wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-27| GNSS

Nowy cywilny sygnał GPS L1C już w eterze

Pierwszy satelita GPS rozpoczął nadawanie sygnałów nawigacyjnych na czwartym cywilnym kanale. Ma on przynieść użytkownikom tego systemu wiele korzyści.


Nowy cywilny sygnał GPS L1C już w eterze

L1C został zarejestrowany m.in. przez Fiński Geoprzestrzenny Instytut Badawczy (FGI). Jak informują specjaliści z tej jednostki, po raz pierwszy odebrano go jeszcze w kwietniu ubiegłego roku, stałe nadawanie włączono natomiast 13 stycznia. Sygnał ten emituje na razie tylko jeden satelita, który został wystrzelony pod koniec 2018 r. Aparat oznaczony jest symbolem SVN-74, a nadawane przez niego sygnały mają przyporządkowany numer kodu pseudolosowego PRN04.

Sygnały L1C są emitowane na tej samej częstotliwości co wiadomości na podstawowym cywilnym kanale L1 C/A. Różnica między L1C i L1 C/A polega m.in. na tym, że kod na tym pierwszym kanale jest 10 razy dłuższy, co czyni sygnał bardziej odpornym na zakłócenia – wyjaśniają specjaliści z FGI. Nowszy kanał cechuje także zwiększona moc, podniesiona dokładność wyznaczania pozycji, a także zapewnienie interoperacyjność z innymi systemami nawigacji satelitarnej, w tym z podstawowym sygnałem E1 nadawanym przez europejski Galileo.

Wraz z wystrzeliwaniem kolejnych satelitów GPS III generacji L1C ma zastąpić L1 C/A. Zwiększać będzie się także globalna dostępność pozostałych cywilnych sygnałów tego systemu – L2C oraz L5.

– Przed cywilnymi użytkownikami GPS oraz aplikacjami wymagającymi wysokiej dokładności pomiaru stoją dziś zupełnie nowe możliwości. Wykorzystanie dwóch odpowiednio rozsuniętych częstotliwości pozwala wyeliminować nawet 99% błędu związanego z wpływem jonosfery. Dotyczy to np. kombinacji L1 i L2 albo L1 i L5. Co ważne, wszystkie te cywilne sygnały są dziś silniejsze niż dotychczas – wyjaśnia dr Octavian Andrei z FGI.

Źródło: National Land Survey of Finland


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ "Nowy cywilny sygnał GPS L1C już w eterze" - w ogólnej teori względności i szczególnej teori względności nie ma czegoś takiego jak eter, Chyba że autor miał na myśli szczególą teorię eteru braci Szostek.zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS