wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-15| GIS, Mapy

Geokodowanie GUGiK w QGIS

Firma EnviroSolutions przygotowała i udostępniła wtyczkę dla otwartej aplikacji QGIS, która pozwala na geokodowanie adresów dla całej Polski.


Geokodowanie GUGiK w QGIS <br />
QGIS
QGIS
Geokodowanie GUGiK w QGIS <br />
Okno dialogowe wtyczki
Okno dialogowe wtyczki

Plugin Geokodowanie Adresów UUG GUGiK jest bezpłatny i znajduje się w oficjalnym repozytorium QGIS. Rozwiązanie powstało podczas szkolenia „Język skryptowy Python w QGIS 3” organizowanego przez firmę EnviroSolutions.

Geokodowanie adresów realizowane jest tu przy użyciu Uniwersalnej Usługi Geokodowania (UUG) udostępnionej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w październiku 2019 roku. Dzieje się to poprzez przesłanie zapytania do serwera GUGiK dotyczącego punktu adresowego, ulicy bądź miejscowości oraz otrzymaniu informacji zwrotnej o lokalizacji przestrzennej obiektu. Wtyczka działa dla całej Polski, bazując na danych z Państwowego rejestru granic (PRG).

Jak zapewnia firma EnviroSolutions, wtyczka jest intuicyjna i prosta w obsłudze. W pierwszej kolejności należy wskazać plik w formacie CSV, który zawiera rekordy z adresami, a także ścieżkę i nazwę pliku, w którym zostaną zapisane adresy, których nie udało się poprawnie przetworzyć. Przed wywołaniem zapytania należy także wskazać kolumny w naszym pliku CSV, które odpowiadają odpowiednio miejscowościom, ulicom, numerom porządkowym oraz kodom pocztowym.

Link do wtyczki: https://plugins.qgis.org/plugins/geokodowanie_adresow/

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Brawo. To po stronie urzędu pozostaje do zrobienia jedna najprostsza rzecz. Zadbanie o aktualność i wiarygodność zbioru adresów.
 1 
 8 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS