Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-06| Geodezja, GIS

Lepszy ogląd na uzbrojenie terenu w Geoportalu i KIUT

Dzięki aktualizacji specyfikacji Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu (KIUT) dane udostępniane w tej usłudze można przeglądać również w mniejszej skali.


Lepszy ogląd na uzbrojenie terenu w Geoportalu i KIUT <br />
Sieć gazowa w Bydgoszczy w skali 1:10 000
Sieć gazowa w Bydgoszczy w skali 1:10 000
Lepszy ogląd na uzbrojenie terenu w Geoportalu i KIUT <br />
Powiaty (ciemnoniebieskie), dla których uzbrojenie terenu można przeglądać w mniejszych skalach
Powiaty (ciemnoniebieskie), dla których uzbrojenie terenu można przeglądać w mniejszych skalach

KIUT integruje powiatowe usługi sieciowe WMS publikujące dane o uzbrojeniu terenu. Serwis ten został uruchomiony w lipcu 2017 r. z inicjatywy firmy Geo-System, a od drugiej połowy 2018 r. jest rozwijany przez GUGiK. Od sierpnia ubiegłego roku usługa integruje dane już ze wszystkich powiatów. Z kolei w grudniu GUGiK opublikował specyfikację, która ma ujednolicić powiatowe WMS-y zasilające KIUT.

W tym tygodniu opublikowano ten dokument w nowej wersji 1.3. Jak wyjaśnia GUGiK, istotą tej aktualizacji jest wprowadzanie w usługach powiatowych generalizacji obrazu realizowanej przy prezentacjach w skalach 1:5000 i 1:10 000, co daje możliwość przeglądania poszczególnych sieci uzbrojenia na większym obszarze. Obecnie już kilkadziesiąt powiatów dostosowało swoje WMS-y do tego wymogu – na mapie obok zostały one oznaczone kolorem ciemnoniebieskim.

Jak przypomina GUGiK, zgodność powiatowej usługi ze specyfikacją KIUT może sprawdzić każdy przy użyciu specjalnego walidatora.

Dane KIUT można przeglądać zarówno w Geoportalu (warstwa „Uzbrojenie terenu”) oraz w zewnętrznych aplikacjach obsługujących standard WMS.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS