wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-10| GIS, Firma

Algorytmy nawigacyjne Emapy pokonują międzynarodową konkurencję

Drużyna programistów warszawskiej firmy Emapa chwali się pobiciem kolejnych rekordów w dziedzinie optymalizacji wyznaczania tras.


Algorytmy nawigacyjne Emapy pokonują międzynarodową konkurencję <br />
fot. Maly LOLek/Wikipedia
fot. Maly LOLek/Wikipedia

Ekipa w składzie Piotr Sielski, Piotr Cybula, Marek Rogalski bierze udział w badaniach benchmarkowych Gehringa i Hombergera oraz Li & Lim organizowanych przez norweski instytut naukowy Sintef. To eksperyment z zakresu zaawansowanej optymalizacji tras przy założeniu określonego problemu marszrutyzacji (VRP) – w tym przypadku są nim określone okna czasowe (VRPTW), w których dana przesyłka musi zostać dostarczona do odbiorcy. W praktyce chodzi zatem o odwiedzenie wszystkich klientów, minimalizując sumę kilometrów przejechanych przez wszystkie pojazdy. W tej kategorii programiści Emapy zdobyli już 110 rekordów.

Jak chwali się Emapa, w codziennej bitwie na rekordy ta stołeczna spółka pokonuje takich gigantów jak choćby Quintiq – jedna z najlepiej rozpoznawalnych na świecie firm tworzących oprogramowanie do optymalizacji tras, oraz CAINIAO – operator logistyczny Grupy Alibaba, właściciela jednego z największych światowych serwisów sprzedażowych AliExpress.

W ostatnim roku Emapa zaczęła z sukcesami pojedynkować się na kolejnym optymalizacyjnym polu bitwy, tym razem uwzgledniającym rozwożenie i odbiór towarów do/z punktów (tzw. problem pickup and delivery). Cel w tym przypadku jest podobny: odwiedzić wszystkich klientów jak najkrótszą trasą, uwzględniając każdego potrzeby załadunkowe i wyładunkowe. W tym przypadku Emapa może pochwalić się aż 140 samodzielnymi rekordami.

„Sukcesy polskich naukowców to niebywałe osiągnięcie w dziedzinie światowej algorytmiki, ale też biznesu. Emapa wykorzystując posiadaną wiedzę algorytmiczną oraz narzędzia programistyczne oferuje usługi biznesowe rozwiązujące zarówno proste, jak i skomplikowane problemy VRP dla firm” – podkreśla spółka.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS