mocno wpływać na morski ekosystem, zmieniając zasolenie wody i zrzucając do oceanu nagromadzone w lodzie kawałki skał. W końcu dostanie się w obieg Dryfu Wiatrów Zachodnich, czyli potężnego prądu morskiego obiegającego Antarktydę z zachodu na wschód.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS