wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-23| Mapy, Prawo

Powstanie zespół ds. zagospodarowania przestrzennego

W najbliższych tygodniach przy Ministerstwie Rozwoju zostanie powołany zespół, który zajmie się zmianami w gospodarowaniu przestrzennym. To efekt poniedziałkowego (20 stycznia) spotkania w formule „okrągłego stołu”, do którego resort zaprosił partnerów społecznych.


Powstanie zespół ds. zagospodarowania przestrzennego

Przedstawiciele MR i reprezentanci: administracji, samorządów terytorialnych, izb architektów, urbanistów i inżynierów rozmawiali o założeniach zmian systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. W dyskusji wzięło udział ok. 50 osób. Podczas spotkania wiceminister Robert Nowicki zaprezentował założenia reformy. – Zagospodarowanie to przede wszystkim kwestia jakości życia mieszkańców. Żyjąc w określonych warunkach zabudowy, powinni mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu – mówił Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Dyskusja z partnerami potwierdziła określone przez MR wyzwania oraz potrzebę zmiany systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego – czytamy w komunikacie prasowym. Cele nowego systemu to dla rządu:

 • stworzenie efektywnych narzędzi planowania przestrzennego;
 • zintegrowanie systemu z dokumentami strategicznymi;
 • zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach;
 • umożliwienie partycypacji społecznej;
 • niwelowanie konfliktów społecznych;
 • podniesienie jakości planowania w wymiarze społecznym.

Podczas spotkania zapadła decyzja o powołaniu zespołu ds. zagospodarowania przestrzennego przy MR. Będzie to organ opiniodawczy ministra, który ma pracować nad zmianami w zagospodarowaniu przestrzennym. W skład zespołu wejdą przedstawiciele administracji i ekspertów.

– Głównym celem prac zespołu będzie zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach, w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gmin, w tym stworzenie efektywnych narzędzi ogólnych planowania przestrzennego, takich jak plan zabudowy, który ma być miejscowym aktem prawa. Chcemy umożliwić szerszy udział społeczny w planowaniu przestrzennym, bo w procesie tym należy uwzględnić wszystkie strony – podkreślił Robert Nowicki.

Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym będą przeprowadzane niezależnie od zmian w Prawie budowlanym.

Źródło: MR


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A gdzie w tym zespole geodeta?! Znowu plany to będą malunki bez związku z mapami EGiB. "Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym będą przeprowadzane niezależnie od zmian w Prawie budowlanym.". Stąd rozp. w sprawie warunków tech. jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WB) obala wiele zapisów obowiązujących planów. Tak jest po dużych zmianach w WB obowiązujących od 1.01.2018 r. (np. odległości od lasów, parkingi itp.).zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS