wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-31| Geodezja, Prawo, Kataster

Finlandia wprowadza kataster 3D

Do grona krajów rejestrujących granice nieruchomości w trzech wymiarach dołączyła niedawno Finlandia.


Finlandia wprowadza kataster 3D <br />
fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Wprowadzenie fińskiego katastru 3D poprzedziły lata badań i analiz. Prace koncepcyjne rozpoczęto jeszcze w 2006 roku – zaangażował się w nie zarówno rząd, tamtejsza państwowa agencja geodezyjna (NLS), związek gmin, jak i środowisko naukowców. W 2014 r. ukończono projekt pilotażowy w tym zakresie, a w kwietniu 2015 r. agencja NLS rozpoczęła wdrażanie tego rozwiązania w swoim systemie informatycznym.

Prawo dotyczące trójwymiarowego katastru weszło w życie w sierpniu 2018 roku, a pierwszą działkę 3D zarejestrowano 9 stycznia br. Jak wyjaśnia NLS, była to nieruchomość w dzielnicy Keilalahti w Espoo przeznaczona pod podziemny parking, która powstała w wyniku podziału wyżej położonej działki. W miejscu tym ma powstać 40-piętrowy budynek.

Wdrożenie katastru 3D ma na celu lepsze określanie własności nieruchomości, a także ułatwiać proces przygotowywania umów i zawierania transakcji dotyczących nieruchomościach oraz naliczania ulg w podatku od nieruchomości – czytamy na stronie fińskiego urzędu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Na świętego nigdy, po pierwsze trzeba się nauczyć myślenia w trzech płaszczyznach, że granica nieruchomości 3D to płaszczyzna a nie linia. A polscy decydenci i część fachowców od IT ma problem z granicą jako linią przedstawioną na płaszczyźnie xy bo przecież taka jest ewidencja, vide poprawki odwzorowawcze elipsoidalne do pow. działek prezentowanych na płaszczyźnie poziomej. Albo sporne punkty graniczne będące początkiem/końcem granicy względem trzeciego właściciela, gdzie punkt jest w zbiorze granic z rozgraniczającymi się dwoma właścicielami. Z tym fachowcy IT nie są w stanie sobie poradzić. A tu mowa o nieruchomościach w przestrzeni np. garaże pod płytą Rynku w Krakowie albo mieszkania/lokale nad pasem drogi krajowej. A do tego śmietnik PZGiK, śmietnik EGiB wytworzony modernizowanymi granicami na ortofoto. Ech...

praca myslicie ze dla nas geodetów bd praca przy tym ?

2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS