Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-01-27| GNSS

Nowy cywilny sygnał GPS L1C już w eterze

Pierwszy satelita GPS rozpoczął nadawanie sygnałów nawigacyjnych na czwartym cywilnym kanale. Ma on przynieść użytkownikom tego systemu wiele korzyści.


Nowy cywilny sygnał GPS L1C już w eterze

L1C został zarejestrowany m.in. przez Fiński Geoprzestrzenny Instytut Badawczy (FGI). Jak informują specjaliści z tej jednostki, po raz pierwszy odebrano go jeszcze w kwietniu ubiegłego roku, stałe nadawanie włączono natomiast 13 stycznia. Sygnał ten emituje na razie tylko jeden satelita, który został wystrzelony pod koniec 2018 r. Aparat oznaczony jest symbolem SVN-74, a nadawane przez niego sygnały mają przyporządkowany numer kodu pseudolosowego PRN04.

Sygnały L1C są emitowane na tej samej częstotliwości co wiadomości na podstawowym cywilnym kanale L1 C/A. Różnica między L1C i L1 C/A polega m.in. na tym, że kod na tym pierwszym kanale jest 10 razy dłuższy, co czyni sygnał bardziej odpornym na zakłócenia – wyjaśniają specjaliści z FGI. Nowszy kanał cechuje także zwiększona moc, podniesiona dokładność wyznaczania pozycji, a także zapewnienie interoperacyjność z innymi systemami nawigacji satelitarnej, w tym z podstawowym sygnałem E1 nadawanym przez europejski Galileo.

Wraz z wystrzeliwaniem kolejnych satelitów GPS III generacji L1C ma zastąpić L1 C/A. Zwiększać będzie się także globalna dostępność pozostałych cywilnych sygnałów tego systemu – L2C oraz L5.

– Przed cywilnymi użytkownikami GPS oraz aplikacjami wymagającymi wysokiej dokładności pomiaru stoją dziś zupełnie nowe możliwości. Wykorzystanie dwóch odpowiednio rozsuniętych częstotliwości pozwala wyeliminować nawet 99% błędu związanego z wpływem jonosfery. Dotyczy to np. kombinacji L1 i L2 albo L1 i L5. Co ważne, wszystkie te cywilne sygnały są dziś silniejsze niż dotychczas – wyjaśnia dr Octavian Andrei z FGI.

Źródło: National Land Survey of Finland


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama