wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-17| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Gorzów Wielkopolski na zdjęciach ukośnych i w 3D

W kwietniu 2019 roku w wyniku nalotów pozyskano zdjęcia pionowe, ukośne i chmurę punktów z lotniczego skaningu laserowego. Na tej podstawie firma MGGP Aero opracowała ortofotomapę, cztery komplety fotoplanów ukośnych, NMT, NMPT oraz model 3D mesh. Wykorzystywane są przez gorzowski magistrat od jesieni, a większość z nich można już obejrzeć w internecie.


Gorzów Wielkopolski na zdjęciach ukośnych i w 3D
Gorzów Wielkopolski na zdjęciach ukośnych i w 3D

Projekt dla Gorzowa zrealizowano na podstawie umowy ze Związkiem Powiatów Lubuskich, a realizację tej części nadzorował bezpośrednio Wydział Geodezji i Katastru Urzędu Miejskiego. Nowe dane pozwalają analizować zmiany zachodzące w przestrzeni miasta i to w trzech wymiarach. Internauci mają do dyspozycji widoki ukośne z funkcją mierzenia np. budynków z każdej strony, a także ortofotomapy i model 3D. Zarówno na ortofotomapę czy fotoplany ukośne można nałożyć granice ewidencyjne działek, a w przypadku modeli 3D przeanalizować zacienianie budynków w zależności od daty i pory dnia (wysokość słońca).

Ciekawą funkcją jest wykorzystanie usługi lokalizacji i wyświetlania działek ewidencyjnych na podstawie identyfikatora działki z wykorzystaniem informacji zawartych w bazach EGiB (identyfikator ten można znaleźć np. na Geoportal.gov.pl).

W trybie ortofotomapy istnieje możliwość analizowania zmian w poszczególnych latach (2019, 2012, 2011, 2008). Widać dzięki temu inwestycje i zmieniający się układ komunikacyjny miasta, np. ulic w okolicach tzw. Białego Kościółka, Filharmonii Gorzowskiej czy Centrum Handlowego NoVa Park.

Dyrektor Wydziału Geodezji i Katastru Pan Jerzy Oleksiewicz potwierdza, że „Nowe mapy pozwalają na analizowanie zmian zachodzących w przestrzeni miasta i są trwałą inwentaryzacją przestrzeni miejskiej, którą będzie można analizować także w przyszłości”.

„Jest to nasza najnowsza wersja rozwijanego oprogramowania w technologii OBLIVIEW.COM, która integruje kilka typów danych w jednym miejscu. Publikujemy ortofotomapy, zdjęcia ukośne oraz modele 3D typu mesh w jednym miejscu” – wyjaśnia Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

Aktualne dane sprawdzają się w pracach wielu wydziałów Urzędu Miejskiego, a poprzez aplikację internetową dostępne są także dla mieszkańców czy przedsiębiorców. Tego typu informacje znajdują zastosowanie głównie w postępowaniach planistycznych, budowlanych czy środowiskowych związanych z procesem inwestycyjnym.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS