Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-22| Geodezja, Prawo

Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją prawa geodezyjnego

Sejmowa Komisja Infrastruktury rozpoczęła dziś (22 stycznia) I czytanie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją prawa geodezyjnego

Komisja zdecydowała, by zapisy projektu w pierwszej kolejności przeanalizowała specjalnie powołana podkomisja. Będzie jej przewodniczyć posłanka PiS Anna Paluch (geodetka z wykształcenia). W pracach tego gremium wezmą udział również:

  • Katarzyna Wojtyszek, Tadeusz Chrzan (również geodeta) i Robert Warwas (wszyscy z PiS),
  • Franciszek Sterczewski i Mirosław Suchoń (Koalicja Obywatelska),
  • Robert Kwiatkowski (Lewica).

Posiedzenie podkomisji wyznaczono na 28 stycznia (wtorek), tak aby Sejm mógł zająć się projektem na posiedzeniu plenarnym w dniach 12-14 lutego.

Co zmieni nowelizacja?

Podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury propozycje zmian zapisane w projekcie pokrótce przedstawił wiceminister rozwoju Robert Nowicki. – Głównym celem ustawy jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Efektem wejścia w życie tych przepisów będą transparentne zasady wykonywania prac geodezyjnych oraz jednoznacznie określone prawa i obowiązki zarówno wykonawców, jak i organów służby geodezyjnej i kartograficznej – podkreślił.

Propozycje zakładają m.in.: przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK, wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (7-20 dni) czy likwidację dokumentu licencji za materiały PZGiK wydawane geodetom. Celem zmian jest także usprawnienie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków (aktualizacja na podstawie materiałów PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej) oraz ograniczenie zakresu informacyjnego tego rejestru.

Przepisy wprowadzą też ustawowy obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Ustawa określa ponadto wymogi dla zbiorów danych przestrzennych dotyczących aktów planowania przestrzennego. Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np. ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

– Spodziewane efekty to przyspieszenie realizacji inwestycji budowlanych oraz wykonywania czynności geodezyjnych, zapewnienie rzetelnych i wiarygodnych danych geodezyjnych, pobudzenie gospodarki poprzez tworzenie innowacyjnych usług dla obywateli w oparciu o szeroki zakres bezpłatnie udostępnianych danych geodezyjnych, ułatwiony dostęp do danych planistycznych oraz wprowadzenie zasady all-in-one, czyli jedna opłata dla wszystkich materiałów PZGiK – podsumował Robert Nowicki.

Projekt nowelizacji w wersji przekazanej do Sejmu

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS