wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-10| Geodezja, Firma

Geo-System podsumowuje kolejny rok funkcjonowania technologii ePODGiK

W roku 2019 w powiatach korzystających z technologii ePODGiK zgłoszono i przetworzonych automatycznie 55 tys. prac geodezyjnych, a łączna liczba prac zgłoszonych i przetworzonych od 2008 roku sięgnęła niemal 625 tys.


Geo-System podsumowuje kolejny rok funkcjonowania technologii ePODGiK <br />
Statystyki operatów (z podziałem na tradycyjne i elektroniczne) złożonych w PODGiK w Mińsku Mazowieckim
Statystyki operatów (z podziałem na tradycyjne i elektroniczne) złożonych w PODGiK w Mińsku Mazowieckim
Geo-System podsumowuje kolejny rok funkcjonowania technologii ePODGiK <br />
Narady przeprowadzone przy użyciu modułu iGeoZUD
Narady przeprowadzone przy użyciu modułu iGeoZUD
Geo-System podsumowuje kolejny rok funkcjonowania technologii ePODGiK <br />
Internetowa sprzedaż mapy zasadniczej
Internetowa sprzedaż mapy zasadniczej

Jak czytamy na blogu firmy Geo-System, która jest autorem tego rozwiązania, w systemie zarejestrowanych jest obecnie 2582 firm geodezyjnych i 2452 geodetów uprawnionych. Z kolei do grona samorządów, w których wdrożono ten system, w ubiegłym roku dołączył powiat giżycki. Poza automatycznym procesem koordynacji narad tamtejszy system udostępnia materiały zasobu, umożliwia zgłaszanie prac geodezyjnych, pozwala na zakup transakcji RCiWN oraz umożliwia obsługę zapytań komorniczych dzięki modułowi eKOMORNIK.

Jednym z nowocześniejszych elementów systemu ePODGiK jest obsługa operatu elektronicznego. W najbardziej zaawansowanym w tej dziedzinie ośrodku dokumentacji, czyli w Mińsku Mazowieckim, około połowa wszystkich operatów to już operaty elektroniczne. Co istotne, liczba takich operatów złożonych w 2019 roku względem roku poprzedniego niemal się podwoiła (5,5 tys. wobec 3 tys.).

Poza obsługą wykonawców geodezyjnych technologia ePODGiK oferuje także moduł iGeoZUD realizujący automatyzację obsługi narad koordynacyjnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tzw. ZUD). Funkcjonuje on już w dwudziestu powiatach, z czego w roku 2019 zaczęło z niego korzystać kolejnych osiem jednostek. W ubiegłym roku za pomocą systemu iGeoZUD przeprowadzono łącznie niemal 5,4 tys. narad, a od początku działania tej technologii – już 9,2 tys.

W 2019 r. odnotowano znaczny wzrost wykorzystania usługi związanej ze sprzedażą mapy zasadniczej wg stanu archiwalnego, która jest dostępna w prawie wszystkich powiatach korzystających z technologii ePODGiK. Za jej pomocą zakupiono już 5,5 tys. map, co jest wynikiem niemal dwukrotnie lepszym niż rok wcześniej. Na koniec grudnia łączna liczba zakupionych map zasadniczych przekroczyła już 18 tys.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@senn W moim powiecie interpretacja zależy od tego kto wykonuję pracę geodezyjną. O ile jest to naczelnik wydziału to interpretacja jest na tak, o ile wykonawca to interpretacja jest na nie. Należy jednak dostrzec pewien proges, coraz więcej osób mówi o nieprawidłowościach. Oczywiście z wyjawieniem prawdy nalezy zaczekać do zmian personalych w oddziałach kontroli.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
jc Wiele rzeczy nie powinno istnieć jak się czyta nasze rozbieżne przepisy, ale wszystko zależy jak zawsze od interpretacji. Możesz przepis zrozumieć na swoją korzyść lub wręcz przeciwnie.
 1 
odpowiedz zgłoś
e Brawo! Już można zapowiedzieć kolejny wzrost w 2020r. Będzie on wynikał z których niecznosci przekazywania plików .map do ośrodków. Taki wielki postęp na miarę 21 wieku już działa w "zaprzyjaźnionych" ośrodkach. Oczywiście wykonawcy będę musieli kupić oprogramowanie ale trudno. Wg cennika to tylko 5000 zł i coroczny abonament. O ile potwierdza się doniesienia o braku możliwości oddawania innych formatów to mamy tu doczynienia z gigantyczną afera.
 4 
odpowiedz zgłoś
Miałem na myśli "prawo powiatowe" - to są dopiero "bezkresy" interpretacji. Licencje i współczynniki są złym prawem i mam nadzieję, że szybko dojdzie do ich likwidacji. Chyba już dość na tym forum wymieniliśmy zdań. Kończymy, czas się wziąć do pracy :-)
odpowiedz zgłoś
A o jakich interpretacjach prawach mowa ? Tych które zakładają istnienie licencji i współczynników ? To nie interpretacje to przepis czytany wprost. Skoro zaś można sobie nie przestrzegać prawa to może od dziś będę miał w nosie co tam GGK baja bo nie ma przepisu nakazującego wprost go słuchać. Stawię mu więc takie obywatelskie veto w stosunku do części jego bzdurnych twierdzeń i wymagań. Spodziewam się że powinien to uszanować, przecież sam neguje pozycje ludzi z ministerstwa sprawiedliwości i UODO. Prawilna to takie ładne wschodnie słowo, więc sam rozumiesz co się będzie teraz działo z bumagami naszego bohatera.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Widocznie nie jestem purystą prawnym. Co do jakości tego prawa to już wiesz jakie mam zdanie i w żadne "dura lex sed lex" w tym wypadku mnie nie wkręcisz ;-) Tylko, która interpretacja tego prawa jest "prawilna"? I czy prawo stworzone przez ludzi niekompetentnych niesie ze sobą obowiązek jego przestrzegania, czy może warto postawić obywatelskie veto? Ja wolę się sprzeciwić, żeby wymusić na ustawodawcy lepsze prawo, niż chłam prawny. GGK postarał się o pierwszy krok w kierunku zmiany tego chłamu i będzie nowelizacja. Liczę na kolejne, głębsze zmiany w tym bagnie prawnym dotyczącym geodezji.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Może i jest pokręcony ale jest prawem, skoro Geo-System neguje prawo to co mi z jego pomysłów? Jakaś odpowiedź na list OZZG była ? GGK sprawdził sposób działania programów GS ? Że tak zażartuję :)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@cid Obecny system współczynników i licencji jest tak pokręcony i idiotyczny, że w różnych odgikach płacę różne kwoty, mimo że zamawiam zawsze to samo do danego rodzaju pracy. Nigdy nie wiem ile zapłacę. Osoba naliczająca chyba też nie wie... O idei licencji nie wspomnę. Chyba ktoś chciał być za wszelką cenę oryginalny ;-) Wyszło wielkie g..., z którym borykamy się już kilka lat. I prawie wcale z tym nikt nie walczył. Doszło do tego, że niektórzy bronią współczynników i licencji...;-)) Nie porównuj tego do podatków i ubezpieczenia zdrowotnego. To zupełnie inny mechanizm.
 2 
odpowiedz zgłoś
@cid a nie płać, ale nie namawiaj innych. US to twój problem a nie mój
 2 
odpowiedz zgłoś
ness nie wiem po co są współczynniki ale są potrzebne żebym dostał licencje i nikt mnie nie ścigał. Jak można je sobie ignorować to ja mam następny pomysł, po co nam podatki i opłaty na NFZ - nie płaćmy, musisz tylko wyjść ze swojej głowy. :)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@cid Obrona "współczynników" jest doskonałym przykładem na samoograniczenie geodetów. Po "wuj" nam te współczynniki? Może lepiej stanąć do walki o zmianę przepisów w stronę liberalnego podejścia i wzięcia odpowiedzialności za współtworzenie pzgk przez geodetów i dostępu do zasobu za free. Bo kto więcej przy danym zleceniu tworzy zasobu: podgik, czy geodeta? Każda praca ma inną charakterystykę, więc dyskusja o współczynnikach jest "bardzo dobrą" brednią. Może lepiej działać symbiotycznie: wykonawcy niech mierzą i przekazują dane do baz, a odgiki niech prowadzą i utrzymują te bazy. Byłoby to z korzyścią dla podmiotu tego interesu, czyli dla klienta, a i kwas między administracją a wykonawcami powoli by się skończył. Potrafię to sobie wyobrazić. Ale trzeba wyjść ze swojej głowy ;-)
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
@pqzdor Skoro tak mówisz, to pewnie tak jest. Ja nie trafiłem na takie, nie we wszystkich byłem. Faktem jest, że jak G-S udostępniał dane automatycznie, to Geobid nie miał jeszcze nawet geoportalu "ręcznego". Pamiętam doskonale te czasy. Dlatego nieuprawnionym jest negowanie osiągnięć G-S w tym zakresie, co wieku czyni, a wynika to z niechęci do WI. Wg mnie żaden z poprzednich GGK nie zintegrował tyłu źródeł danych, co ten. Oczywiście można dyskutować nad metodą, ale tak pozostaje faktem. Nie wspomnę o geodetach powiatowych, których spora część dopiero niedawno przekroczyła mentalną barierę lęku przed publikacją danych z pzgk. Niektórzy nadal trwają przy swoim zdaniu i doszukują się w przepisach takich interpretacji, żeby tylko nie udostępniać. Zarzucają przy tym łamanie prawa GGK. Tylko nikt nie ma takich cojones, żeby złożyć doniesienie do prokuratury na GGK, jeśli "łamie prawo". A WI ma powyższe i nie "pęka" przed krytykami i trzyma się swojego zdania - dla dobra użytkowników pzgk.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ness Nieprawdą jest to co piszesz o automatyźmie w geoportalu 2 geobidu, w niektórych powiatach jest tak jak piszesz, ale są też takie w pełni automatyczne, chyba zależy od nastawienia kierownika
odpowiedz zgłoś
ness a w tych rozwiązaniach są współczynniki wynikające z przepisów ? Jak próbowałem kupić dane jakiś czas temu to ich nie odnotowałem. Więc jak już zrobią to zgodnie z przepisami to wróć i o tym opowiedz.
 3 
odpowiedz zgłoś
@cid Chodziło mi o publikację danych. Które podgiki publikowały pierwsze dane z zasobu (najpierw była osnowa, później mapy wektorowe, a następnie operaty i inne)? Nie chodzi mi o rozwiazanie kartograficzne Intergraph-a, MapInfo, czy dominujące w podgikach: Ewmapę, Geo-Info, Turbomap, czy Ergo. Rozmawiamy o wymianie danych, w szczególności o udostępnianiu danych z pzgik on-line w pełni automatycznie. Niektóre podgiki robią taki "automatyzm" po zatwierdzeniu przez pracownika. M.in. w geoportalach Geobidu. To nie jest dobre rozwiązanie. Ideą G-S jest dostęp do danych 24h/365dni/rok. Kupujesz, jak buty w Zalando. Szkoda, że zwrotów nie ma... ;-)
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Przypomniałem sobie że w Geo-mapie nadal są pisaki przypisywane w pliku tekstowym więc masz rację kreślą pisakami na komputerze jak w Microstacji SE z lat 90. Gratuluje :)
 4 
odpowiedz zgłoś
Jasne i pewnie dlatego były prezes pałętał się na spotkaniach Intergrapha i jakoś nie miał wtedy tych baniek w nosie. Grzeczniutki był jak na niego. :):) O niebo bardziej technologicznie było w systhermie wiec z tymi pisakami to przesadziłeś, nie mówiąc o Ewmapie ktora wiodla wtedy prym nie mówiąc o Mapinfo 3.0. Bierze aktywny udział w kreowaniu rynku i pewnie dlatego wygląda to rak jak wygląda.
odpowiedz zgłoś
@cid Gdyby nie "to coś", to nadal byś kreślił mapy pisakiem kreślarskim na kalce... Kto rozpoczął proces i nadal bierze aktywny udział w kreowaniu rozwoju elektronicznej wymiany geoinformacji z odgik? Oczywiście Geo-System nie jest jedynie słuszny, ale odrobinę szacunku im się należy. A nie pogardliwe anonimowe "pytania" jakiegoś "cwaniaczka z bańką w nosie"... Musiałem ????
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
brawo! cid brawo!
 2 
odpowiedz zgłoś
Ktoś jeszcze tego czegoś używa ?
 2 
odpowiedz zgłoś
20 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS