Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-11| Teledetekcja

Nieudany start irańskiego satelity teledetekcyjnego

W niedzielę 9 lutego Iran miał umieścić na orbicie własnego satelitę teledetekcyjnego Zafar-1. Z powodu usterki rakiety nośnej misja zakończyła się jednak niepowodzeniem.


Nieudany start irańskiego satelity teledetekcyjnego

Przedsięwzięcie miało być propagandowym sukcesem Iranu – nieprzypadkowo zbiegło się z rocznicą wybuchu irańskiej rewolucji z 1979 roku. Teheran chciał zademonstrować, że jest w stanie samodzielnie realizować swój program kosmiczny – nie tylko wybudować satelitę obserwacyjnego, ale także (co ważniejsze) rakietę nośną. Stany Zjednoczone otwarcie oskarżają Iran, że te i wcześniejsze misje są tak naprawdę częścią długoterminowego programu, którego celem jest rozwój broni jądrowej.

Budowa satelity Zafar-1 trwała blisko 3 lata. Aparat ważył 113 kg i z orbity na wysokości 530 km miał zbierać zobrazowania w rozdzielczości 22,5 metra (dla porównania europejskie satelity Sentinel-2 zapewniają darmowe i powszechnie dostępne dane z pikselem 10 metrów). Iran zarzeka się, że obrazy z Zafara-1 miały być wykorzystywane wyłącznie w celach cywilnych – szczególnie w zarządzaniu kryzysowym oraz w rolnictwie.

Powodem porażki misji jest najprawdopodobniej usterka trzeciego stopnia rakiety nośnej Simorgh, w wyniku której satelita nie osiągnął docelowej prędkości na orbicie. Jest to przynajmniej trzeci nieudany start tej rakiety. Władze Iranu się jednak nie poddają i zapewniają, że wykorzystają zdobyte doświadczenie do wystrzelenia Zafara-2 – ten ma oferować rozdzielczość zobrazowań na poziomie 16 metrów. „Start satelity Zafar się nie powiódł. Jak w wielu innych projektach naukowych, porażki się zdarzają. Falcon-9, Juno, Atlas, Proton-M, Antares – to tylko wybrane przykłady nieudanych misji USA. Ale my jesteśmy nie do zatrzymania. Szykujemy kolejne wspaniałe irańskie satelity” – skomentował na Twitterze Mohammad Javad Azari Jahromi – minister technologii informacyjnych i komunikacyjnych Iranu.

Dodajmy, że Zafar-1 nie byłby pierwszym irańskim satelitą teledetekcyjnym. Jeszcze w 2005 roku umieszczono bowiem na orbicie aparat Sina-1. Do tego celu wykorzystano jednak rosyjską rakietę nośną. Z kolei w 2015 r. na orbitę geostacjonarlną wystrzelono satelitę Fajr. Jego misja potrwała jednak tylko nieco ponad 3 tygodnie. Co ciekawe, był to ostatni przypadek udanego wystrzelenia irańskiego satelity.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS