wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-16| GNSS

Pierwszy satelita GPS III generacji już działa

Nawet 3-ktornie lepsza dokładność pomiaru oraz 8-krotnie lepsza odporność na zakłócanie – takie możliwości zaoferuje trzecia generacja satelitów GPS. Pierwszy z nich właśnie rozpoczął nadawanie wiadomości nawigacyjnych.


Pierwszy satelita GPS III generacji już działa

Aparat oznaczony symbolem SVN-74 wystrzelono 23 grudnia 2018 roku. Tak długi czas od startu do uruchomienia był uwarunkowany koniecznością przeprowadzenia wszechstronnych testów nowego satelity. Na włączenie do konstelacji amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej czeka też drugi tego typu aparat (wyniesiony w 22 sierpnia 2019 roku). Trzeci szykowany jest zaś do startu, który ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Głównym wyróżnikiem nowej generacji satelitów GPS jest nadawanie wiadomości nawigacyjnych na nowym podstawowym cywilnym kanale oznaczonym jako L1C. Zapewni on m.in. lepszą jakość pozycjonowania w trudnych warunkach pomiarowych (szczególnie w „miejskich kanionach”) oraz kompatybilność z analogicznymi sygnałami w innych systemach nawigacji – GLONASS, BeiDou oraz Galileo. Na globalną dostępność sygnału L1C trzeba będzie jednak poczekać – prawdopodobnie nawet do końca dekady.

Wystrzeliwanie kolejnych aparatów GPS będzie także systematycznie zwiększać dostępność dwóch pozostałych cywilnych sygnałów, tj. L2C oraz L5. Będzie to podnosić jakość pracy z odbiornikami wieloczęstotliwościowymi, w tym przyspieszać czas „łapania fiksa” w gorszych warunkach pomiarowych.

Ważną zaletą nowych satelitów jest także żywotność wydłużona z 12 do 15 lat.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS