Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-24| Teledetekcja

O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w modelowaniu

W najbliższy poniedziaÅ‚ek (27 stycznia) w siedzibie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie odbÄ™dzie siÄ™ seminarium prof. Katarzyny Dabrowskiej-ZieliÅ„skiej nt. „Modelowanie wymiany netto ekosystemu NEE na obszarach bagiennych z zastosowaniem danych satelitarnych”, które odbÄ™dzie siÄ™ 27 stycznia o godz. 8.45. WstÄ™p wolny.


O wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w modelowaniu <br />
fot. Wikipedia/Wojsyl
fot. Wikipedia/Wojsyl
Obszary bagienne odgrywają istotną rolę w obiegu CO2 w przyrodzie i w zależności od warunków środowiska, ekosystemy te mogą być jego źródłem lub rezerwuarem. Rośliny pobierają dwutlenek węgla z atmosfery w procesie fotosyntezy i wówczas asymilują węgiel, natomiast w procesie oddychania są jego głównym emiterem. Ilość węgla zakumulowana lub wyemitowana przez dany ekosystem zależy głównie od użytkowania terenu, typu gleby i jej wilgotności, rodzaju zbiorowisk roślinnych i ich biomasy oraz warunków meteorologicznych.

W prezentacji zostanÄ… przedstawione wyniki badaÅ„ nad modelowaniem wymiany netto ekosystemu (NEE – Net Ecosystem Exchange) w ekosystemie bagiennym na przykÅ‚adzie doliny Biebrzy z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych i danych z pomiarów naziemnych. Przeprowadzono szczegółowÄ… analizÄ™ zastosowania zdjęć optycznych i radarowych do uzyskania charakterystyk roÅ›linno-wilgotnoÅ›ciowych wpÅ‚ywajÄ…cych na wymianÄ™ wÄ™gla.

W wyniku przeprowadzonych analiz opracowano modele szacowania NEE, w których zastosowano opracowane na podstawie danych satelitarnych nastÄ™pujÄ…ce parametry: wilgotność gleby (WG), zawartość wody w roÅ›linach (WR). Do analizy WG i WR zostaÅ‚ zastosowany współczynnik wstecznego rozpraszania (σº) obliczony z sygnaÅ‚u zarejestrowanego w zakresie mikrofalowym przez urzÄ…dzenia SAR (Synthetic Aperture Radar) zainstalowane na satelitach: ENVISAT, TerraSAR-X i Sentinel-1A.

Prace badawcze zmierzające do określenia wielkości wymiany węgla oraz jego zróżnicowania przestrzennego i czasowego, przeprowadzone z uwzględnieniem informacji o pokrywie roślinnej i wilgotności gleby uzyskanych z danych satelitarnych, są nowatorskimi badaniami naukowymi.

Przedstawione zostaną również przykłady pomiarów strumieni węgla w innych krajach na świecie.

Źródło: IGiK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS