wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-13| Mapy

Holandia czy Niderlandy?

Krajowe media obiegła informacja, jakoby Holandia zmieniła ostatnio nazwę na Niderlandy. Prawda jest jednak nieco bardziej złożona.


Holandia czy Niderlandy? <br />
Oficjalne logo Królestwa Niderlandów
Oficjalne logo Królestwa Niderlandów
Holandia czy Niderlandy?

W rzeczywistości do żadnej oficjalnej zmiany nazwy kraju nie doszło. Rząd w Hadze podjął jedynie decyzję o odejściu od stosowania za granicą nazwy Holandia (po angielsku „Holland”) na rzecz Niderlandów („Netherlands”). Ma to ujednolicić treść np. folderów turystycznych i oficjalnych komunikatów, a jednocześnie podkreślić, że z geograficznego i historycznego punktu widzenia region Holandii jest de facto częścią Niderlandów (choć zdecydowanie najpopularniejszą turystycznie, bo to tu znajdują się Amsterdam, Haga czy Rotterdam).

Czy po polsku coś się zmienia?

W oficjalnym komunikacie Główny Urząd Geodezji i Kartografii podkreśla, że i w języku polskim oficjalnie nic się nie zmienia. „Polski egzonim dotyczący skróconej nazwy państwa, tj. »Holandia«, zalecany przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju (KSNG), pozostaje bez zmian. Także bez zmian pozostaje polska oficjalna (długa) nazwa tego państwa, tj. Królestwo Niderlandów” – czytamy na stronie GUGiK.

Aktualny wykaz zalecanych polskich nazw wszystkich państw można znaleźć w publikacji „Urzędowy Wykaz Nazw Państw i Terytoriów Niesamodzielnych” dostępnej do pobrania na stronie KSNG.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS