wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-06| Geodezja, GIS

Lepszy ogląd na uzbrojenie terenu w Geoportalu i KIUT

Dzięki aktualizacji specyfikacji Krajowej Integracji Uzbrojenia Terenu (KIUT) dane udostępniane w tej usłudze można przeglądać również w mniejszej skali.


Lepszy ogląd na uzbrojenie terenu w Geoportalu i KIUT <br />
Sieć gazowa w Bydgoszczy w skali 1:10 000
Sieć gazowa w Bydgoszczy w skali 1:10 000
Lepszy ogląd na uzbrojenie terenu w Geoportalu i KIUT <br />
Powiaty (ciemnoniebieskie), dla których uzbrojenie terenu można przeglądać w mniejszych skalach
Powiaty (ciemnoniebieskie), dla których uzbrojenie terenu można przeglądać w mniejszych skalach

KIUT integruje powiatowe usługi sieciowe WMS publikujące dane o uzbrojeniu terenu. Serwis ten został uruchomiony w lipcu 2017 r. z inicjatywy firmy Geo-System, a od drugiej połowy 2018 r. jest rozwijany przez GUGiK. Od sierpnia ubiegłego roku usługa integruje dane już ze wszystkich powiatów. Z kolei w grudniu GUGiK opublikował specyfikację, która ma ujednolicić powiatowe WMS-y zasilające KIUT.

W tym tygodniu opublikowano ten dokument w nowej wersji 1.3. Jak wyjaśnia GUGiK, istotą tej aktualizacji jest wprowadzanie w usługach powiatowych generalizacji obrazu realizowanej przy prezentacjach w skalach 1:5000 i 1:10 000, co daje możliwość przeglądania poszczególnych sieci uzbrojenia na większym obszarze. Obecnie już kilkadziesiąt powiatów dostosowało swoje WMS-y do tego wymogu – na mapie obok zostały one oznaczone kolorem ciemnoniebieskim.

Jak przypomina GUGiK, zgodność powiatowej usługi ze specyfikacją KIUT może sprawdzić każdy przy użyciu specjalnego walidatora.

Dane KIUT można przeglądać zarówno w Geoportalu (warstwa „Uzbrojenie terenu”) oraz w zewnętrznych aplikacjach obsługujących standard WMS.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
skrót KIUT Mam prośbę. Czy nie można jakoś zmienić tego akronimu? Albo nadać inny? Jakoś mi się tak mało poważnie kojarzy. No chyba, że to specjalnie.zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS